Coğrafyamızın harbi delikanlılarıdır onlar

Ferman Karaçam, Adem Turan, Mustafa Özçelik, Özcan Ünlü, Selçuk Alkan, Abdülbaki Kömür, Ahmet Altay, Taner Yüncüoğlu, Ekmel Ali Okur ve Asım Gültekin’i yazdı Adem Özbay..

Coğrafyamızın harbi delikanlılarıdır onlar

 

Anadolu'nun münbit coğrafyasında delikanlılar biter mi, bitmez. Benim hepsini yazmaya ömrüm de yetmez. Ama biliyorum ki, delikanlı olunmaz, doğulur. Analarının imanlı sütlerini emmiş nice nice Anadolu delikanlısı güzel insan tanıyorum. Zaman ve kelimeler imkân verdikçe yazacağım onları da. Ama ismini yazsak da yazmasak da, 'delikanlılık' bu toprakların harbi adamlarının yüreğinde bir madalya gibi asılı durmaktadır zaten.

Aşağıda yazdıklarıma ve coğrafyamızın diğer tüm delikanlılarına selam olsun.anadolunun delikanlıları

Ferman Karaçam

‘Seni de vururlar bir gün ey acı’ diyerek, Cahit Zarifoğlu ve İlhami Çiçek’ten sonra acıya dair en güzel cümleyi coğrafyamıza armağan etmiş adamdır Ferman Karaçam.

İslam Ansiklopedisi'nde içli adamları yazmış, radyolarda içli şiirler okumuştur. Yengemize de kibar kelimeleriyle içli şarkılar söylemiş olma ihtimali olan bir adamdır ayrıca Ferman Karaçam.

Camiaya dergicilik anlamında çağ atlatan adamdır aynı zamanda. Ayrıntı haber dergisinde Hakan Albayrak, Murat Zelan, İbrahim Kiras, İbrahim Paşalı, Tarık Tufan gibi dehşet bir ekip toplamış, sonra beni ateşin içine atıp, kendisi türkü çalan bir radyo hayalinin peşinden koşmuştur. Fena mı yapmıştır, hayır. Âşık Mahzuni Şerif'i, Nejat Ertaş'ı bize dinletmiş, kulağımızın pasını sildirmiştir.

İşte böyle türkü kokan bir adam olduğu için Ferman Karaçam harbi bir Anadolu delikanlısıdır.

anadolunun delikanlılarıAdem Turan

‘Artık kuşlarını uçur’ diyerek içimizdeki gökyüzünün sınırlarını genişleten adamdır Adem Turan. Naif yazıları, şiirleri vardır. Öyle baltayla ortama dalmaz. Kılı kırk yarar, kelimelerin en sıcaklarını alır sözlüklerden.

Adem Turan’ın dergilerde ürünlerini görünce canım kocaman bir tashih hatası çeker. Nasıl olsa adlarımız bir, soyadı da Turan yerine Özbay olsa kim ne der. Bunu ilk yapacak dergiye benden bir kilo baklava, buradan ilan ediyorum.

Adem Turan gönül âleminde gezen, sırlı bir duruşu olan, kelime israfını sevmeyen, samimi bir Anadolu delikanlısıdır. Oturun, bir bardak çayla iki lafın belini kırın, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.anadolunun delikanlıları

Mustafa Özçelik

Mustafa Özçelik sahici bir Anadolu delikanlısıdır. Asla numara yapmaz. Ona baktığınızda toprak gibi kendini yeryüzüne sermiş bir adam görürsünüz. Mahcup bir duruşu, engin bir bakışı vardır. Azıcık lafladınız mı içinizde “ya bu ne güzel adam” demeden duramazsınız.

Unutulmuş değerlerimizin peşini hiç bırakmaz Mustafa Özçelik. Anadolu mayasından olsa gerek Mehmet Akif’e, Yûnus Emre’ye, Nasreddin Hoca’ya vefalıdır.

