Eko-Cihad Londra'da başladı!

"Wisdom In Nature"nin kurucusu Muzammal Hussain ile bir söyleşi gerçekleştirdik. WIN üyelerinin tümü eko-mücahidlerden oluşuyor..

Eko-Cihad Londra'da başladı!

//www.wisdominnature.org.ukDoğadaki Hikmet için Eko-Cihad

Eski adıyla London Islamic Network for the Environment (Çevre için Londra İslamî Ağı – LINE) yeni adıyla Wisdom In Nature (Doğadaki Hikmet, WIN) İngiltere’de aktif olan bir eko-aktivizm grubu. Onları diğer çevrecilerden ayıran en önemli farksa eko-aktivizmlerinin ilhamını İslam’dan alıyor olmaları; onlar eko-mücahidler.

Grubun kurucularından Muzammal Hussain ile eko-aktivizmden çağdaş ekoloji krizinde bir Müslümanın rolüne kadar her şeyi konuştuk.

Bir Müslüman olarak, neden eko-aktivizm, çevrecilik?

Muzammal Hussain İşin temelinde tevhid inancı var

Şu anda öyle bir zamandayız ki mahlûkat ile olan ilişkimizi derince sorgulamamız gerekiyor. İklimlerin dengesi geri dönüşü olmayan bir bozulma noktasında, ve bu gezegen üzerindeki ‘tüm’ hayatı etkiliyor. Müslümanlar olarak sadece bizi, bizim türümüzü etkileyen meselelerin ötesine geçmeliyiz, zira etrafımızdaki her şey birbiriyle bağlantılı. Hiçbir şey vakumda gerçekleşmiyor, bir bölümü, bir türü etkileyen şey hepimizi etkiliyor.

Benzeri bir şekilde toplumun bir kesimini etkileyen bir şey diğerlerini de etkiliyor. Burada ekonomi odak noktası. Ekonomik paradigmamız, ekonomimizi beslemek için dünyadan ‘ne kadar’ alacağımızı belirliyor. Bir grup insanın diğerinden alması da bunun içinde yer alıyor. Herman Daly sabit-durum ekonomisinden bahsediyor ve İslam’ın ekonomi prensipleri de yeniliğe izin verirken, ekonomi etkinliğinin de sağlıklı bir şekilde sınırlandırılmasına yardımcı oluyor. Zira ekonomi kontrolsüz bir şekilde büyüdükçe ve yayıldıkça, daha fazla ve daha fazla kaynak tüketimi yaşanıyor. Bunun sonucu olarak, aslında, bu büyümeyi destekleyebilmek için kaynakları ele geçirme güdüsüyle ülkelerin işgal ediliyor ve binlerce insanın öldürülüyor.

LINE, 2006 Londra Küresel Isınma Gösterisi. Foto Kaynak: Jamil Aslam

(+)         LINE, 2006 Londra Küresel Isınma Gösterisi. 

Foto Kaynağı: Jamil Aslam

İç hâlimiz, kendi istek ve açgözlülüğümüzle ne kadar ve nasıl başa çıkabildiğimiz de daha adil ve iyi bir dünyanın tohumlarını ekebilmemizi - daha büyük güçlere ne kadar çekildiğimizi, bunları kabullendiğimizi etkilediği gibi etkiliyor.

Aynı zamanda, insanlık birçok güçlü teknoloji de geliştirmiş durumda; makrodan mikro seviyeye – örneğin gıdaların genetiğinin değiştirilmesinden, nükleer teknolojilere kadar  - ve böylece de hayat ağına olan etkimizin yoğunluğu ve alanı, birçok açıdan, geçmiştekinden çok daha fazla.

Benim için ekolojik aktivizm etrafımızdaki dünyanın birbirine olan bağı ve bağımlılığının farkındalığının yol açtığı bir aktivizm. Çevreyi içeriyor fakat çevre ile sınırlı değil. İslam’da ‘tevhid’ prensibi var. Her şey bir kaynaktan geliyor ve diğer her şeyle ilişkili. Bu perspektiften İslamî olan aktivizmi ekolojik olması da şart.

Hıristiyanlarla birlikte organik tarım etkinliği. Foto Kaynak: WIN

(+)  Hıristiyanlarla birlikte organik tarım etkinliği. 

Foto Kaynağı: WIN

İslam’dan nasıl bir ilham alıyorsunuz? Örneğin İslam tarihinden size ilham olmuş isimler var mı?

