Dilaver Cebeci şiiri şairinden meşhur idi

Rahmetli şair Dilaver Cebeci’nin şiiri Türkiyem’i bilmeyen yoktur da kendini bilen pek azdır.

Dilaver Cebeci şiiri şairinden meşhur idi

 

Onu ne zaman ansam Kandehar dağlarında sabah namazı şiiri gelir aklıma. Azatlığın zirvesinde sohbete dalan yıldızları düşünürüm. Ve Zühre bir şarkı tutturur Babil’den kalan. Zavallı dünya habersizdir, zavallı dünya sağırdır bundan. Bir şiir yükselir doruklardan dolunaydan.

Hazin bir kazadan sonra hafızasını kaybeden ve sekiz yıl çile çektikten sonra vefat eden şair, yazar, ilahiyatçı Dilaver Cebeci'nin hüznü kalbimi kırık bir ok gibi yoklar. O şiirleriyle bizi bir Hira dağının eteklerine bir Altay dağlarına götürür. Onun kalbinden savaş meydanlarında şaha kalkan ak yeleli atlar geçer. Kılcal damarlarında dizginsiz atlar koşar. O Asya çöllerindeki ürkek ceylanların şairidir.

Memleketine aşık şair

Ana yurdumuzun uçsuz bucaksız bozkırlarından sevgililer sevgilisinin yurduna, ayın ışığını cömertçe saçtığı uzun çöl gecelerine doğru alır götürür ruhumuzu. O gönül tezgahında sevda dokuyan ve memleketi uğruna baş koyan ve de memleketinin düzlüğüne yokuşuna, pınarlarının akışına ölürüm diyen bir şairdir.

Onun şiirleri üç ırmağın karışmasından oluşmuş bir şiirdir. Divan şiirinin ve halk şiirinin nehrinden akan suları karıştırıp modern şiirin nehrinde birleştirir. O gelenekle geleceği harmanlayıp bir potada eriten bir şairdir. Onun şiirlerinde gazi alperenlerin coşkunluğu Rum abdallarının tevekkülü bir şecaat abidesi gibi karşımıza çıkar. O Yunus Emre'nin Hak aşkını, Karacaoğlan'ın sevdasını, Köroğlu'nun kahramanlığını yansıtır şiirlerinde.

O tarih şuurunu en yüksek noktada hisseden ve hissettiren bir şairdir. Onun şiirleri aynı anda hem kahramanlığı hem de derin bir lirizmi mistik bir bakış açısıyla kurgulayan şiirlerdir.

Yozlaşmaya karşı sesini yükseltti

Aynı zamanda sırılsıklam bir Türkçe aşığı olan şairimiz dilimizi korumak konusunda hassastır. O yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı sesini yükselten ve bunun karşısında sessiz kalmaktansa gür bir sesle haykırmayı benimseyen bir şiirin şairidir. Korku, kurnaz bir çöl tilkisidir aldırma, diyen şairimiz bir savaşçı gibi cesur ve kararlıdır. Toplumsal çözülmeleri ve aksaklıkları eleştirmesi ve bunlara karşı çıkması onun sanatını milleti için kullandığının bir işaretidir.

O bir söz ustasıdır, şiirinde yeni imajları kullanır ve alışılagelmişin dışında bir söyleyişle dikkatleri üzerine çeker. Dilaver Cebeci dini ve milli şiirlerin yanı sıra aşk şiirleri de yazmıştır. O insana ait duyguları kamufle etmek yerine sağlam bir şuurla yerine koyup mısralarına inci gibi dizmiştir.

Tarihin cirit attığı şiirler

Edebi sanatların hepsini ustalıkla kullanan şair ses ahenk soyutlama ve musikiyi imbikten süzercesine şiirine yedirmeyi başarmıştır. Onun kelimeleri artık kullanıla kullanıla eskimiş kelimeler değildir. Kur’an’dan ve İslam tarihinden aldığı kavramları şiirinde en güzel telmihlerle kullanır. Onun şiirlerinde zigguratlar, Babil’in asma bahçeleri, Harut Marut, Mezopotamya kervanları, yeniden dirilir söze gelirler. Şairimiz şiirlerinde bugün artık kullanılmayan pek çok eski kelimeye yer vererek bir nevi o kelimelerin kuruyan damarlarına kan vermiştir.

Dilaver Cebeci, modern bir derviş ve gazi alperen olarak kalemini milleti için kullanan bir şairdir.

Benim kalemimden kan değil süt damlıyor diyen şairimiz vatan için karşılıksız çarpan bir yüreğe sahiptir. Dünyanın gelip geçici bir konak olduğunu bilen şair, eşyaya Hakk'a bakan yüzüyle bakar. Şiirlerinde çağlar ötesinden gelen bir nefes, maveradan bir ses yankılanır. Denizleri aşkın kadehine doldurup hakikatin şerefine kana kana içirir okuyucuya. Bestelenen Türkiyem şiirini içimizde bilmeyen yoktur. Fakat bu şiirin şairimize ait olduğunu bilenlerin sayısı çok azdır. Şiiri şairinden meşhur bir şair desek yeridir.

 

Mehmet Baş yad etti

YORUM EKLE
YORUMLAR
alper kayalı
alper kayalı - 12 yıl Önce

rahmetli dilaver cebeci'nin birçok şiiri bestelenmiştir. selçuk küpçük mesela "bir yorgun savaşçının ölümü" şiirini unutulmaz melodilerle 90'lı yılların unutulmaz eserleri arasına katmıştır. yine arif nazım da...

mehmet ertuğrul
mehmet ertuğrul - 12 yıl Önce

ben merhumun şiirlerini, kendi sesinden dinlemeyi çok seviyorum. vaktiyle Türk ocağı'nda bulmuştum bir cd'sini. akabinde internette de paylaştım. http://hayirlisibakalim.blogspot.com adresinde toplamıştım, ziyaret edip buradan şiirleri sırayla açabilirsiniz.yazı için teşekkürler. o bir büyük dava adamıydı. kesinlikle bir ülkücüydü. yani kahramandı.ruhu şad olsun.

necla_gure@hotmail.com
[email protected] - 12 yıl Önce

allah mekanını cennet etsin değerli bir şahsiyet bu vefa dolu yazı için sağolun.