Döndüğünde seni kimler karşıladı

Günlerdir kendime soruyorum: Benim Akif'im Mısır'daki sürgününden döndü mü? Şiir yazarken ruhunun çıplaklığını, incinmişliğini, saf güzelliğini gizlemeyen o mü'min şair?!

Döndüğünde seni kimler karşıladı

Günlerdir kendime soruyorum: Benim Akif'im Mısır'daki sürgününden döndü mü? Şiir yazarken ruhunun çıplaklığını, incinmişliğini, saf güzelliğini gizlemeyen o mü'min şair. Durmadan düşünen, konuşan, vaazlar veren, nutuklar çeken; vatanın kurtuluşu için düşünce akımları içinde reçeteler arayan o yaralı bilinç.

Mehmet Akif ErsoyAnkara'nın ayazında Palto'suz, yalnız, Taceddin Dergahı'na sığınan büyük fedakarlardan biri. İstiklal için İstanbul'u terk etmiştir. Toparlanış için, tevhid için Anadolu'nun çeşitli vilayetlerinde geziniyor. Sonradan Safahat'ına girecek kürsülerden mütereddit halkına sesleniyor. Düşman çemberi daralttıkça, gece karanlığıyla iç ışığını azalttıkça “Nerdesin ey adl-i ilahi!” diyerek imanının sağlamlığından kaynaklanan bir cesaretle En Yüce'ye seslenip sığınıyor. Som bir iman sahibidir çünkü. Baytar olur, muallim olur, milletvekili olur, ıssız olur ama hiçbir zaman ümitsiz olmaz. Fakat devran dönüp Allah için, ümmet için, vatan için yaptıkları ve beş parasız kaldığı günler, yıllar yok sayılıp ardına hafiyeler takılınca...

Alacakaranlık Günler

İşte o zaman Akif'in ruhunda meydana gelen büyük dalgalanmayı, söndürülmesi imkansıza yakın yangını biraz da olsa hissedebiliyorum. Anlamıştır artık uğruna savaştığı kutsal ideallerden uzaklaşılmakta olduğunu. Alacakaranlık bir dönem başlamıştır. İçerden bir gölge, gittikçe kararmakta ve yaşamını-şiirini istila etmektedir. Şiirleriyle, mücadelesiyle, imanının sönmez ateşiyle dirilişe çağırdığı fakir halkıyla arasına, dostlarıyla arasına, dava arkadaşlarıyla arasına türedi bir duvar örülmektedir.

Mehmet Akif ErsoyAkif Mısır'a gitti bu yüzden. Hayal kırıklığına uğrayan, memnun olmayan, müşteki olan onun büyük ve onurlu adam gibi şair de bir bir yol ayrımındaydı. Bazıları kalıp doğrudan meydan okudular, bazıları kalıp sabrederek yavaş yavaş yeni stratejiler belirlemek için sessiz ve derinden çalışmayı tercih ettiler. Bazıları sistemin içinde kalarak, zayıf noktalardan sızarak, etki alanlarını genişletme yolunu denemeye karar verdiler.

Neden Kal(a)madı?

En dokunaklı mısraların sahibi Akif, bu istenmediği yerde kalırsa; üzüntüsünden, kederinden içine yığılıp kalmaktan ve orada zorunlu eylemsizliğin karanlık koridorlarında haykıramayıp kaybolmaktan korktu.

Yanlışı düzeltemedikten sonra, söylediklerin bahane edilip kardeşlerin ve senin için bir kumpasa dönüştürüldükten sonra, sözün-düşüncen-eylemin hilelerle boşa çıkarıldıktan sonra burada yaşamak ancak kanatan, yürek burkan bir azap olabilirdi.

Mısır, Akif'in zorunlu uzletidir. Loş ışıkta el yordamıyla yaşama tutunmaya çalıştığı dar odadır. Kiralık, geçici bir gurbetlik yerdir. Evinden uzağa düşmüş bir kırgının otel odasıdır.

10152
Mehmet Akif Ersoy'un Cenaze Merasimi

Uzaktan uzağa, evinden güzel haberler getirecek bir elçiyi gözledi yıllar boyunca. Ama kader kendisini üzerinde çok söz söylediği eli-kolu kırık bir mütevekkil olarak beklettikçe bekletti. Gözleri ufukta, kulağı kirişte, ruhu eşikte bekleyip durdu. Kimse olumlu, müjdeli bir değişim, dönüşüm haberini ulaştıramadı ona. Elemler, kırgınlıklar, bekleyişler üşümüş bedenini ve ruhunu çöl sıcağında yatağa düşürdü. Artık onu hiçbir palto ısıtamıyordu.

Akif Döndü mü?!

Mehmet Akif Ersoy'un Cenaze MerasimiBiliyorum; tarih döndüğünü ve İstanbul'a yerleştiğini söylüyor. Biliyorum; Marmara'yı, camileri görünce gözyaşlarını tutamamışsın. 1936'ydı biliyorum sen bu vefasız ve kancık dünyadan göçtüğünde.

Ama söyle bana ey aziz ruh! Gerçekten yurduna döndün mü? Gerçekten büyük oğlu mücadelemizin destanını yazan bir kahraman olarak karşılandın mı? Kimler geldi seni karşılamaya? Elemin bir yüreğin kârı değildi. Kiminle paylaştın bu can yakıcı elemi?

Rahim Olan'ın senin için hazırladığı 'rahmet paltosu'nu giyinmiş bir şekilde bir gün aramıza gelip kazara gardroplarımıza bakarsan gen de bize hakkını helal eder misin?

"Mehmet Akif Ersoy" fotoğraf galerisi için tıklayınız.

 

Mustafa Nezihi Pesen nasıl yazmış!

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2010, 09:13
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13