Esmer, Kızılderili, Şair!

'Şiir yazmasaydım bir hayatım olmazdı sanıyorum.' diyecek kadar şiire sıkı sarılmış bir şairdir o.

Esmer, Kızılderili, Şair!

Esmer ve Kızılderili Bir Şair; Hüseyin Atlansoy

 

Çok okuduğum, şiir dünyasına kendimi kaptırdığım şairlerle tanışmak çok tehlikeli gelir bana. Tehlikeyle birlikte gizli bir tedirginlik de gelir içime konar. Dünyada çoğu şeye tahammül ederim de şairin kibirlisini bir türlü hazzedemem. Dumura uğradığım,  pişman olduğum birkaç tanışma seansını küçük sıyrıklarla atlattığım için artık daha temkinli olduğum da doğrudur.

Hüseyin Atlansoy; şiirlerini çok okuduğum, şiir dünyasına en rahat girebildiğim şairlerin başında gelir. Onun şiiriyle renklere, yollara, metropollere, akıp giden medeniyete ve tarihe daha sıkı bir bakış kazanmak aklıselim okuyucu için büyük bir kazançtır.

 

“Batıda Kan Var” şiirini dilimden düşürmediğim zamanlardı. Sivas"ta okuyordum ve arasıra Tokat"a yolum düşüyordu. Bu gidiş gelişler sırasında tanıdığım dostların sohbet grubuna katıldım. İkinci buluşmada herkes sıradan kendini tanıtırken bir ara kulağıma değen “Hüseyin Atlansoy” sesiyle irkildiğimi hatırlıyorum.  Sohbet bitti, hemen yanında aldım soluğu. Konuşan bendim genelde. ( Bu hiç değişmedi.) Bundan sonrası Sivas-Tokat arasını suyoluna çevirmekle devam eden bir zamanı yaşadım. Gün geldi, kader beni de Tokat"a savurdu. Hüseyin Atlansoy"la aynı şehri, aynı mesleği paylaşma mutluluğunu uzun süre yaşadım. Şiirlerimin üzerinde öylece asılı duran usta bakışı o günlerden kalmadır.

 

Muhalif ve yerli olmak; onun hem yaşam tarzını, hem de şiirlerinin değişmez duruşunu gösterir. “Batıda Kan Var” şiiri Atlansoy"u en iyi ifade eden şiirlerindendir. “Sabret gönlüm fırtınaya vakit var / Biz her çağda Kızılderili / Biz her yerde hep yerdeyiz.”

 

“Ben” den yola çıkan ve dünyaya açılan bir şiirin kapısını açan Atlansoy; evrensel bir haykırışla şiirler söylemektedir. Hayatın ortasından konuşan, mazlum halklar için direnişi bileyen çok Asyalı, çok esmer, çok muhacir bir şairi tanımaktan son derece mutluyum ben.

 

“Şiir denizlerinde yıkanırım ben / yürüyüşümün ritminden ıslanır İstanbul” diyen bir şairi tanımaktan dolayı şiire daha sıkı sarılıyorum.

 

Ve sol kollu boksördür o. En iyi vuruşunu sona saklar. Vurur ve değiştirir dünyanın rengini. Sözünü söyler ve “kıyam/et bize” diyerek bir dirilişin muştusunu verir.

 

“Şiir yazmasaydım bir hayatım olmazdı sanıyorum.” diyecek kadar şiire sıkı sarılmış bir şairdir o.

 

“Şiir benim için hem bir sığınak hem de sağanak oldu.” diyen bir şairin dizelerinde ıslanmak için Atlansoy şiirin ritmine kapılmak gerek.

 

Toplu şiirleriyle artık tek yürek olan Atlansoy"un esmerliğine tanık olmak için “Su Burcu”nda kendine yer ayırmalı metropoller arasında kendine yer edinmek isteyenler.

 

 “80 kuşağı”ndan bahsederken sıralanacak isimlerin başına getirmek gerek Hüseyin Atlansoy"un adını. Onun şiiri bir kuşağın fotoğrafıdır adeta. Günümüz şiirini izleyen, önemseyen, yeri geldiğinde bu şiirlerden heyecan duyan bir şairdir o.

 

Şairler hakkında iyi şeyler düşünmek isteyenler için Hüseyin Atlansoy"u tanımak çok isabetli bir karar olacaktır. Has şiirin dünyasına girmek, imge deryasına dalmak, ironiyi yaşamak, esmer yanlarımızı görmek ve Kızılderililiğimizin farkına varmak için Atlansoy şiiri Kaçak Yolcularını peronda beklemekte.

 

Mustafa UÇURUM yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
İyi Okuyucu
İyi Okuyucu - 14 yıl Önce

Böylesine güzide bir sitenin bir eksiği vardı. Hüseyin Atlansoy. o da geldi ve tekrar hatırladık yerli yanlarımızı.

Teşekkürler Mustafa Uçurum.

sevil köse
sevil köse - 14 yıl Önce

Hayata sıkı sarılan sayın Musatafa Uçurum,kendi gibi düşünen şairleri onure eder,kocaman yüregi her yazarı ayrı ayrı degerlendirip ve en iyi olanı biz okuyucula sunar.Uçurum sayesinde tanımadıgımız şairleri tanırız.ŞİİR YAZMAYASAYDIM HAYATIM olmazdı diyen Hüseyin Atlansoy ve ÜZERİMDEKİ BÜTÜN EVCİL ACILARIMI SAHİPLENİYORUM diyen sayın Uçuruma saygılarımı sunuyorum.TENHALAYIN KALBİMİ kitabından sonra KALABALIKLAŞAN YÜREGİNDEN bizlere düşenleri en kısa zamanda okumak dilegimdir.

ticaret meslek
ticaret meslek - 14 yıl Önce

hocamın şiirleri gerçekten çok güzel.onu şiirleriyle dinlerken insan başka alemlerde buluyo kendini.
şiirlerinizi seviyorum hocam ama kusura bakmayın felsefeyi bi türlü sevemiyorum

ayşegül
ayşegül - 12 yıl Önce

son dönem türk şiiri onsuz eksiktir. o, türk şirinde şair-i maderzad kimdir deyu sorulduğunda ilk akla gelendir. aslen doksan dönemi şairidir. ve bence en güzel şiirleri de o dönem yazdıklarıdır. ona ve sözlerine selam!

kandemir yıldız
kandemir yıldız - 11 yıl Önce

bu adamın şiiri gerçekten dehşet bir şiir. kendisinin bile bazen yazdığı şiirin evrenine ait olmakta zorlandığını düşünüyorsunuz fakat bu algı durduğu yerin ne kadar zor, çetin ve bir o kadar da sağlam olduğunu gösteriyor. bir çevrinti hareketinden, bir hortumun içinden size sanki sağnak halinde keskin kayalar fırlatıyor, şehir şiirleri değil bunlar şehrin içinde yanan yandıkça da parlayan bir elmas gibi, kimse kendini kandırmasın son otuz yılda atlansoydan başka şiir yazan yok.

banner36