Geç mi Kaldınız?

Bahar 2009 programı, 15 Şubat 2009 tarihindeki 'Duha ve İnşirah Sureleri' semineri ile başlayacak. Bahar dönemi seminerleri 'Kuran Okumaları' ve 'Tarih Okumaları' başlıkları altında yapılacak.

Geç mi Kaldınız?

TOKAD'da ilk dönem sona erdi

 

Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenen güz dönemi programı tamamlandı. Bahar dönemi ise 15 Şubat 2009"da başlayacak.

 

TOKAD tarafından “Güz Dönemi 2008” programı kapsamında yapılan seminerler tamamlanarak, ilk dönemin sonuna gelindi. Bu dönem Kur"an Okumaları ile İslam ve Hayat Dersleri başlıkları altında gerçekleştirilen haftalık seminerlerin dışında aylık müzakereli seminerler, alternatif sinema gösterimleri ve hanımlara yönelik dersler de yapıldı. Güz dönemi seminerlerin son konuları ise “Amerika Kıtası"nda İslam ve Müslümanlar” ve “Gündeme Yaklaşım ve Tavır” idi. Slaytlar ve görseller eşliğinde sunulan “Amerika Kıtası"nda İslam ve Müslümanlar” semineri, konu içeriğinin zengin olması nedeniyle iki bölüm halinde yapılırken, farklı ve uzak bir coğrafyadaki Müslümanların hem tarihi hem de bugünkü tecrübeleri örneklerle anlatıldı. Necmettin Sağlam tarafından verilen seminerde Amerika ülkelerinde İslam"a yönelişin hangi farklı süreçlerden geçtiği anlatılırken, 11 Eylül sonrası ABD"de İslam"a ilginin arttığı, insanların Kur"an ile tanıştığı ve sonucunda her yıl on binlerce insanın Müslüman olduğunu ifade etmesi ilgi çekici bir ayrıntı oldu. Küreselleşen dünyanın küçüldüğünü ve Müslümanların birbirlerinin tecrübelerinden faydalanabilmek için değişik vesilelere ve imkânlara sahip olduğu belirtilen seminerde, Müslümanların birbirleriyle irtibatlarını güçlendirmesinin Dünya Müslümanları Platformu gibi uzun vadeli hedefleri gerçekleştirebilmede önemli olacağını kaydetti.

 

Direniş gündemimiz Gazze"yle mi sınırlı kalacak?

 

Beytullah E. Önce tarafından verilen “Gündeme Yaklaşım ve Tavır” semineri ise Tokat"ta düzenlenen Gazze etkinliklerinin değerlendirilmesiyle başladı. Önce, daha sonra şu sorularla konuşmasına devam etti. “Gazze"de şu an bir ateşkes ilan edilmiş olabilir ama bu sorunlarımızın çözüldüğü ve bizim sorumluluklarımızın da bittiği anlamına mı geliyor? Bombaların susması, Gazze"yi gündemimizden düşmesine mi yol açacak? Gazze"yi unutacak mıyız? Direniş gündemimiz ve eylemliliğimiz sadece Gazze"yle ilgili mi kalacak? Eylemlerde oluşturduğumuz birliktelikler, bir sonraki Gazze eylemine kadar ayrı mı düşecek? Peki Türkiye"de inançlarımıza ve değerlerimize her gün hakaretler yağdırılırken, baskı ve yasaklar devam ederken tepkisiz kalmaya devam mı edeceğiz? Siyonist işgale verdiğimiz mücadele kapitalizmle, küresel emperyalizmle ve onların Türkiye"deki uzantısı olan darbeci gelenekle yürüteceğimiz mücadeleden ayrı mı tutulacak? Gazze için yükselttiğimiz direniş bilinci, kendi yerelimizdeki sorunları kuşatmaktan geri kalacaksa o zaman burada bir eksikliğin olduğu sonucu ortaya çıkmaz mı?”

 

Beytullah E. Önce, konuşmasının devamında hem yerel hem de küresel sorunlarının hepsinin Müslümanları ilgilendirdiğini, bu sorunlar arasında öncelik-sonralık sıralamaları olabileceği, bazen bu sıralamaların değişebileceği ama nihayetinde Müslümanların toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlara kayıtsız kalamayacağını anlattı. Gazze"yi ve Kudüs"ü özgürleştirecek bir mücadelenin, Türkiye"deki tevhid, hak, adalet ve özgürlük mücadelesinden ayrı düşünülemeyeceğini ve Gazze için oluşan hissiyatın Türkiye"deki İslam davası için bilinçli bir hareketliliğe dönüşmesi gerektiğini söyledi. Önce, sorunların çözümü için inisiyatif almaktan geri duranların, anlık tepkilerle sadece oyalanmış olacağını kaydederek; kendi gündemlerine sahip çıkmayanların kalıcı bir hareket inşa edemeyeceğini ifade etti.

 

Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD), Bahar 2009 programı, 15 Şubat 2009 tarihindeki “Duha ve İnşirah Sureleri” semineri ile başlayacak. Bahar dönemi seminerleri “Kuran Okumaları” ve “Tarih Okumaları” başlıkları altında yapılacak. 

 

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2009 Çarşamba 12:34 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 15:50
banner25
YORUM EKLE

banner26