Kalemi güzeldir. Kelimeleri kimsenin canını yakmaz. Şu satırları okuyup da 'Yok Adem efendi, ben şikayetçiyim Mustafa Özçelik'ten' desin, ahanda bıyıkları kökünden kesmeye hazırım.

Mustafa Özçelik sahici, mahcup bir kırlangıç edasıyla süzüldüğü Anadolu topraklarıın harbi mi harbi güzel bir delikanlısıdır.

anadolunun delikanlılarıÖzcan Ünlü

Özcan Ünlü’nün nerden ne zaman nasıl çıkacağı belli olmaz. Bir bakmışınız yayıncılık işlerinde, bir bakmışsınız siyaset köşelerinde, bir bakmışsınız kendi halinde.

Ordu’nun Boztepe’sinden çok baktığı için olsa gerek, dünya kendisine bir gömlek küçük gelir. Habire koşar durur, dünyanın tepesine basar, geçmek ister.

Türkiye gazetesinin kültür sanat sayfalarını yaparken birçok dergiye, genç yazar ve şaire destek vermiştir. Her isteyenin dergisine ürün vermiş, hatırı sayılır bir ürün çeşitliliği ile yazmıştır.

Özcan Ünlü şimdi nerede ne yapıyor bilmiyorum. Zira onun iş konusunda hızına yetişemiyorum. Çalışkanlığı, aklına koyduğunu yapması, bol dost ahbap edinmesi ile Özcan Ünlü bir Anadolu delikanlısı olup, Ordu'nun derelerini yukarı akıtmaya çalışmak mesleğini başarı ile icra etmektedir.anadolunun delikanlıları

Selçuk Alkan

Aşk Güzergâhının Gizemi'ni arşınlamaya sevdalı bir umut adamıdır Selçuk Alkan. Durmadan yürür, ardına bakmaz, önündeki engellere takılmaz. Hayal etmenin, ideallerinin peşinden gitmenin yaşı olmaz der, 40'ndan sonra bile cesaretle hayatın üzerine yürür.

Selçuk Alkan gençleri 'meselenin adamı' yapmayı kafaya takmıştır. Öğretir, bilgilendirir, asla öncülük taslamaz. Sürüden bir koyun olmayı değil, kurta kafa tutan özgür bir adam olmayı söyler durur. Bundan dolayıdır ki, Selçuk Alkan Üsküdar'a yakışan güzel bir Anadolu delikanlısıdır.

anadolunun delikanlılarıAbdülbaki Kömür

Narin adamdır. Ama narinliğinde kale gibi bir sağlamlık vardır. Konuşurken ve şiir okurken onu dinlemiş olanlar, bu ikisinin ayrımını bir türlü yapamazlar. Şiir gibi konuşur, konuşur gibi şiir okur.

Marmara Fm günlerinden başlayan bir dostluktur bizim Abdülbaki Kömür ile dostluğumuz. 'Gitmesek de görmesek de orada bir köy var uzakta' gibi, Abdülbaki Kömür, 'görüşmesek de haberleşemesek de orada bir dost var uzakta' hissini her zaman veren bir dosttur.

Kelimeleri kullanırken sözlükle başı derttedir. Zira kelimeleri alır ve derdini söyleyecek içli bir keman sesine dönüştürür. Bu naif kelimelerin sahibi güzel insan Abdülbaki Kömür, coğrafyamızın en kalbî Anadolu yiğitlerinden de biridir.anadolunun delikanlıları

Ahmet Altay

Ahmet Altay bu listeye arkadaş torpili ile değil, Anadolu delikanlığının en has kapısından girmiştir. Çizgileri ile bir derdin adamı olmasının yanında marifetli elleriyle bin bir çeşit işin peşinde koşmasıyla meşhur olan Ahmet Altay’ı boş otururken göremez, şöyle iki lakırdı edelim diyecek cesareti kendinizde bulamazsınız.

