Doğu Ağıtları şairi Sabah Kara!

Ne diller bilir o. Almanyalarda yıllardır. Nubihar'ı bereket oldu sürüyor nehir gibi...

Doğu Ağıtları şairi Sabah Kara!

İnce, zarif, esmer bir delikanlı kapıdan başını uzattı, selam verdi ve ‘Yaşar Kaplan geldi mi?’ diye sordu. Gerçi bir hayli zayıflamış daha da incelmişti ama yüzünün esmerliğinden mi yoksa o biraz da Mardinlilere has sıcakkanlı ve inceltilmiş bakışlarından mı baktım bu bizim Sabah Kara. Yaşar bey uğramadı ama buyur gel otur, hoş geldin falan dedimse de teşekkür edip aşağı caddeye doğru yürüdü gitti.

Sabah Kara, Çağdaş İran ŞiirleriAslında onu tanımam da sessiz bir şekilde cereyan etmiş, o sandalyesinde sessizce oturmuşken öylece tanıştırmıştı Beylerbeyinde şimdi Saray Muhallebicisinin bütünleştirdiği iki dükkândan birinde süslü, desenli, renkli duvar kâğıdı işleri yapan arkadaşım Nizamettin Kurultay.

Nizamettin, iyi kitap okuyan bir arkadaşımızdı. Birleşik Dağıtım’dan kitapları alır adamına göre kitap verir, yani hediye eder, bir miktar da bana getirir ve hısım bunları da adamına göre dağıtıver der. Ben de gözüme kestirdiğimi veya bir kanaate vardığım zata bir kitap hediye ederdim. Öyle bir günlerdi o günler.

İşte o günlerin birinde Yaşar Kaplan ile Sabah Kara, Nizamettin kardeşimizin misafiri olmuşlar. Tabii hemen haber verildi bana, zaten üç adımlık bir mesafe var aramızda. Dükkâna vardım, öyle bir tanışma faslı oldu. O ara Sabah Kara midesinden (yanılmıyorsam) çok rahatsızlık ekiyordu. Zayıflığı, kilo vermesi ondan kaynaklanıyordu. Tabii aylar sonra benim dükkâna gelip Yaşar Beyi sorduğu zaman daha da zayıf düşmüştü.

Sonra 1990 yılı geldi Müştehir Karakaya ve arkadaşları Kardelen dergisini çıkardıklarında daha samimi hava oluştu aramızda. Derken İstanbul’a gelip Nûbihar dergisine mesai verirken daha sık görüşmelerimiz oldu. Benim şiirlerimi Kürtçeye çevirtip yayınlıyordu sağ olsun. Dil üzerine müthiş bir yeteneği vardı. Hani dil yatkınlığı mı derler, ne derler? Öyle akıcı bir söyleyişe sahipti.

Sabah KaraBir gece Ahmet Şahin arkadaşımla (Ahmet iyi bilir Kürtçeyi; hatta biraz Arapça, biraz Rusça öyle bir arkadaşımızdır) Sabah Kara’nın bize epey uzak olan evine gittik geceleyin. Hoş beş sohbet derken ev sahibi bize harika bir Farsça ile şiirler okudu, bizi mest etti adeta. Arapça, Farsça, Türkçe ve ana dili olarak Kürtçe… Muhakkak Süryanice de biliyordur bir Mardinli olarak. “Doğu Ağıtları” adında bir şiir kitabı yayınladı ardından “Çağdaş İran Şiiri Antolojisi” hazırladı.

Allah selamet versin o geceki muhabbetimizden sonra Almanya’ya gitti. Göç eyledi anlayacağınız. Orada daha rahat ilmi çalışmalarımı yaparım dedi ve gitti. Zihninde Kürtçe Kur’an meali ile oralara gitti. Şimdi ne yapar, doğrusu kaç yıldır haberdar olamadım. Tabii bu benim de sorup sormada ihmalimin olduğu anlamını taşıyor.

Evet, sevgili Sabah Kara neredesin, ne işlerle meşgulsün? Allahtan sağlık, afiyet ve bereketli bir ömür dilerken çalışmalarından bizi de haberdar edersin inşallah.

 

Nurettin Durman Sabah Kara’yı merak etti böyle bir çağrıda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2011, 11:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selman Dilovan
Selman Dilovan - 9 yıl Önce

Muhterem Nurettin Ağabey,
Almanya’nın Essen şehrindeyim, Sabah Ağabey de buradan uzak değil, kendisiyle görüşüyorum, "o harika Farsçayla" arada bir Mevlana ve Hafız‘dan kesitler okur bana. Sizden ve DüşÇınarı’ndan da bahsederiz arasıra. Kendisi burda istediği ortamı bulamadığından çok münzevi bir hayat yaşıyor maalesef. Bu notumu da onun yerine kabul buyurun. Sevgi ve hürmetlerimle...

Dalya
Dalya @Selman Dilovan - 2 yıl Önce

Bu yorumumu ne zaman görürsünüz yahut ne zaman cevaplarsınız bilemem ancak merakımı ve irdeleme açlığımı mazur görün lütfen. Sabah Kara' nın fikirleri, kalemi,sağlık durumu, hayatı nasıl? Tanımak istediğim ilk şairdir kendisi. Dil üstadı şu an neler yapıyor bilmek isterim.
Saygılarım ve iyi olmanız temennilerim ile...

Limoni
Limoni - 9 yıl Önce

İlginç bir kişiye benziyor.
Bu şahsın ismi bile şiirselmiş...

Hesen
Hesen - 9 yıl Önce

Dost odur ki, Murat Kapkiner'in ifadesiyle, münasebetsiz bir sekilde hatirlayiverir. Nurettin agabey de münasebetsiz bir sekilde Sabak Kara'yi hatirlamis.Bizler genelde insan harcamakta mahiriz. Isin en garip tarafi ise kendimizi harcamaktan daha da mahir.Allah Sabah Kara'nin da bizlerin de sonunu hayr eylesin. Amin!

Cemal Oğuzhan
Cemal Oğuzhan - 8 yıl Önce

Sabah Kara!yı tanıyan Nurettin Durman Yaşar Kaplan gibi edebiyat çevreleri ve özellikle İlahiyatçı Cüneyt Gökçe Hoca'ya çağrıda bulunuyorum.Sabah Kara2nın bugünlerde Almanya'da kalması bizler için kayıptır,ayıptır.

banner19

banner13

banner26