banner17

Fırçasıyla Irkçılığa Savaş Açan Ressam: Charles White

Yaptığı resimlerle Amerika’daki ırk ayrımcılığıyla mücadele eden ve Afro-Amerikan halkının yaşadığı acıları çizgilerine taşıyan siyahi ressam Charles White’ın eserlerini bir araya getiren ‘Dünden Bugüne Charles White’ sergisi Chicago Sanat Enstitüsü’nde açıldı.

Fırçasıyla Irkçılığa Savaş Açan Ressam: Charles White

Charles White, hayatını Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahilere karşı uygulanan ayrımcılıkla mücadeleye adamış bir sanatçı. Onun mücadele yöntemi oldukça farklıydı. Amerika’da ırk ayrımcılığının en sert şekilde uygulandığı yıllarda yaşayan White, halkının çektiği acıları ve uğradığı haksızlığı duvarlara, pencere panjurlarına, kartonlara ve kâğıtlara yaptığı resimlerle anlattı.

2 Nisan 1918’de Chicago’da doğan White, 7 yaşında başlar resim yapmaya. Annesinin bakıcı tutmaya gücü yetmediği için kütüphanede büyümek zorunda kalır. Burada çok küçük yaşlarda kitaplarla ve sanatla tanışır. Çizim yeteneğini fark eden annesi tarafından hediye edilen yağlıboya seti hayatının dönüm noktalarından biri olmuştur. Gerekli malzemeyi alamayan White, ilk resimlerini duvarlara, pencere panjurlarına ve çöpten aldığı kartonlara yapar.

Yedinci sınıfta Chicago Sanat Enstitüsü'ndeki resim derslerine katılmaya hak kazanır. O sıralarda okuduğu Alain Locke’nin Yeni Zenciler kitabı hayatının kırılma noktalarından biri olmuştur. Amerikan tarihinin Afro-Amerikan figürleri hakkında önemli bilgiler veren kitap, bu yetenekli siyahi gencin gözlerini açar. Kitapta öğrendiklerini okulda anlatmaya ve bunların neden eğitim sisteminde yer almadığını sorgulamaya başlar. Kısa sürede başı belaya girer bu yüzden. Okulun asi çocuğuna dönüşür. Ayrımcılık ve baskı yüzünden liseyi çok zor şartlarda bitirir. Amerikalı siyahilerin problemleriyle o günlerde yüzleşen White, bu konuyu hayatı boyunca resimlerine taşır. Uğradığı insanlık dışı muameleyi sanatın evrensel diliyle eleştirmeyi hedefler.

İlk duvar resmini 1929’daki Büyük Buhran sırasında yapan sanatçı bu çalışmasında Amerika tarihindeki beş büyük siyahi karakteri tasvir eder: T. Washington, Frederick Douglass, Sojourner Truth, Marian Anderson ve George Washington Carver.

Genç sanatçıların ilham kaynağı

1950'lerde, Meksika'da bir süre Diego Rivera ile birlikte çalışan sanatçı, ilk kişisel sergisini New York'ta açar. White’ın tarzı ve yorumu zamanla değişse de resimlerinde sosyal adalet temasını işlemeye devam eder. Eserleri özgürlüğün sesi olur. Yaklaşık 40 yıl süren ressamlık hayatı boyunca yaptığı eserleri birçok müze ve üniversitede sergilenir. Amerikan tarihinin en ciddi problemlerinden birini işleyen çalışmaları, hala genç sanatçılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Titiz bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkan resimleri Afro-Amerikan halkının geleneklerinin ve sıcak kültürlerinin izlerini taşır. Resimlerinde insan hayatı, onur ve adalet temaları ön plana çıkar. Resimde realist bir üslubu benimseyen White, halkının yaşadığı zorlukların yanı sıra insan ilişkileri gibi gündelik olayları da taşır çalışmalarına. Çoğunlukla portre çalışmayı tercih eder.

Ölümünden 40 yıl sonra onun eserlerinin toplandığı bu ilk sergide 100’den fazla fotoğraf, resim, çizim ve baskı yer alıyor. Chicago Sanat Enstitüsü’nde 8 Haziran 2018 tarihinde açılan sergi, 3 Eylül 2018 tarihine kadar gezilebilecek. Ardından Los Angeles Şehir ve Sanat Müzesi'ne taşınacak ve orada Ocak 2019’a kadar ziyaretlerini ağırlamaya devam edecek.

White'ın Chicago Sanat Enstitüsü'nde sergilenen meşhur çalışmalarından birkaç örnek: 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:42
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20