Ertuğrul Düzdağ'ı takdir edelim

Kendini ön plana çıkarmayan, sessizce önemli işler yapan, hak ettiği takdiri görmediğini düşündüğüm bir adamdan bahsediyoruz.

Ertuğrul Düzdağ'ı takdir edelim

Bir adamdan bahsediyoruz.

Bir yazarımız üstad Said Nursi’den ‘adam’ diye bahsetmişti de ‘vay sen misin üstada adam diyen’ saldırılarıyla karşılaşmıştı. Oysa bilmeliyiz ki herkes ‘adam’ olamıyor.

Yazılarından ve konuşmasından samimiyet akan, ümmetin imkanlarıyla yapılan yanlışlardan acı duyan, bazen de Allah için celallenen bir adamdan bahsediyoruz.

Kendini ön plana çıkarmayan, sessizce önemli işler yapan, hak ettiği takdiri görmediğini düşündüğüm bir adamdan bahsediyoruz.

Müslüman kimliğinden şeref duyan, Mehmet Akif karakterli bir adamdan bahsediyoruz.

Ah şu tepkisizlik

Üniversitedeyken Milli Gazete’deki yazılarını dikkatle okuyordum. Bir gün yazılarına olumlu ya da olumsuz tepkiler gelmediğini, bundan dolayı yazmayı bırakacağını söyledi ve bıraktı. Hemen kaleme sarıldım. Ne olur yazmayı bırakmayın, kaliteli yazılar yazıyorsunuz, biz de dikkatle okuyoruz diye yazdım. Yazımı İsmail Fatih Ceylan bey gazetenin ekinde yayınladı ama iş işten geçmişti. 

Yine de yazılarının kıymetini bilmiş olmalıyım ki ikinci sayfadaki uzun yazılarından bazılarını kesmiş arşivlemiştim. Sonra kitabına da aldığı ‘müslüman bilmek istiyor’ adlı yazısını vakfımızın panosuna asmıştım.

‘Müslüman bir fikir adamının, otuz altı yıldır içinde bulunduğu davasıyla ilgili düşünceleri, tesbitleri, tenkitleri ve teklifleri’ şeklinde tanıtımı yapılan  ‘Tarafsız değilim’ adlı kaliteli ‘tecrübeler kitabı’nı ilk çıktığında almış okumuştum.

Ertuğrul Düzdağ

Anılarını keşke yazsa

Bir yazarımızın oldukça uzun hatıralarını kendimi zorlayarak okuyup bitirdiğimde, burada anlatılanların özeti ‘tarafsız değilim’ de var, bu kitabı okumama gerek yokmuş demiştim. Ertuğrul bey, kendisine bu tecrübeleri kazandıran anıları yazdığı zaman bize ‘güzel bir ikram’ da bulunmuş olacak. İnanıyorum ki Ertuğrul beyin anıları bir çok anı kitabından daha fazla ilgiyle karşılanacaktır.

Kitabındaki bazı yazı başlıkları şöyle: Genç Müslüman dinle!, Biz işimize bakalım, İslam davası teknik adamlarla yükselemez, Keşke bu acıyı vaktiyle dostlar söyleyebilseydi, Müslüman aydının ızdırabı, Dindarların yılgınlığı, ‘Kabul ederse cehennem’, Alimlerin suskunluğu, İrfan, Bütün işler niçin hep yanlış oluyor?, Bedavadan iş batırmak, Gedikliler saltanatı, Söylesem dost darılır sussam gönül üzülür, Kırılan kollar yere düşmek üzere.

Etkileyici bulduğum bazı bölümler şöyle:

Dış düşmanlar, birer vehimdir!..Onlar, bizim zaaf, acz, korku ve hırslarımızın, karşımıza dikilmiş hortlaklarıdır…

Bu dünya, bu cemiyet, fasıkların fıskı, zalimlerin zulmü ile değil, alimlerin korkaklığı, para ve mevki düşkünlüğü, zulme göz yumması ve dalkavukluğu yüzünden bozulur, harap olur, yıkılır.. Sizi korkutan ve susturan her ne ise keşke Allah’tan da o kadar korksa idiniz!..

Ertuğrul DüzdağBizim gücümüz açıklıktadır. Açıklık, toplulukları şuurlandıracak, düşen bayrakdarın yerine binlercesini gönüllü çıkaracak en güzel mücadele usulüdür. Samimi Müslüman liderlerin, yanlış ve hataları bile, açıklanırsa, gelecek nesillere kuvvet olur. ( Ertuğrul beyin köşesinin adı ‘Açıkça’ idi. Bilmekte fayda var.)

