Filistinli genç hep Fatih Camii'ni sayıklamıştı

Yıllar önce gittiğim Suriye’de tanıştığım bir Filistinli genç, bize bizim Fatih Camii’ni tanıtmıştı.

Filistinli genç hep Fatih Camii'ni sayıklamıştı

 

Ortalama bir imam hatipli yedi yıl Arapça ders görmesine rağmen bir türlü Arapça öğrenemezdi. Eğitim sistemimizin bu arızasını yakın ve ucuz ülke olması hasebiyle Suriye’de gidermek yaygındı o zamanlar. Şimdilerde ise Suriye gidilemez bir coğrafya oldu. Ya kuzeyden inersin, direnişçiler aracılık eder sana, Adem gibi yakalanırsın ya da Şam’a gider, merkezden çevreye bakar, güzel yorumlarla dönersin.Fatih Camii

Yaz döneminde öğrenciler yanında idealist aileler de Suriye’ye giderdi. Bir kısmı eşlerini ve çocuklarını da götürürlerdi Arapça öğrenmeleri için. Ali Yelgün bu ideallerle Suriye’ye sık sık giden abilerimizdendi ve ilk orda tanışmıştık, ziyaretimize gelmişti.

Biz Filistin’i sordukça o ısrarla İstanbul diyordu, Fatih diyordu

Suriye’de “ma’hed”ler yaygındı. Gidenler çoğunlukla, üniversite mahiyetinde olan bu kurumları tercih ederlerdi. Ma’hedlerde dünyanın dört bir tarafından gelen gençler harıl harıl Arapça çalışırlardı. Çoğu öğrenci ma’hedlerden dışarı çıkmazken Mustafa, Özgür gibi bir-iki arkadaşla çılgınlık yapıp araziye inerdik. Sokakları önemserdik. Hama’yı, Humus’u, Lazkiye’yi merak ederdik. Yerimizde duramaz; Arapçayı pratikte de öğrenmeye çalışırdık.

Sokakları arşınladığımız ve mescitte nefes aldığımız bir gün kendi aramızda Türkçe konuştuğumuzu fark edip bizimle yarım yamalak Türkçe konuşma girişiminde bulunan gençle tanıştık. Az ilerde orta yaşlı, her halinden önemli biri olduğu anlaşılan birine takdim etti bizi. Genç Filistinliydi, yanındaki ise Filistin’deki önemli hareketlerden birinin lideri.

Israrla mekânlarına davet ettiler. Dımaşk’ın varoşları diyebileceğimiz bölgelerinden, en çok da Filistinlilerin kümelendiği mahallede Filistinli o genç ile buluştuk. Biz Filistin’i sordukça o ısrarla İstanbul diyordu, Fatih diyordu. İstanbul’da 2 yıl kadar okumuş olmanın özlemi ve bakışı vardı üzerinde.

Fatih Camii

Filistinli genç konuyu Fatih Camii’ne getirdi. Fatih Camii’nden bahsederken kendinden geçiyordu adeta. Hiçbir camide kendini o kadar huzurlu hissetmediğinden, cami avlusundaki gezintilerinden, caminin manevi sığınak olduğundan bahsediyordu.

Tam da o zamanlar Fatih Camii’nin hemencecik dibinde, Halıcılar caddesinde dünyaya mesaj verme çabasındaydık biz

Suriye’de tanık olduğum Fatih Camii aşkı, hayatımdaki önemli köşe taşlarından biri oldu. Sembolleri abartmamak adına önemsemediğimiz bir konjonktörden geçiyorduk. Namazı, cemaatle ve camide kılmak yerine derneklerimizde/vakıflarımızda/meydanlarda kılmak daha İslamîydi sanki. Hem camiler sistemi temsil ediyordu bir bakıma.

Oysa her yönüyle siyasileşmiş Filistin mücadelesi içerisindeki bir genç, defaatle hapse girip çıkmış bir aktivist (mücahid diyelim) “Fatih Camii”nden bahsediyordu, mest olarak.

Tam da o zamanlar Fatih Camii’nin hemencecik dibinde, Halıcılar caddesinde dünyaya mesaj verme çabasındaydık biz. Tüm dünyaya mesaj verirken yanı başımızdaki Fatih Camii’ni çok az hatırlıyorduk. Yanı başımızdaki değeri çok uzaktan, bir Filistinli’den öğrenecektik.

Cami o kadar güzelleşmiş ki “bana gelmezseniz nankörsünüz” diyor adeta

Fatih Camii

Orta Asya’da birkaç yıl gurbette yaşarken, artık en çok özlediğim cami Fatih Camii olacaktı. Ezan sesi sokaklara taşmayan, kandilleri yanmayan, dualarla coşmayan coğrafyaları gördükçe Fatih Camii’nin kıymeti daha bir artacaktı.

Fetih gününün akşam namazında çocukları da alıp Fatih Camii’ne gittik, doyasıya onu yaşadık.

Son restorasyonla beraber cami o kadar güzelleşmiş ki “bana gelmezseniz nankörsünüz” diyor adeta!

Suriye’de ölen çocuklara, masumlara yanıyorsak Fatih Camii’nde can-ı gönülden dua edebilir, Kur’an okuyabiliriz. Çünkü camiler Allah’ın evidir, sığınaktır, yuvadır. Suriyelinin, Filistinlinin, Tacik’in de özlemidir.

 

Halit Bekiroğlu yazdı

Fatih Camii

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2012 Perşembe 13:42 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2012, 13:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nimet
nimet - 10 yıl Önce

Arapça'da العين يتألف الجمالdiye hoş bir tabir vardır. Duruma da muvafık düşen...

banner19

banner26