Erdem Bayazıt nedir, ne değildir?!

Akif, sadece şair miydi? Erdem Beyazıt için, 'Onlar gittiler / Yalnız bir yemin kaldı aramızda' mı diyeceğiz? O yemin şiirlerin arasında mı duruyor?

Erdem Bayazıt nedir, ne değildir?!

Şiire Gazele Gönül Vermek

Şiire kaldığı yerden devam ediyoruz:

Telgrafın tellerini kurşunlamalı!

Kurşunlamalı ki telgrafın tellerinden yalan haberler uçmasın haber bekleyenlere!

 

Şair Erdem Beyazıt; milletvekili Erdem Beyazıt, yayıncı Erdem Beyazıt, eğitimci, yazar, hukuk fakültesini terk eden, sana bana vatanıma ve uzaklara dair havadisler veren Erdem Beyazıt. Her birimizin bir Erdem Beyazıt'ı var. Ama ortak payda Sebeb Ey! gibi duruyor karşımızda. Eğer Sebeb Ey'i biraz kazırsak, alttan Erdem Ağabey'in “medeniyet tasavvuru” meydana çıkar. Bizleri şiirinde dildaş kılan aslında aynı medeniyetin izini sürmeye çalışma gayretimizden başkası değildir. Şiirlerindeki kahramanın adı “Müslüman”dır.

 

Anadolu nefesi her dem şiirinde taze durur lakin o tazelikte Yesevî soluğu vardır. Bir akına giden ya da bozgun yemiş akıncıların havası yoktur. Daima ribatlardaki derviş askerler vardır şiirinde.

 

Erdem Ağabey'in şiiri üzerine yorum yapma telaşında değilim. Zira, bu ülkede az ve öz şiir yazan şunun şurasında bir elin parmaklarını geçmez. Bu açıdan bakarsak Ahmed Arif 19 şiir yazmış ama Ümit Yaşar Oğuzcan denli kitap dolduran şairlere epey gol atmıştır. Erdem Ağabey ise, bir külliyattan ziyade risaleleri ile kelamın sade, az ve de özlü olanını tercih etmiştir.

 

Unutulan Gayretler

Asıl dikkat çekmek istediğim taraf başka: İpek yolu!

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ı genelinden şiiri özeline konuşur, yazar, yorumlar yaparız. Camideki Şair olduğunu söyleriz. İstiklal Marşı şair'i deriz de onun Muasırlaşmak, Medenileşmek, İslamlaşmak adı altında Sebul-ür Reşad'daki yazılarının toplandığı kitabı pek tanımayız. Her nedense Ziya Gökalp'in bu başlık altındaki çalışması daha revaç bulmuştur. Oysa, Akif'in dünyasını şiiri beliğ anlatırken nesri daha sarih anlatmıştır. Belki de gün gelecek Çanakkale Şehitlerine ve İstiklal Marşı'ndan öte metnini bilmeyeceğiz o'na baytar nazarıyla bakanlar gibi!

 

Erdem Ağabey'in de şiirleri - ki şiirinin gücünü asla küçümsemiyorum- gölgesinde İpek Yolundan Afganistan'a adlı seyir eseri gözlerden kaçmıştır. Sancının bini bir para toprakları, belki de en sıkıntılı zamanlarda ziyaret etmiş ve kaleme almıştır. Bu eser, bizim boğazımıza ekmeğimizin düğümlendiği zamanlara aittir. Öyle ki rahmetli Cahit Zarifoğlu Mavera Dergisi Afganistan Özel Sayısı'nı çıkarmadan önce Afganistan'dan gelen haberlerin yediği lokmaları boğazına yumruk gibi dizdiğini yazar Yaşamak'ta. 

 

Daima Doğru Eylem

Bir gezi kitabından ziyade; kaybolan ya da kayıp edilmeye uğraşılan medeniyetin kan izi takip edilir İpek Yolundan Afganistan'a doğru. Afganistan istila edilmiş, İran-Irak savaşı alabildiğine yakmaktadır medeniyetimizin bahçelerini. Gencecik fidanlar toprak kavgasında yere serilmektedirler. Bir Yesevî derviş şair yollara düşmüş ve gerisin geri geldiğimiz topraklara doğru yürümüştür. Bu tersine yürüyüş önemlidir. Her dem ileriye doğru  (Edebiyat Dergisi, Mavera Dergisi, Akabe Yayınları, Yazarlar Birliğinin kurulması… derken) ilerleyen Maraşlı güzel adam, geldiğimiz topraklara doğru giderek köklerin nasıl da yerinden sökülmeye çalışıldığına şahit olmuş ve tanıklığını belgelemiştir.

 

Erdem Ağabey'in şiirine elbette ceketimizin düğmesini ilikleriz. Ancak Akif'te yaptığımız hata ( Meal-tefsir çalışması için gayretler sarf edilmiş olsa da yine de Akif'in fikir dünyasını hala şiiriyle yorumlamaya, anlamaya çalışıyoruz.) Erdem Ağabey'de de devam etmekte.

 

Edebiyat Dergisinin çıkartılması, Mavera Dergisinin doğumu, Akabe Yayınlarının kurulması ve İpek Yolundan Afganistan'a giden yol incelenmedikçe Erdem Ağabey de yıkılmış kubbeler altında yorumlanmaya devam edilecek, bir şair olarak kalacak hafızalarda.

 

Erdem Beyazıt; bir şair, bir milletvekili, bir eğitimci, bir yayıncı… değildir!

 

Erdem Beyazıt medeniyetimizin izlerini ortaya çıkaran, ahirete irtihaline kadar da medeniyet inşasında çalışan ustalarımızdandır. Bir tavır ve klas duruş insanı olarak Erdem Beyazıt şiir antolojilerinden önce; Akabe Biat'ına sadık kalanlar arasında anılmaya devam edecektir.

 

Allahın rahmeti üzerine olsun! 

 

Zeki Bulduk yazdı

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2009 Salı 17:39 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 22:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
merve büşra bozcu
merve büşra bozcu - 13 yıl Önce

yürüdüğüm yollarda erdem abinin izleri var. sabah namazlarından sonra yürümeyi sevdiği bu sokaklar, bu çamlık...
zeki bulduk'a bize hatırlattıkları için çok teşekkürler.

banner19

banner36