Emine yok, Buse verelim!

Modern çağın insanları olan bizler çocuklarımıza isim verirken hangi saikleri göz önünde bulunduruyoruz?

Emine yok, Buse verelim!

Çocuğumuza vereceğimiz isim, bizim kimliğimizi yansıtır. Dede Korkut gibi bilge kişiler aramızda olmadığı için ya da kendilerini fazlasıyla gizlediklerinden olsa gerek çocuklara isim verme âdetimiz de değişti. Eskiler, isimle kişilik ve kimlik arasındaki irtibattan haberdar insanlardı. Çocuk, ismini hak etmeliydi; isim hak edilen bir olguydu.Celaleddin Çelik, İsim Kültürü ve Din: Şahıs İsimleri Üzerine Bir Din Sosyolojisi Denemesi

Celaleddin Çelik'in Çizgi Kitabevi’nden çıkan İsim Kültürü ve Din: Şahıs İsimleri Üzerine Bir Din Sosyolojisi Denemesi isimli eseri bahsettiğimiz bu çocuk isimleri konusunda çok değerli bir kaynak.

İsmimizi hak ediyor muyuz?

Şimdi modern çağın insanları olan bizler çocuklarımıza isim verirken hangi saikleri göz önünde bulunduruyoruz? İsimlendirmenin bir hak etme eylemi olarak görülmediği kesin yaşadığımız zamanda. İsim verirken o ismi alanın kişiliğinden ziyade kendi kişiliğimizin yansımasına özen gösteriyoruz. Yoksa çocuklarına “Aleyna” ismini verebilen bir anne-baba nasıl anlaşılır? Hem de bu sözcük Kur’an’da geçiyor değil mi?! Kimsenin çocuğuna “Bakara” ismini koyduğunu ise görmedim.

İşte dönem dönem çocuklarımıza verdiğimiz isimler

Modern hayat, kişiye adını alma özgürlüğünü bile tanımıyor. İstatistiklere göre, 1980-1990 arasında kız ve erkek çocuklarına en çok verilen isimler şöyle sıralanıyor:

Erkek isimleri Kız isimleri
MehmetFatma
MustafaAyşe
AhmetEmine
MuratHatice
AliZeynep

 

 

 

 

 

1991-2000 yılları arasında kız ve erkek çocuklarına en çok verilen isimler ise şöyle:

Erkek isimleriKız isimleri
MehmetMerve
MustafaFatma
AhmetBüşra
EmreElif
AliZeynep

 

 

 

 

 

Geldik 2000-2005 yıllarına… Bu dönemde kız ve erkek çocuklarına verilen isimler şu şekilde sıralanmış:

Erkek isimleriKız isimleri
MehmetZeynep
YusufElif
MustafaMerve
AhmetFatma
Furkanİrem

 

 

 

 

 

2006 yılında kız ve erkek çocuklarına verilen isimler:

Erkek isimleriKız isimleri
ArdaElif
YusufZeynep
Mehmetİrem
MustafaBüşra
EmirhanMerve

 

 

 

 

 

2008 yılında kız ve erkek çocuklarına verilen isimler:

Erkek isimleriKız isimleri
YusufZeynep
ArdaElif
MustafaYağmur
Mehmetİrem
AhmetMerve

 

 

 

 

 

Deniz GezmişLaik kesimde durum ne?

Toplumsal değişimler, insanların isim kabullerini de etkiliyor. İstatistikler isim verme alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini de gösteriyor. 2006 yılında Arda isminin çocuklara verilmesi bakımından ilk sırada yer alması hayat algımızın değişmesinin göstergesidir. Hele hele “İrem” ismini kız çocuklarında görmemizi nasıl açıklayalım?

Türkiye’nin genelinde isim verme sıralaması bu iken, laik kesimin çocuklarına hangi isimleri verdiğine de bakmak gerekir. Yine istatistiklere göre, laik yaşamı tercih edenler çocuklarına şu isimleri vermektedir:

Erkek isimleriKız isimleri
DenizDeniz
NazımEce
AnılMehtap
KemalYağmur
ArmağanYeliz

 

 

 

 

 

İsteyen istediği darbeyi yapsın!İkinci Abdülhamid

II. Abdülhamid tahttan indirilir. Hakkında gazetelerde -Anadolu basını da dahil- pek çok nahoş ifade yer alır. Tahttan indirilişinin üzerinden 2 yıl geçer ve İngilizler Abdülhamit sevgisini ölçmek ister. İstanbul’da halkın %85’i Abdülhamit’i destekler ve sever. Birileri istediği kadar isimler üzerinden bir modernleştirme yaşatmaya çalışsın Türkiye'ye, halk yine bildiğini okuyacak. Çünkü her gün binlerce Mustafa, Ali, Ahmed, Hatice, Ayşe, Zeyneb doğuyor bu topraklarda!

Belki biraz isimlerimiz değişti. Adımızı “soy”lacak Dede Korkutumuz da kalmadı ama bu topraklarda bebelerimizin kulaklarına ezan okunmaya devam edecek!

İsteyen istediği darbeyi yapmaya kalkışsın!

 

Arda Şeker, “Ayşe” ismini çok severek yazdı 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 13:37
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Hiranur Tüfekci
Hatice Hiranur Tüfekci - 9 yıl Önce

Arda kardeşim çok harika bir konuya değinmişsin. Neden bir Peygamberin hanımlarından, çocuklarından veyahutta sahaberinden isimler hediye edilmez çocuklara!! Şaşırıyorum, bilemiyorum da revaçta dediğimiz isimler toprak, su, deniz vesaire örneği çok, ha birde " kimse de olmasın bulacağım isim" kaygımız isim dediğimiz kavramı tam olarak oturtamıyoruz biz toplumumuzda. Cahillik olabilir belkide bu kavram karmaşası.. bende o zaman derim ki "Eylem yok Eymen var. olması hatice verelim." hürmetler

güneyli
güneyli - 9 yıl Önce

Arda abimiz çocuklarımıza modern isimler vermemizi eleştiriyor ama kendi adı da çok gelenekçi değil hani :))

sevda
sevda - 9 yıl Önce

niye deniz, yağmur, su Allah'ın yarattıklarından değilmi ki :)

betül
betül - 8 yıl Önce

kızımın adı buse minik bir öpücük kadar masum ama sanırım sizin lugatınızda öpücük vs. yasak kelimeler. çünkü annenizi babanızı kardeşinizi bile öpmakten çekinirsiniz anneannesiyle beş vakit namazda secdeye duran akıllı mı akıllı müslüman mı müslüman annesinin adı fatma betül olan abisi hüseyin berk olan dünya tatlısı kızım sevdiklerinize bir buse kondurmaktan bu kadar korkmayın gönük gözünüzü açılır inşallah genişler allah yüce mevlana hoşgörüsü versin talihsiz bir yorum yapmışsınız!!!!!!!!!!!! (gyy notu: değerli okurumuz, işaret ettiğiniz yanlışlık düzeltilmiştir, kusura bakmayınız. habercimiz biraz kolay silip atmayı seven bir mizaca sahiptir. silip attıklarını, eleştirdiklerini tashih etmek bazen zor olabiliyor. kusura az bakınız. buseyi biz de öpüyoruz. dua ile)

banner19

banner13