Fotoğrafa sığmaz bir tebessüm!

Talha Hakan Alp Hoca, çalışmalarıyla ve ahlakıyla insanlara güzel bir örnek sunuyor. Dersleri ne güzeldir onun..

Fotoğrafa sığmaz bir tebessüm!

Toplu taşıma araçlarında, kampüste, caddelerde sık sık kalbimin karardığını  ve ruhumun bunaldığını hissediyorum. Ne zaman evden dışarı  çıksam yüreğim nefes alamaz, ruhum ayakta duramaz hale geliyor.

Tuhaf tuhaf markaların reklamları, insanların acayip tavırları  ve dış görünüşleri, bankalar, alışveriş merkezleri, elektronik taşıtların saçtığı dehşet, fast foodçular hep insanın kalbini sıkan şeyler. Dikkat ederseniz insanın kalbini sıkan dedim, çünkü insan görünümündeki çoğu canlının bu saydıklarımdan en küçük bir şikayeti bile yok. Yani hakiki suretiyle insan olan, ünsiyet kurabilen ve kalbini yaşatmaya çalışan kişiler büyük bir zorlukla karşı karşıya. Katı dünyanın sıradanlığını aşıp kalbine ve ruhuna özen göstermeli hakiki insan.

11503Hüsn-i zann

Özen göstermeli diyorum, ama biliyorum ki benim de kalbim kapkara. Söylediğimle halim çeliştiği için de sözlerimin muhatap üzerinde en ufak bir tesiri kalmıyor böylece. Dolayısıyla, bu satırları okuyanların hüsn-i zann ile yaklaşmasını temenni ediyorum. Bu konuda söz oldukça uzun sürebilir. Ancak ele almak istediğim konu bambaşka.

Adam gibi adam 

Bir genç adamdan bahsetmek istiyorum şimdi. Genç ve Adam. Genç, farsça hazine demek. Adam’dan ise kastettiğim, belirli bir yaşa ulaşmış olan müzekker birey değil, eskilerin “Adam gibi Adam” dedikleri.  Yani bütün hücrelerine kadar “adamlık vasfını taşıyan” bir insan bahsedeceğim kişi. İsmi Talha Hakan Alp.

Pakistan’da icazet  

Talha hoca, kelam, hadis, tefsir, fıkıh, usul-i fıkıh gibi önemli İslami ilimlerin yanında edebiyat, tarih, felsefe gibi alanlara da vakıf bir zat. Başımız sıkıştığında, bir fetva soracağımızda, bir meseleyle ilgili danışacağımızda rahatlıkla gidebiliyoruz Talha hocanın yanına ve engin bilgi birikimi ve tecrübelerinin hasılatı olan cevapları alabiliyoruz. Hocamız, 1973 yılında İstanbul’da doğmuş. Gayr-i Milli öğütüm sisteminde –elhamdülillah ki- ilkokul 5’e kadar bulunduktan sonra İsmailağa Kur’an Kursu’nda hafızlık, arapça ve İslami ilimler tahsili yapmış. Bu dönemden sonra da Suriye ve Pakistan’da ilmi eğitimini sürdürmüş. Pakistan’daki medreseden de Hadis icazeti almış. Sonrası malum. Türkiye’ye geliş ve Daru’l Hikme İslami İlimler Araştırma ve Danışma Merkezi’nin kuruluşu...  

11505
(+)

Dil mi yürek mi?

-Sıcak bir tebessüm

Talha hoca, ahirzamanın adamı değil. O, sözün varlığa ihanet etmediği çağın adamı. Konuşulurken eğip bükmenin ve eğilip bükülmenin olmadığı  zamanın adamı. Gençlik dendiğinde, fütüvvetin anlaşıldığı  asırların adamı. Ve –bana göre en önemlisi de- simalarda beliren tebessümün yalın bir dostluğa ve samimiyete işaret ettiği  çağların adamı. Saydıklarımın hepsi mühim vasıflar. Öyleyse niçin dostluk içeren ve samimiyeti gösteren tebessüme yapılan vurguyu en önemli kabul ettim? Bunun için geçerli bir sebebim var elbette. Hocayla bir karşılaşmamızda kendisine selam verdim, selamımı  güzelce aldı. O anda simasında o müşfik tebessümü gördüm. Bu sıcak tebessüme layık bir tıynete sahip olmadığımın farkındaydım, ama yine de buna çok sevinmiştim.

