Gemuhluoğlu'nu anlatmaya kelimeler yetmez

Yazdığı mektup ve makalelerinde iman, aşk, güzel ahlak, çalışkanlık gibi değerlerin savunucusu olmuş ve bu fikirlerini dönemin gençlerine aşılamıştı. 1960'lı yıllarda edebiyat ve sanat ile ilgilenen hemen herkesin yolu mutlaka Fethi Gemuhluoğlu’na çıkmıştı..

Gemuhluoğlu'nu anlatmaya kelimeler yetmez

İnsanları iyiliğe, güzelliğe, hakikate yönelten, yakın tarihimize bir gönül ve hizmet adamı olarak damgasını vurmuş biridir Fethi Gemuhluoğlu. Bugün merhum Fethi Gemuhluoğlu'nun ölüm yıldönümü. 5 Ekim 1977'de kaybettik bu güzel insanı.

Gemuhluoğlu öncelikle her şeye dosttur. Kendine, insanlara, tarihe coğrafyaya, ağaca... Kısa ama bereketli geçen yaşamı boyunca sadece üç şeyi karşısına almıştır: Uykuyu, parayı ve politikayı. Yalnızca bunlara dost değildir. Uykuya dost değildir çünkü gündüzleri çalışmak yetmez, geceleri de çalışmamız gerekir. Paranın zaten bir değeri yoktur gözünde. Dönemin siyasilerinden iltifat görmesine rağmen politikaya da dost olmamıştır. Hizmette en önde, mükafatta ise en gerilerde yer almıştır.

Aslen Malatya-Arapgirli olan ve İstanbul-Göztepe'de dünyaya gelen bu güzel insanın çocukluğu ve gençliği son Osmanlı aydınlarının yaşadığı Erenköy ve Göztepe'de geçer. Osmanlıca'ya hâkim olması ve derin bir tarih bilgisine sahiptir. Tasavvuf kültürüne hakim olmasında, sanat ve edebiyatçı kişiliğinde ise ailesi ve yaşadığı çevrenin büyük etkisi vardır. Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Gemuhluoğlu, İstanbul'da ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yapar. Son olarak kuruluşunda harcı olduğu Türk Petrol Vakfı'nın genel sekreterliğini yapar.

Bulunduğu bütün bu görevlerde Batılılaşmanın Türk toplumuna getirdiği tahribatın onarılması için çabalar. “Yabancılaşma yurdumuzda sanat ile başladı, o zaman sanat ile ayağa kalkacağız” diyerek herkesin bir sanat dalıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünür. “Kalan son paranızla simit alıp karnınızı doyurmayın, o parayla bir film ya da tiyatro seyredin” sözü bu konudaki düşüncelerini en iyi ifade eden cümle olarak dikkati çeker.

Medeniyetimizin yeniden inşası

Fethi Gemuhluoğlu'nun en büyük ideali hiç kuşkusuz “medeniyetimizin yeniden inşası”dır. Bu topraklarda İslam medeniyetinin yeniden uyanması için topyekün kalkınmanın gerekliliğine inanmış, kendi gibi düşünmeyen insanlarda bile hayra dönük bir yön aramış ve onları bu yönleriyle değerlendirmiştir.

Bugünün önde gelen Müslüman fikir ve dava adamlarının birçoğunda Gemuhluoğlu'nun izleri görülür. O cephede değildir ama Necip Fazıl'ın dediği gibi “bir fikir sakası” olarak cephe gerisinde nakliye ve levazımı yönlendiren, halis bir gençlik yetişmesi için gayret eden biridir adeta.

Ülkemizin kaynaklarını zenginliğe dönüştürecek bilgili, erdemli ve kültürlü insanlara ihtiyacı olduğunu bilen Fethi Gemuhluoğlu, kendine insan yetiştirmeyi hedef seçmiş, bu uğurda bir ömrü vakfetmiş değerli bir şahsiyet idi. Anadolu'dan okumak için gelenlere sadece burs vermekle kalmamış, onların her türlü sorunlarıyla ayrı ayrı ilgilenmişti. Onları yetenekleri doğrultusunda yönlendirmiş ve yüreklendirmiştir. Cahit Zarifoğlu O'nun için “Tek başına adeta bir okuldur” diyerek insan yetiştirme konusundaki gayretlerini dile getirmişti.

Yazdığı mektup ve makalelerinde iman, aşk, güzel ahlak, çalışkanlık gibi değerlerin savunucusu olmuş ve bu fikirlerini dönemin gençlerine aşılamıştı. 1960'lı yıllarda edebiyat ve sanat ile ilgilenen hemen herkesin yolu mutlaka Gemuhluoğlu’na çıkmıştı. Kendine has Türkçesiyle kaleme aldıkları ile vefatından sonra kendisi için yazılanların bir kısmı Dostluk Üzerine adlı bir kitapta toplanmıştı.

İsmi Malatya'da bir lisede, İstanbul'da bir ilköğretim okulunda yaşasa da Gemuhluoğlu’nu yeteri kadar tanıyor muyuz bilmiyorum. Bu gönül insanı için neler söylesek onu anlatmaya yetmeyecektir. Bir ömrü tasadduk etmiş bir şahsiyet hakkında birkaç cümle yazmak, onu ne anlamaya ne de anlatmaya yetecektir. Sadece hatırlamak ve hatırlatmak adına birkaç cümle yazmak istedim.

Eğer yolunuz Göztepe-Sahrayı Cedid mezarlığına düşerse, Fethi Gemuhluoğlu ve oradaki mümin kardeşlerimiz için bir Fatiha göndermeyi ihmal etmeyiniz. O'nun gibi değerli şahsiyetlerin bedenleri toprak olsa da, bizlere ilham kaynağı olmak üzere ruhları hâlâ bize nazar etmektedir.

Fethi Gemuhluoğlu'nun 22 Kasım 1975'te 'dostluk' üzerine irticalen yaptığı o harikulade konuşmanın metni için buyurunuz.

Şakir Gönülce yazdı

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2013 Cuma 15:29 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 00:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cihad meriç
cihad meriç - 9 yıl Önce

sınıfta kaldığımız yerden başlayan iyi adam.hatırlattığınız için teşekkürler.

banner19

banner26