Gemiye saldırıya kalbi dayanmadı

Kendisini Mescid-i Aksa ziyaretine adamış hizmet insanı, Nakşibendî dergâhının son mürşidlerinden Şeyh Abdülaziz Buhari vefat etti.

Gemiye saldırıya kalbi dayanmadı

Muhabbet tüten, sımsıcak, samimi ifadelerin sahibi, duru, mütebessim ve dostane bakışlarıyla misafirlerini kucaklayan, kendisini Mescid-i Aksa ziyaretine adamış hizmet insanı, Nakşibendî dergâhının son mürşidlerinden Şeyh Abdülaziz Buhari.Cenaze töreni

Henüz geçtiğimiz Ramazan bayramında Kudüs ziyaretimizde grubumuzla birlikte bayram namazından sonra misafirin eksik olmadığı evinde ziyaret etmiştik kendisini. Hayatımın ilk gerçek bayramını yaşadığım Kudüs'te Kudüs yürekli muhabbet fedaisinin evinde kendimi evimdeymiş gibi hissettim.

O kalbe muhabbet muhakkak gelecek

Sahih-i Buhari müellifi İmam Buhari'nin torunu olan Şeyh Abdülaziz'in ailesi dört yüz yıl önce Buhara'dan göç ederek sırayla önce Mekke'ye sonrasında Kudüs'e ulaşırlar. Kendilerini Mescid-i Aksa'nın hizmetine adayan aile, muhtacı ve mağduru koruyup gözetmiş bugünlere gelene dek.

Kudüs barışı uğruna hayatını adamış bir engin yüreğin dilinden;

-"Barışın kilidi Kudüs, anahtarı ise Türkiye'de"

-"Kudüs dünyanın kalbi, o kalbe muhabbet muhakkak gelecek" niyet ve temennileri eksik olmazdı hiç.

İsrail’in saldırısından sonra kriz geçirdi

16013Yola yazgılı Âdemoğlu’nun kaderi bir yerlerde kesişir bazen. Dönemin sultanının zulmü sebebiyle Buhara'ya hicret eden Şeyh Buhari'nin ailesi gelip Kudüs'e varınca Aksa'nın hizmetkârı oluyor, siyonizme meydan okuyor. Gazze ambargosunu delme niyeti ve çabasıyla yollara düşen Kudüs sevdalılarını da hiçbir güç bu sevdadan döndüremiyor. Şehitler veriliyor bu uğurda. Kardeşlerine yardımı, ümmetin selamını, zaferin yakın olduğu müjdesini ulaştırabilmek için her şeyi göze alan kıskanılacak güzellikteki hayırda öne geçen topluluk bir sabah namazı vakti Akdeniz’in durgun ve dingin sularında ilerlerken; saldırmayı, bomba ve kurşun yağdırmayı bilen, korkuları gözlerinde bir güruhun saldırısıyla tüm dünyanın gündemine oturuyor. İşte insanlığın topyekün teyakkuza geçtiği o saldırı anında ömrünü özgür Kudüs'ün geleceğine adamış Abdülaziz Buhari'nin kalbi olanlara dayanamıyor; üzüntüsünden kriz geçiriyor ve vefat ediyor.

Haberi öğrendiğimde "İnna lillahi ve inna ileyhi raciun" derken, yüreğimi hüzün kaplıyor ve Kudüs'deki bayram sabahında buluyorum kendimi. "Müslümanlar ne kadar çok, neden daha çok gelmiyorsunuz Kudüs'e?" serzenişini hatırlıyor; af ve mağfiret diliyorum üstadıma.

 

Ümran Yaka haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Haziran 2010 Cumartesi 10:59 Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2010, 00:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Beydemir
Mehmet Beydemir - 11 yıl Önce

Böyle güzel insanı çok geç tanıyor olmak bana üzüntü veriyor.Çok güzel bir söz vardır.Kalbi olan kalpten ölür.Mazlumlar için çarpan bir alimin ölümü alemin ölümüdür.Mekanı cennet olsun.Filistin özgür olacak inşaallah!..

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

İnşaallah şehit gitmiştirr. Öyleyse Allah mekanını cennet etsin diye bir dua etmeme bile gerek kalmaz.
İnna lillahi ve inna ileyhi raciûn.

rıdvan çınar
rıdvan çınar - 11 yıl Önce

Zaman pazar'da ahmet tezcan'ın merhum Şeyh Abdülaziz Buhari'nin vefatından İsrail'le birlikte Hamas'ı da sorumlu tutan bir yazısı yayımlandı. Bu konuda sahih bilgiye sahip olan arkadaşlar bizi aydınlatırlarsa memnun oluruz. Allah'a emanet olun.

banner26