Hz. Muhammed bir çevreciydi. Mekke toplumunda yaygın olan açgözlülüğe karşı antidot olan, basit ve sade bir şekilde yaşadı, dönüştürücü bir örnelik ve mesaj bıraktı; tüm mahlûkata karşı şefkâtli idi, her türlü ilişkisinde güvenilirdi – öyle ki henüz ilk vahiyden önce lakâbı “el-Emin” idi. İslam’ın bütünlükçü mesajı ve bu özellikler her türlü aktiviste ilham olacak cinsten.

Daha yakın zamanlara gelirsek, özellikle bir Müslüman aktivistin ismi akla geliyor: Abdul Gaffar Han, veya Badşah Han. Badşah Han, Gandi’nin zamanında sömürgeciliğe karşı şiddet içermeyen bir devrim için Müslümanların organize edilmesi ve harekete geçirilmesinde kilit rol oynamış bir Patan. Aynı zamanda oldukça sade bir şekilde yaşamış, her türlü mahlûka şefkâtle yaklaşmış birisi. Öyle ki, benim anladığım kadarıyla, sadece kendisi olarak aynı zamanda bir eko-aktivist olmayı başarmış. Nitekim ana nokta da bu. Ekolojik aktivizmi, çevreciliği sosyal veya barış-odaklı aktivizmden ayrı görmek bugünkü küresel gerçekliği de tevhidi de anlayamayan bir indirgemecilik.  İşte bu yüzden eko-aktivizmi içinde bulunduğumuzu düşündüğümüz alan her neyse, o alana da aktarmak şart.

İklim değişikliği protestos görüntülerinden biri. Foto Kaynağı: WIN

(+)     İklim değişikliği protestosto görüntülerinden biri.

Foto Kaynağı: WIN

WIN ne tür faaliyetlerde bulunuyor? Birkaç örnek verebilir misiniz?

Wisdom In Nature, halktan, tabandan doğmuş, Müslümanların yanı sıra diğer inançlardan kişileri de içeren yaratıcı bir ağ yapılanması; düşünceli çevrecilik ve toplumsal aktivizm yolunda, İslamî prensiplere dayanarak, yaptığımız şeyleri nasıl yaptığımızın ne yaptığımız kadar önemli olduğunun bilincinde... İslamî ekoloji üzerine workshoplar düzenliyor, yayın çıkartıyor, halka açık toplantılar yaparken, kendimizi ve birbirimizi de geliştirmeyi, doğa ile etkileşime geçmeyi de unutmuyoruz. Karar mekanizmamızda kısık çıkan seslerin de duyulması, kapsayıcı bir karar mekanizmasının oluşturulmasına özen gösteriyoruz. Nitekim ancak arzu ettiğimiz, üzerinde çalıştığımız özellikleri, değerleri kendimizde geliştirirsek ve taşırsak, yaptığımız etkinliklerin, aktivizmin bir anlamı olur.

Bireysel olarak Müslümanlar doğa için neler yapabilirler? Ek olarak, gerek WIN gerekse diğer hareketlerden gelen deneyimleriniz ışığında, yeni yeni eko-aktivizmle ilgilenmeye başlamış olan Müslüman aktivistlere önerileriniz nelerdir?

Tavsiyem şu olur: küçük, yerel projelere odaklanın, sabırlı olun ve hakikatin savunun. Size uygun olacak spesifik projeler, yerel bölgenize, şartlarınıza özel olacaktırlar. Enerjinizi dışa yönlendirirken insanî değerleri ve özellikleri de bilinçli bir şekilde besleyin, büyütün. Her etkileşim ve proje yeni bir tohum. Büyümesi için zaman ve alan verin. Birçok yıl alabilir [bir proje] – işleyiş şekli bu. Peygamber sabırlıydı. Ayrıca, anlamlı ilişkiler ve paylaşım yoluyla sosyal zenginliğe odaklanılmasını da tavsiye ediyorum. Bu işleri biraz uzatabilir, fakat insanlara ve değerlere daha derinden ve yakından bağlı olmanızı sağlar.

Wisdom in Nature ve yaptıkları etkinliklerle ilgili daha fazla bilgi için resmî web siteleri olan www.wisdominnature.org.uk adresi ziyaret edilebilir.

 

 

Kübra Özgüven “farkındalık şart” dedi

Yayın Tarihi: 18 Mart 2010 Perşembe 19:02 Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2010, 23:10
banner25
YORUM EKLE

banner26