Erciyes'in Kur'an diye şakıyan bülbülüydü

Hayatını Kur’an yoluna adayan, bu yolda yüzlerce öğrenci yetiştiren, binlerce ders veren Kayseri’nin en kıymetli ilim adamlarından birisi olan Prof. Dr. M. Zeki Duman Hoca vefat etti..

Erciyes'in Kur'an diye şakıyan bülbülüydü

 

Hayatını Kur’an yoluna adayan, Kur’an’la konuşan ve hep Kur’an’ı konuşan, bu yolda yüzlerce öğrenci yetiştiren, binlerce ders veren Kayseri’nin ve dolayısıyla da Türkiye’nin en kıymetli ilim adamlarından birisi olan Prof. Dr. M. Zeki Duman Hocayı büyük bir hüzünle Rabbimize uğurladık dün. Geçtiğimiz akşam iftar saatinden birkaç saat evvel, evinin önünde aracının içindeyken karşı taraftan hızla gelen aracın, kendi aracına çarpması sonucu ruhunu Rahman’a teslim eyledi Zeki Hoca.

Onlarca eserler vermiş, vermeye de devam ediyordu. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yıllardır tefsir derleri veriyordu. Yakın zaman önceye kadar belli bir dönem ilahiyatın dekanlık görevini sürdürmüştü. Kayseri’ye verdiği emeklerin haddi hesabı yoktur. İlim Yayma Cemiyeti Kayseri Şubesi’nde belli zamanlarda yine tefsir dersleri veriyordu. Yerel bir TV kanalında soru-cevap şeklinde yapılan ve kendisinin misafir olarak katıldığı bir program vardı.

Kur’an’ı hep öncelemişti, onun üzerine yoğunlaşmıştı hep. Beş Surenin Tefsiri eseri yıllarca elden ele dolaşmış ve hatta mahalle sohbetlerinde başucu eseri olarak faydalanılmıştı. 3 ciltlik Beyanu’l Hak isimli tefsiri, alanına farklılık getirici içerikte bir çalışma olma özelliği taşır. Yaptığı ve yazdığı her eserle büyük boşluklar doldurma hedefini gözetmiştir başından beri. Diğer eserlerinin bazılarının isimleri şöyledir: İslam’da Namaza ve Teheccüd, Kur’an-ı Kerim’de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, Nüzulünden Günümüze Kur’an ve Müslümanlar.

Ağzından çıkan her cümle Kur’an ayetlerinin bir izdüşümü niteliğindeydi sanki

Sadece ilahiyat fakültesi öğrencilerinin değil, tüm ilim camiasının Zeki Hocasıydı o. Kendisiyle en son, Kayseri’nin kültür gazetesi olan Kayseri Gündem’in son bir yıldır genel koordinatörlüğünü yapan Ali Dursun’un gazete yazarlarını bir araya getirdiği davetinde görüşme ve sohbetini dinleme şerefine nail olmuştum. Küçümen cüssesine bir dünya ilmi sığdırmışlığın resmini gözlemlemiştik kendini dinlerken. Ağzından çıkan her cümle Kur’an ayetlerinin bir izdüşümü niteliğindeydi sanki.

Ama o şimdi bizi bırakıp gidiverdi. Güzel ilim adamlarımızdan birini daha ebediyete göndermenin burukluğunu ve hüznünü yaşıyoruz. Amel defterinin açık kalmasına vesile olacak onca kitap ve dersler-sohbetler miras bırakarak gitti sevgilisine. Kendine karşı görevlerimizin en sonuncusunu Hunat Camii’nde cenaze namazını ikame ederek getirdiğimizi düşünüyoruz. Dua ettik Rabbimize iyilerin yanına onu da alsın diye. Ve bizleri de tüm iyilerin komşusu eylesin diye.

Trafik kazalarıyla gelen ölümler beni hep dehşete düşürmüştür. Hele ilim deryası insanlarımıza denk gelmesi ise muhatap olmak istemediğimiz daha feci bir gerçeklik... Hatırlanacağı üzere birkaç sene evvel başka bir ilim adamımız olan, Kütüb-ü Sitte’nin mütercimi İbrahim Canan Hoca da yine bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılmıştı.

Rabbimizden yerlerinin bir an önce dolmasını ve aydınlık yollarının kapanmamak üzere açık kalmasını temenni ediyoruz. Âlimin ölümü, âlemin ölümüne eş değerdedir malum.

 

Fatih Pala yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 11:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
necip
necip - 6 yıl Önce

rabbimiz rahmetiyle cennetinde alsın, kuran ve peygamber yolunun yolu yolcusuz kalmasın

Sergül Vural
Sergül Vural - 6 yıl Önce

Birer birer düşüyoruz hayat dalından... Olgun ya da ham fark etmiyor. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun, demiş bir kere yaradan. Takdir-i İlâhî... Emri veren sultanlar sultanı olunca biz gibi gedalara da Allah rahmet eylesin diye duada bulunmak kalıyor... Kayseri Gündem'in son toplantısında dinlemiştim ben de rahmetliyi. Adı gibi zekiydi. Hafızası Kur'an ile kuvvetlenmişti. Tam da hakkında yazı yazıyorken bu yazı yayınlandı. Selam olsun duyarlı yüreğinize Fatih kardeşim...

Sait Ali Ekinci
Sait Ali Ekinci - 6 yıl Önce

Saygıdeğer bir alim, muhterem bir bilim adamı, Ciddi bir Şahsiyet...Rahman ve Rahim olan Rabbimiz rahmetiyle muamele buyursun..Kaleminize sağlık..

adil akkoyunlu
adil akkoyunlu - 6 yıl Önce

ZekiDuman hocamıza AllahTan rahmet diliyoruz. Rabbim, Kur'an'ı ve ahlakı Kur'an'dan ibaret olan Resulü onun için şefaatçi kılsın inşallah...

kadir bulşut
kadir bulşut - 6 yıl Önce

Allah mekanını cennet eylesin çok muhtetrem bir insandı.Yaşantısı tam kitap ve sünnet üzerine olan bir ilim adamıydı.Allah gani gani rahmet eylesin .Allah Ailesine sabırlar versin.Çok üzüldüm ama elden bir şey gelmez allahın takdiri.Bizde bir gün gideceğiz Allah zeki hocam gibi yaşayıp ölen insanlardan eylesin.

banner19

banner13