En iyi ney yapımcı ve açıcısı dendi mi o!

“Ney”inin sesiyle gönüllere huzur veren, nasihatleriyle genç nesillerin ham yüreklerine “ilahi aşkı” aşılayan bir gönül eriydi Sencer Derya..

En iyi ney yapımcı ve açıcısı dendi mi o!

Şükrü Ulugüvenç

Vefakâr, musikişinas, Mevlevî ve muhabbet ehli bir değerdi neyzen Sencer Derya. Tire Mevlevihanesi'nde yetişmiş, babasının dostu mevlevi Şükrü Ulugüvenç (Şükrü Dede) kendisine ney üflemeyi öğretmişti. Seferberlikte ve Birinci Dünya Savaşı’nda Mevlevi Gönüllü Alayının neyzenleri Suriye’de Şam sokaklarında yürürken mevlevi ve neyzen Şükrü Ulugüvenç Dede en ön safta yer alıyordu.

Mevlevihanelerin zamanın gönül ve musiki erenlerinin yetişmesindeki önemini şimdi daha iyi anlıyorum. Sencer Derya ise kendisini ülkemize ve dünyaya gerçek anlamda “neyzen” olarak tanıtmış, İzmir’in medar-ı iftiharı bir şahsiyettir.

Neyzen Sencer Derya birçok koro ve derneklerde musiki çalışması yaptı. İzmir'de Dr. Ayhan Sökmen korosunda 1985 yılına kadar neyzen olarak icralara katıldı. Çanakkale Seramik Fabrikası yan kuruluşu olan Çan Musiki Derneği’nin 1987'den sonraki çalışmalarına neyzen olarak katıldı. 1959 yılından 1992 yılına kadar 33 yıl Konya'daki Beynelmilel Mevlana'yı Anma Törenleri’ne katıldı.

Şükrü Ulugüvenç

Seferberlikte ve Birinci Dünya Savaşında Mevlevi Gönüllü Alayının neyzenlerinden bir kısmının

Suriye’de Şam sokaklarında çekilmiş fotoğrafı.

(Ön sıra sağdan ikinci ilk ney hocam Şükrü Ulugüvenç Dede’dir

neyzen Sencer Deryaİzmir’den Balkanlara ve Avrupa’ya uzanan musiki aşkı

Neyzen Sencer Derya muhtelif aralıklarla yurt dışında da bulundu. Hollanda'ya ders vermek amacıyla öğretim görevlisi olarak beş defa gitti. Hollanda resmi televizyon kanalında iki defa ve yerel televizyon kanallarında da dört defa tanıtıcı televizyon programlarında bulundu. İki sefer aralıklarla Almanya'da Kanal Avrupa'da televizyon programında uzun ney tanıtımı ve röportajları oldu. Almanya ve İtalya'nın Roma-Verona şehirlerinde müziğimizi tanıtıcı ve sevdirici programlar yaptı. Ayrıca Fransa'da Paris'in banliyölerinde, Belçika ve Danimarka'nın Kopenhag şehirlerinde küçük konserler verdi ve tanıtıcı programlara katıldı. Makedonya'da Üsküp Televizyonu ve Tetova radyolarında da müziğimizin tanıtılmasına katkıda bulundu.

“Ney”in en iyi yapımcısı ve açıcısıydı

Musikiyi ve neyzenliği hep amatör olarak yaptığını söylerdi. Neyzen Sencer Derya daha çok ney'in en iyi yapımcısı ve ney açıcısı olarak tanınırdı. Açtığı “ney”ler birçok musikişinas âşığın gönüllerinde muhabbet vesilesi olmuştur. Türkiye radyo ve televizyonlarında yetişmiş talebeleri, ayrıca teşvik edip yönlendirdiği pek çok ney talebesi vardır.

İzmir’in Ödemiş İlçesindeki mütevazı mekânında kendisini ziyarete gelenlere muhabbetin, aşkın, vefanın nasıl olması gerektiğini sözleri ve fiilleriyle ifade eden, yürekten üflediği “ney”inin sesiyle gönüllere huzur veren, nasihatleriyle genç nesillerin ham yüreklerine “ilahi aşkı” aşılayan bir gönül eriydi Sencer Derya.neyzen Sencer Derya

Aşkın sesi “ney”

“Ney” sesine “aşkın sesi” diyen Sencer Hoca’nın, Aşkın Sesi Ney adında gelecek nesillere miras niteliğinde bir ney öğretim kitabı da vefatından önce yayınlanmıştır. Kitabında yer verdiği, aynı zamanda çok değer verdiği İzmir Radyosu neyzenlerinden fakiru’l mevlevi Derviş Ahmet Yardım’ın “ney” ile ilgili şiirini kendisini ziyaret edenlerin okumasını da tavsiye ederdi.

Bana “ney”i sevdiren, öğreten, aşk ve şevk ile her gidişimde alaka gösteren, derin muhabbet ve nasihatlerinden istifade ettiğim, vefakâr, musikişinas, aynı zamanda mevlevî ve muhabbet ehli çok değerli hocam neyzen Sencer Derya, 2009 yılında İzmir’in Ödemiş İlçesinde vefat etmiştir. Kendisini rahmetle yâd ediyor, çok değerli ailesine de saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

 

Faruk Eşlik yazdı

neyzen Sencer Derya

Konya Mutrıp Heyeti (Ayakta ortadaki Neyzen; Hocam Sencer Derya)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 19:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
memed
memed - 3 yıl Önce

dost kelimesinin tam karsiligi idi. sen unutsan da o unutmazdi. yapilan bir ise enerji katardi. boylece o isten lezzet alirdin. yillar sonrasi icin tohum ekerdi. bekliyorum bizimkiler ne zaman basaga yuruyecek sunbul verecek.insanlardan bir insan gibi durur gonlu ile fetihler yapardi. oldugun yer cennet bahcelerinden bir bahce olsun aziz dost. bizi orda da unutma.

banner19

banner13