Fahri Yaldız Karaoğlu'nun marşlarını severdi

Mavi Marmara gemisi şehidlerinden Fahri Yaldız, deli olunmadan veli olunmayacağının altını hayatı ve hayatının sonunda şehadet mertebesine çıkarak kanı ile imzaladı..

Fahri Yaldız Karaoğlu'nun marşlarını severdi

 

Umudun dilini konuşan insanlar vardır. Zor zamanlarda umutları besleyen insanlar. Böyle adamakıllı olsun istediğimiz bir “hal” vardır. Fakat bu şartlarda çok zor dediğimiz zamanlarda o zoru başaran insanlar vardır. Yaptığı iş ile kendisini aşan, dünya ve ahiretini güzelleştiren insanlar.

Hayatın her döneminde sıkıntılar ile birlikte yaşamış, çile çekmeyi adamlığın gereği olarak görmüş ve en son yaptığı hareket ile bütün dünyanın tanıdığı adamlardan biri olan, ahiretini güzelleştiren adam Mavi Marmara gemisi şehidlerinden Fahri Yaldız’dır. Namı diğer deli Fahri. Deli olunmadan veli olunmayacağının altını hayatı ve hayatının sonunda şehadet mertebesine çıkarak kanı ile imzaladı.

İnsanları etkiliyorduMavi Marmara şehidlerinden Fahri Yaldız

Filistin için yapılan kermeslerde tanıdım kendisini. Birlikte kermeslere gider, yardım ederdik. Belediyede çalışıyordu. Farklı zamanlarda farklı kompartımanlarda çalıştı. Şehid olmadan önce itfaiyeci idi. Kermeslerde sürekli göze çarpan, yükü omuzlayan kişi olarak bilinir Fahri Ağabey.

Fahri Ağabey, Millî Gençlik Vakfı’na üye olup uzun yıllar bu vakıfta aktif olarak çalıştı. Millî Gençlik Vakfı’nın 28 Şubat süreci ile kapatılması sonucunda açılan Anadolu Gençlik Derneği’nin 8 yıl boyunca başkanlığını üstlendi.

Kendisine has yaklaşımı ile çevresindekilere nasihatlerde bulunurdu. Bir keresinde; “Allah ‘hayır yapın’ demiyor, ‘hayırda yarışın’ diyor. Yarış nedir? Yarış, en önde olmak, ismini en yukarıya yazdırmak için yaptığın bir mücadeledir; aynı işi yapan diğerleriyle girdiğin bir rekabettir. Öyleyse bize emredilen, hayırlı çalışmalar içinde bulunmak ile birlikte, hayırlı çalışmalarda öncülük etmek, başı çekmektir.” diyerek, hem kendi karakteri ile ilgili ipucu verirken diğer taraftan farklı bakış açısı ile insanları etkiliyordu.

Mavi Marmara şehidlerinden Fahri YaldızŞehid Fahri Yaldız’ın oğlu Fatih, kendisine babasının nasıl biri olduğu sorulduğunda, babasının yumuşak huylu ve şefkatli bir baba olduğunu, babasının sürekli namazı emrettiğini söylüyor. Kendisinden İslam’dan başka bir şey görmediğini anlatan Fatih, köylerinde de cami ve Kur’an kursu yaptırdığını söylüyor.

Fahri Ağabey, Ömer Karaoğlu ve onun okuduğu ezgilere hayrandı. Özellikle 28 Şubat süreci öncesi icra edilen ezgi ve marşlar ilgisini çekerdi. Yakın arkadaşlarının ifade ettiği kadarı ile marşlar ve ezgiler dinlermiş.

5 yaşındaki oğlum Seyyid Ali ile

“Şehidlik sana çok yakıştı Fahri Ağabey” sözü onun şehadetinden sonra söylenen en güzel sözlerdendi. Şehidlik konusunda toprağı verimsiz olan Adıyaman topraklarını kanı ile besleyen ümmetin şehididir Fahri Ağabey. Bu zamanda da şehid olunabileceğini, şehid hayatı yaşamadan şehid olunamayacağını en güzel şekli ile bize ve yeni nesillere öğretti şehadeti ile.Mavi Marmara şehidlerinden Fahri Yaldız

Haftada bir veya on günde bir 5 yaşındaki oğlum Seyyid Ali ile birlikte Fahri Ağabeyin kabrine gideriz. Selam verir muhabbet ederiz. Şehidlerin gerçekten ölmediklerine olan imanımız ile sohbet ederiz. Kabrinden çiçek alır, yeni çiçekler veririz. Yanından çıkarken duamızı eder, selamımızı verir çıkarız. Şehidler umudumuzu besliyor. Çocuklarımızın umudu oluyor.

Fahri Ağabeyin şehadeti çok bereketli oldu. Gazze ambargosunun zayıflamasına vesile olması ve İsrail işgal çetesinin prestijini yerle bir edip dünya kamuoyunda zayıflatması bu şehadetin ilk bereket vesilesi idi. Yaşadığı topraklara getirdiği sinerji ve vesile olduğu şehadet bilinci bir başka bereket vesilesidir. Şehadetinden önce yapımına başladığı cami şehadetinden sonra hızlıca nihayete erdirildi.

Şu an Adıyaman’da şehid Fahri Yaldız adının verildiği bir refakatçi evi, bir anaokulu ve bir öğrenci yurdu bulunmaktadır.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2012 Çarşamba 17:43 Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 11:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Aydoğdu
İsmail Aydoğdu - 10 yıl Önce

Azizi şehidimizi rahmet ve minnetle anıyoruz...

Cihat
Cihat - 10 yıl Önce

Allah CC ondan razı olsun.

banner19

banner26