Faiza Amerika'da yerinde duramıyor!

Amerika’da Müslümanlar güzel işler yapıyor. İşte onlardan birisi: Faiza N. Ali

Faiza Amerika'da yerinde duramıyor!

 

Özgürlük Abidesi’ni dünyadaki herkesin aklına kazımış Hollywood filmleri ve ona ulaşmış özgür bireyler... Dünyanın dört bir yanından akmıştır insanlar, yeni umutlar, daha iyi fırsatlar için. Rengarenk göçmen insanların da  ağzından çok samimiyetle duyarsınız ‘Allah Amerika’yı korusun’ duasını. Bu göçmenlerden bir kısmı da Müslümanlardır. 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika Müslümanlar için biraz değişmiştir. Sizin kendilerini dini inancınız yüzünden öldürebileceğinizi sanan insanlarla iletişim metodu bulmak vazifesi ortaya çıkmıştır. Bineceğiniz toplu taşım aracına bakıp birbirleriyle ‘acaba patlatır mı’ diyen, ‘manipüle edilen’ cahil bir kesim ile muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz istemeden. Asr Suresi’ni çokça hatırlarsınız.

Amerika’da Müslümana bakış açısıFaiza N. Ali

Tanıştığım farklı ırklardan Müslümanlarla zamanla kaynaşma şansım olduğunda camiamın problemlerinden de haberdar olmaya başladım. Örneğin 11 Eylül sonrası Müslümanlardan, değişik yaş gruplarından çeşitli zulümlere maruz kalanlar olmuş. Şu an 15 yaşında olan Sümeyye 12 yaşındayken gittiği devlet okulunda arkadaşları tarafından Müslüman olduğu gerekçesiyle merdivenlerden aşağı atılmış. Fiziksel olarak yaralanan Sümeyye’nin yaraları zamanla iyileşse de kalbi hiç unutmamış. O günden sonra Sümeyye daha örtmem başımı diyor, Müslüman olduğunun anlaşılmasından korkuyor. Özgürlük için ABD’ye göç edenler ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’’ diyebilirler ancak Sümeyye’ye bunu yapanlara gerekli cezayı okul yönetimi layıkıyla vermiş. Her ne kadar medya baskılı islamfobi olsa da tıkır tıkır işleyen sistem bireylerin haklarını korumaya çalışıyor. Türkiye’de üniversiteli, liseli kızları atanlar, tartaklayanlar, hayatlarını zehir edenler halen cezalarını almadılar. ABD’de ise yapmanız gereken ise sabırlı olmak, davanızın peşini sahipsiz bırakmamak.

Brooklynli Müslüman Amerikalı

Bunları bir süreç içerisinde yaşarken haksızlıkları dile getiren, değerli çalışmalar yapan bir takım Müslümanlarla da tanışma sansım oldu. Faiza N. Ali bu değerli insanlardan biri. Faiza; Brooklyn, NY’da doğmuş, büyümüş Pakistan asıllı, kendini Brooklynli bir Amerikalı olarak tanımlayan değerli bir kardeşimiz. Geçtiğimiz yıllarda Müslümanlara karşı yapılan bir çok haksızlık için veya Müslümanların haklarını almaları gereken durumlar için düzenledikleri toplantılarda, ekran karşısında sıklıkla açıklama yapardı Faiza.  Yaptığı işi oldukça zor bulduğum için hep dua ederdim ona. Emsalleri önceden olmadığı için ve özellikle de Müsüman genç bir hanım olduğu için çok zor olanı başaran bir değerdir o.

Haklarımızı savunuyor

Faiza’yı her gördüğümde ona beni de savunduğu için şükranlarımı sunarım. Keşke diyor, herkes senin gibi olsa, anlasa ne dediğimizi, değer verse yaptıklarımıza. Brooklyn ve Manhattan’da yaşayan Müslümanları tecrübe etmiş biri olarak işinin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyorum. Ama Faiza’nın imanı belli ki benimkinden daha sağlam.

Faiza N. Ali Ona yaşadığı bölgede biz Müslümanların durumlarımızı geliştirmeye nasıl vakıf olabileceğimize dair düşüncelerini soruyorum. Müslümanların kendi dışındaki toplumlar ile görüşmekten çekinmeleri sebebiyle kendilerini tanıtamamalarından bahsediyor. Sivil katılımın önemini açıklayarak devam ediyor açıklamasına. Örtüsünden dolayı hiç sıkıntı çekip çekmediğini sorduğumda bir iki kere şehrin metrosunda niçin başını örtüyorsun tarzı sorularla karşılaştığını, soruları sakin bir şekilde cevapladığını, ama ömründe başı örtülü olduğu için en çirkin muameleyi on sekiz yaşında ziyareti esnasında Pakistan’da gördüğünü üzülerek belirtiyor.

Toplumun her kesimiyle irtibatlı

Faiza’yı tanıdığım pek çok Amerikalı Müslümanlardan farklı kılan bu halinin nasıl oluştuğunu merak ederken New York’da devlet okullarına ve üniversiteye gitmiş olduğunu ve Müslümanları tanımakla beraber her zaman Gayrimüslimlerin yürüttüğü hayırlı faaliyetlerde de görev aldığını, bunun da kendini fevkalade geliştirdiğini, Allah’a da bunun için çok şükrettiğini öğrendim. Müslümanların okullarına gitmeyi tercih eden arkadaşlarının dışarı hayatında daha çok zorluk çektiğini düşünüyor. Bu okulların eğitim felsefelerine toplumla barışık halde, İnançlarına ters düşmeyen toplumsal hadise ve sorumluluklarda yer alma bilincini eklemeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıca üniversitede tanıştığı öğrenci kulüplerindeki aktiviteler vesilesiyle bilinçlendiğini, sosyalleştiğini ve manevi gelişiminin çokça ilerlediğini belirtiyor.

Faiza’ya en önemli sorum, bu aktif haliyle Müslümanlardan aldığı tepkileri ve bunları nasıl aştığı. Liderliği sadece erkeklere yakıştıran bir cemaatin içinde kendini kabul ettirene kadar çektiği zorluğu anlatırken, şimdilerde ise bir karar alınırken kadınların görüşlerini almadan artık karar veremediklerini belirtiyor. Bu başarısının mutluluğunu gözlerinin parıltısından hissediyorsunuz.

Sivil davetlere katılım şart!

Tamamlarken sözlerini, daha yaşanılır bir toplum için kadın liderlerin öneminden bahsediyor Faiza. Amerika’da Müslüman kadınların sivil hareketlere katılımının fevkalade az olduğundan bahsederken Müslümanların kadın liderler çıkarmadıkları sürece gidişatlarının pek değişemeyeceğini, bu sebeple de genç kızların sivil toplum hareketlerinde yer almalarının çok önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca fevkalade düzenli bir şekilde İslam karşıtlığı yapanlara karşı tüm Müslümanların çok daha organize bir biçimde hareket etmeleri halinde yarınların ABD’de çok daha güzel olabileceği duasıyla sözlerini noktalıyor.İclal Birtek haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2011 Cumartesi 13:42 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2011, 00:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26