'Darul Hikme' Bizi Biz Yapan Değerlere Giden Yol

Dr. Ebubekir Sifil, hiç şüphesiz son yıllarda yaptığı çalışmalarla ve netameli konularda yazdığı yazılarla adından söz ettiren bir ilim adamı.

'Darul Hikme' Bizi Biz Yapan Değerlere Giden Yol

ZEMİNİMİZİ KAYBETMEYELİM

 

 

 

 

Dr. Ebubekir Sifil, hiç şüphesiz son yıllarda yaptığı çalışmalarla ve netameli konularda yazdığı yazılarla adından söz ettiren bir ilim adamı.

 

Rıhle dergisiyle birlikte yayıncılığa ısınan, Darul Hikme projesiyle de ilim faaliyetlerini sürdüren Sifil'e hangi çalışmalar içerisinde olduğunu, neler yaptığını ve hedeflerini sorduk:

 

Darul Hikme, mazisi yedi-sekiz seneye kadar giden bir kuruluşumuz, bir derneğimiz. Bünyesinde birkaç faaliyet var. Bunlardan birincisi, bir eğitim faaliyeti; yani İslamî İlimler alanında iktisas çalışmaları yapan talebelerimiz var. Onlara dersler veriyoruz, "Rıhle" diye bir dergimiz var. Şu an üçüncü sayısı hazırlık aşamasında, üç ayda bir çıkan dergi bu. İlim, kültür, medeniyet konularını ihtiva eden, bu konuları içine alan bir çerçevesi olsun istedik.

 

Bunun yanında takip edenler bilir, her ayın ilk cumartesi günü halka açık seminerler yapıyoruz. İHH'nin Fatih'teki  konferans salonunda oluyor bu seminerler.

 

Bütün bunları topladığımızda, yapmak istediğimiz şey şu; Türkiye'de Müslüman halkımız, geniş kitleler, itikadi anlamda, düşünsel anlamda, adı konulmuş ya da konulmamış çok büyük operasyonlara maruz kaldılar. Yani, Müslümanlığımızın genleriyle oynanıyor, kimyamızla oynanıyor.

 

Dolayısıyla şimdi biz, bir kimlik bunalımı yaşıyoruz. Tabii ki, Darul Hikme bütün bu devasa sorunlara çözüm getirme iddiasında değil ama doğru tespitlerle, doğru teşhislerle bizi biz yapan unsurların nazara verilmesiyle yola çıkmak hedefindeyiz.

 

 

İnsanlara, halkımıza doğruyu gösterdiğinizde o; ferasetiyle, basiretiyle, Müslüman olmanın verdiği o nurla bakıyor ve doğruyu buluyor. Yeter ki, doğru ve yanlış aynı eşitlikte, aynı aralıkta fırsat tanınarak ifade edilebilsin. Halkımız,  doğruyu yanlıştan ayırt edecek ferasete sahip, yeter ki zeminimizi kaybetmeyelim. Yapmak istediğimiz şey, ehlisünnet vel cemaat çerçevesinde bizi biz yapan değerler neyse onları yeniden ortaya koymak, üzerindeki tozu üfleyip yeniden halkımıza takdim etmek.

 

M. Salih Eren yazdı

 

 

YORUM EKLE