Fetih Marşı'nın 'gerici' bestecisiydi o!

Yıldırım Gürses, aramızdan ayrılalı 13 yıl olmuş. Bugün hâlâ onun eserleri dinleniyor ve adının anıldığı her yerde kalplere bir esenlik geliyor.

Fetih Marşı'nın 'gerici' bestecisiydi o!

 

Millet olarak musiki geçmişi ve geleneği olan bir milletiz. Sözlü edebiyat döneminden tutun da dünyaya nam salan Osmanlı dönemine kadar müzik, bu toprakların sımsıkı sarıldığı bir değeri olmuştur. Kendi özünden kendi müziğini çıkaran bir millet olarak musikinin baş tacı edilmesi, en usta ellerde yükselmesi yapılan çalışmaların karşılık bulduğunun da bir göstergesi olmuştur.

“Gerici” damgasını yiyen sanatçılarımızdan biriydi

Ortaya bir eser çıkaranların beslendikleri kaynak çok önemlidir. Kaynağı sağlam olanlar, kaynağını kendi öz değerlerinden seçenler, aradan ne kadar zaman geçse de değerlerinden hiçbir şey kaybetmezler. Toplum tarafından kabul görme bağlamında da böyle sanatçılar az ama öz bir sadakate mazhar olurlar.

Yıldırım Gürses; sanatçı kavramını tam olarak karşılayan, yaptığı çalışmalarla adını zihinlere tekrar tekrar yazdırmış bir isimdir. Günbirlik heveslerle sahnelerde boy gösterenlerin karşısında Yıldırım Gürses, bize biz gibi seslenen bir sanatçı olmuştur. Altmış iki yıllık ömründe neredeyse ilkokul sıralarından başlayan sanat yaşantısına hiç ara vermemiş, kendisinin yüzakı olacak eserlerle anılmayı başarmıştır.

Her gün ekranlarda sanatçı kisvesinde gördüğümüz kişilerin ahlak dışı yaşantılarına rağmen aynı pişkinlikle arz-ı endam etmeye devam etmeleri ve bu kişilere teveccühün devam etmesi kaybolmakta olan değerlerimizin acı veren bir yüzüdür.

Yıldırım Gürses, sadece sanatını yapıp kenara çekilenlerden olmamıştır. Bize bizim değerlerimizi hatırlatma konusunda da sürekli bir gayret içinde olmuş, bu uğurda “gerici” damgasını yemiş bir sanatçıdır. Fakat Gürses böyle anılmaktan hiç şikâyetçi olmamış, bilakis değerlerine sahip çıktığı için böyle denmesinden dolayı içten içten memnun olduğunu dile getirmiştir. Çünkü bazılarının gerici dediği anlamda gerici olmak bazıları için şereftir.

Fetih Marşı da onun bestesi

Bazı gizli kahramanlar vardır. Büyük eserler ortaya koyarlar ama adları çoğu zaman gizli kalır. Hayatın birçok alanında olduğu gibi sanatta da durum aynıdır. Dillere düşen eserleri seslendirenler her zaman göz önünde olurken bu eserleri vücuda getiren söz yazarları, bestekârlar pek de hatırlanmaz.

Yıldırım Gürses yaptığı birbirinden eşsiz beste ile uzun yıllar dillerden düşmeyen şarkıya hayat vermiş bir sanatçı. Fakat ne hazindir ki bu şarkıların Yıldırım Gürses’e ait olduğu pek de bilinmez. Bir dönemin en çok ses getiren “Sonbahar Rüzgârları”, “Son Mektup”, “Bir Garip Yolcu”, “Leylaklar Dökülüp Güller Ağlasın”, “Eller Eller”, “Affetmem Asla Seni” gibi şarkılarda Yıldırım Gürses imzası vardır. Fakat bu eserleri ortaya çıkaran yerine seslendiren sanatçıların alkışlanması bize has bir kıymet bilmemezlik örneğidir.

Tarihe olan bağlılığını, Osmanlı’ya olan hayranlığını her zaman dile getiren Gürses, bu sevginin bir göstergesi olarak Arif Nihat Asya’nın “Fetih Marşı” adlı eserini mehter marşı formatında bestelemiş ve dillerde dolanan bu şiire hayat vermişti.

Çocukluk yıllarından başlayarak başarılarla dolu bir ömür geçiren Yıldırım Gürses, sanat alanında girdiği bütün yarışmalarda birincilikler elde ederek yaptığı işe ne kadar ciddiyetle sarıldığını göstermişti. Sanatın özenle yapılması için, sanat adına ortaya konan ve bu toprakların değerlerine ters düşen çalışmaların sanat olarak kabul edilmemesi için ömrünün sonuna kadar büyük çaba sarf etmiş olan Yıldırım Gürses, kendisiyle yapılan bir söyleşide “ ‘Musiki Allah’a müteallik olduğu vakit hayırlı olur.’ diyerek sanatta gözettiği hassas çizgiyi de böylelikle açıkça ortaya koymuştu.

Yıldırım Gürses, bu toprağın sesi diyebileceğimiz bir hassasiyetle sanatını yapmış, adını sanatı dışında hiçbir sıra dışı olayda duyurmamış yüzakı bir sanat adamıdır. Nefesini tarihten alan eserlerini dinledikçe onu daha iyi anlamak mümkün olacaktır.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2013 Cumartesi 14:52 Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Şah
Süleyman Şah - 3 yıl Önce

Hem Arif Nihat Asya'yı Hem de Yıldırım Gürses'i Rahmetle Yadediyorum...Mekanları Cennet Olsun..

Kerem
Kerem - 2 yıl Önce

ALLAH rahmetiyle muamele etsin eğer sen gericiysen bizde sonuna kadar gericiyiz

Fatih Kocadağ
Fatih Kocadağ - 6 yıl Önce

Etkilendim bu yazıdan tebrik ederim.

banner19

banner36