Sorumluluklarını ve hizmet vazifelerini, başkaları ve bilhassa gençlerle paylaşmayanların, o mevkilerde Allah rızası için bulunduklarına inanılamaz!

Üstadın ustalığı nerede?

Yazarın yazdıklarıyla ilgili: Bozulan bir aleti tamir ettirmek için ustayı çağırmışlar. Usta, bakmış bakmış ve aletin bir yerine elindeki küçük çekiçle ‘tık’ diye vurmuş. Alet çalışmış. ‘Borcumuz’ demişler. Yüz on bin lira demiş. Şaşırmışlar. ‘Aman usta, sadece bir tık yüz on bin lira mı?’ usta cevap vermiş:Hayır! Tık için sadece on bin lira alıyorum. Yüz bin lirası, çekicin nereye vurulacağını bilmenin ücretidir.

 Ve kitabın son paragrafı:Bu ölçüler içinde, daha pek çok şeye taraftar ve taraftar olduklarıma uygun olmayan birçok şeye de aleyhtarım… Demek ki, ben tarafsız bir adam değilim.

2008 yazında İSAM’da iki buçuk saate yakın zamanını ayırma lutfunda bulunduğu sohbetimizin sonunda diyorum ki:Hocam! Dua edin, Rabbim heyecanımızı almasın. El cevap. ‘Okuyan adamın heyecanı bitmez’. Müthiş. Bu cevap kulaklarımda küpedir.

Hemen hemen bütün yazıları aktüel olan, çok kısa bir zaman sonra hiçbir özelliği kalmayacak yazıların sahiplerine imkan veriyor, ücret ödüyor ama yazılarının çoğunluğu kitap yazısı kalitesinde olan, ‘haftada 4-5 yazı yazmaya yetecek enerji ve birikim’inin olduğunu bildiğimiz Ertuğrul Düzdağ beyi görmezden geliyoruz ya helal olsun bize.

Allahım ne olur bizi ıslah et. Amin. 

 

Şevket Şimşek bildirdi.

Yayın Tarihi: 01 Ocak 2010 Cuma 09:27 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2010, 08:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat naci
murat naci - 11 yıl Önce

Bu milletin gerçek değerleri alttan alta akar, akacak... Ertuğrul babayı görmezden gelmek diye bir şey, evet var. Ama bu hakikaten değer üreticisinin yitip gideceği anlamına hiç ama hiç gelmez kıymetli kardeşim. Bir de Ertuğrul bey harbi adamları çalışıyor hep. Her türlü bir kazanım bu. Hocayı takdirle karşılıyoruz hasılı. Şovmenler dünyasında derviş meşrep arifan-ı ancak ehli sevecektir. Ve seviyoruz.. Allah için.. Ümmet adına..

ALİ SARI
ALİ SARI - 11 yıl Önce

HAK İÇİN PERVASIZ BİR ÜSLUPLA YAZMASAYDINIZ YA DA LİBERAL OLSAYDINIZ SİZE DE YAZMA İMKANI VERİRİDİK. HEY GİDİ KOMPLEKS HEY... SEN NELER YAPTIRIYORSUN BİZE.

AKİF KAZAR
AKİF KAZAR - 11 yıl Önce

ERTUĞRUL DÜZDAĞ'I YAZDIRABİLECEK GAZETE GÖRMEK İSTİYORUM. GÖRMEKTE ZORLANIYORUM. LÜTFEN BANA YARDIM EDİN

mehmet kahraman
mehmet kahraman - 11 yıl Önce

ne yazık ki büyük bir hastalığın kurbanlarıyız. vefasızlık. onları, o değerli insanları görüyor ve biliyoruz, ama onları anlamak için herhangi bir şey yapmıyoruz. çok azımız onları anlıyoruz. yetmiyor tabiki. yazık ediyoruz, onlara değil kendimize. değerlerini anlamak için illa ölmeleri mi gerekiyor.
selamlar.

oğuz ulutaş
oğuz ulutaş - 11 yıl Önce

E. Düzdağ bir yazısında katil Yahudilerin Çanakkale’de dedelerimize karşı savaştığını yazıyor. İlginç…

müzeyyen m.
müzeyyen m. - 11 yıl Önce

bu siteyi bana tavsiye eden ve ERTUĞRUL DÜZDAĞ gibi önemli insanları tanımama vesile olan ŞEVKET ŞİMŞEK'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. dünya gözümün bir penceresi daha açılmış oldu. sizden aldığım kitabı da en kısa zamanda okuyacağım.

şevket
şevket - 11 yıl Önce

Ertuğrul düzdağ’ın hazırladığı ‘Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun hatıraları’ kitabı var ki tek kelimeyle ‘MUHTEŞEM’… bu kitaba ‘nokta atışı’ yapmak gerek…

banner26