Sohbet’in önemi

 İtmi’nan hissini bir türlü  yakalayamıyorum. Ama ne zaman o tebessüme muhatap olsam yüreğimde bir genişlik hissediyorum. Bu ferahlık hali ayrılana kadar devam ediyor. Bir tebessüm ve akabinde edilen sohbet, İnsanı bu kadar mı dinç tutar? Sohbet, sahabi ve ashab... Ashab-ı  Kiram’ın kalblerini iman ile dolduran, onların manevi alemlerini inşa eden faktörlerden birisi de peygamberin sohbetiydi. Bu iman ile dünyanın dört bir yanına götürdüler Tevhidi ve bir an yılmadılar. Biliyoruz ki bugün maddi gözümüzle Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i görmemiz ve O’nunla zahiren sohbet etmemiz mümkün değil. Ancak yine biliyoruz ki alimler peygamberlerin varisleridir.

11504İhya olabilmek

Bir tebessüm ve ardından gelen sohbet diyordum. O tebessüm kaç kalbi fethetmiştir kim bilir. O sohbet ile kaç insan “ihya” olmuştur? Her gün birçok insan gülümsüyor bize ve birçok insanla konuşmak durumunda kalıyoruz. Ama o tebessümler ve sohbetler bu kadar müessir olamıyor. Kalbimize nüfuz edemiyor.

Mevahibü’l ledünniye

Öyle düşünüyorum ki, ben dahil çoğu kimse henüz leddünniyatın en ufak bir işaretine bile muttali olmuş değil. Bu düşüncem doğru olmasaydı hiçbir büyük zatın sohbetinde bulunmasam bile kendi kalbimin derinliklerinde imanın neşvesini yakalayabilirdim ve beraber olunca kendisiyle hakikati müşahede edebileceğim bir dostu bulabilirdim.  

Yunus, sen bu dünyaya niye geldin?

Gece gündüz Hakk’ı zikretsin dilin

Evliyaya uğramaz ise yolun

Göçtü kervan kaldık dağlar başında 

Diyor koca Yunus. Bu mısralara istinaden ben de insan kardeşlerimi Allah dostlarını aramaya çağırıyorum.

İhya dersleri

Talha Hakan hocam, her Pazartesi akşamı İhyau Ulumiddin dersleri veriyor Daru’l Hikme’de. İsteyen herkes bu derse katılabilir. Bunun yanında başı sıkışan, herhangi bir konuda kararsız kalan, bir meselenin fıkhi hükmünü araştıran, o tebessümden ve sohbetten feyz almak isteyenlere de kapısı açık Talha hocamızın.

İstemem azat

Farkında olmadan söylememem gereken bir sözü söylemiş olabilirim. Her insan gibi benim de hata yapmam tabii. Bu kadar hatayı yapmayı göze alışımın sebebi beni derinden etkileyen, kalbimi fetheden bir fetâdan bahsetmekten başka bir şey değildi, bu bilinsin.

 

Melih Koşucu, rikkatle yazdı, mürekkep kullanmadı

Melihkosucu89 at hotmail.com 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 11:01
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
musa agd
musa agd - 9 yıl Önce

allah razı olsun

Moralı Yusuf
Moralı Yusuf - 9 yıl Önce

Talha Hakan Alp Hocaefendi Osmanlı ilmiye sınıfının devr-i cumhuriyetteki son mirasçılarındandır.İlm-i Kelam yönü kuvvetlidir,Usul ve Hadiste mahirdir.Pakistan bağlamında Eşref Ali Tanevi hz.lerinin ruhaniyetinden istifade ettiğine zannımız vardır.:)..O vakarı görmemek mümkün değil.Devvani'yi İbn Furek'i Taftazaniyi içselleştirdikten sonra bu temelle dahi aydınlanmanın şamdanlarını söndürmek mümkündür.Besmeleyle birlikte "heyet ilmiyle" NASA'nın palavralarına kafa tutabilirsiniz..

..
.. - 8 yıl Önce

Allah razı olsun.İlmi manada hakikaten insanlara yararlı olabilen kişilerin tanıtımı için.

banner19