Asabi ve bıçkın bir çizer olmasının grafikerliği ile alakası var mı bilmiyorum ama memleketteki öküzleri tanımama ve anlamama vesile olmuş adamdır Ahmet Altay. Nejat Aday’ın Öküzler Kitabı’na da selam ederek, Ahmet Altay’ın öküzlük müessesine çizgileri ile yaptığı katkıya bir şapka çıkaralım, derim.

Kendi toprağına burun kıvırmayan, meselesi olan, çizgilerine analarımızın kırışmış alınlarından ilham alan Ahmet Altay, karikatür tadında bir Anadolu delikanlısı olup, kızdırmadığınız sürece tadından yenmeyen bir icraat adamıdır.

anadolunun delikanlılarıTaner Yüncüoğlu

Güzel zamanların müjdesini veren güzel adamlar vardır ya, onlardan biri de Taner Yüncüoğlu'dur. Bunu hem de güzel notaların eşliği ile yapmış, âlemin ritmiyle kelimelerini birleştirmiştir.

Bugün bizim sazımızla söylenen her ezginin, her ilahinin bir kenarına mutlaka Taner Yüncüoğlu melodisi bulaşmıştır.

Müzikle aramıza koyduğumuz o dipsiz mesafeyi kapatmak için durmadan yüreğindeki sazın tellerine vurmuş ve sonunda işin başarıldığını görmüş bir adamdır.

Yaptığı iş büyüdükçe mütevazılığı da büyüyen, bu yüzden ortalıkta pek görünmeyen bu güzel müzik adamı on numara bir Anadolu delikanlısıdır.anadolunun delikanlıları

Ekmel Ali Okur

Çukurova'dan niceleri gelip geçmiştir. Gelip geçenlerin hepsi de güzel izler bırakmıştır. İşte o izleri takip eden ve kendine has güzellikler bırakmaya çalışan bir adamdır Ekmel Ali Okur.

Problemlerin adamıdır. Aklını durmadan çalıştırır, durmadan çözümlerin peşinde koşar. İyi cevapların iyi sorulardan çıktığını bilir ve durmadan sorular üretir.

Kendi yanlışını da bulup düzeltecek kadar doğrucudur. Kendiyle durmadan tefekkür dersleri yapar Toros dağlarında. Dünya hesabını bilecek kadar mühendis, ukba hesabına kafa yoracak kadar müderristir.

Ekmel Ali Okur, kelimeleriyle sahih bir imanın peşinde koşan, kafasının içinde devasa büyüklükte bir soru ordusunu harıl harıl çalıştıran bir adamdır. Bu yüzden de esaslı bir Anadolu delikanlısıdır.

anadolunun delikanlılarıAsım Gültekin

Asım Gültekin için ne zaman bir şeyler yazmak istesem, 'Ya Adem bu yaştan sonra övgücülüğe mi başladın, adamın sitesinde Asım şöyle güzel adam, Asım böyle harika adam diye yazıp durmuşsun.' diye laf çakacak dostlar yüzünden yazamamışımdır. Artık Asım Gültekin dunyabizim.com genel yayın yönetmeni değil, genel yayın dostu olduktan sonra yazmamın önündeki engel de kalkmış durumda artık.

Lakin siz onu o kadar iyi tanıyorsunuz ki ne yazsam 'Ooo biz zaten bunu biliyoruz.' diyeceksiniz. Ama olur da siteye yeni düşmüş okurlarımız vardır. Onlar için iki üç kelam edelim.

Asım Gültekin, Atom Karınca'nın imanlı versiyonudur. Onun ürettiklerine, hızına ve enerjisine yetişmek için 40 fırın ekmek yemek gerekir. Davanın mühim adamlarının fikirleri kütüphanelerde tozlanmasın diye gösterdiği çabalarla en az o güzel adamlar kadar iş yapmıştır. Bana deseniz 'İkinci bir adam söyle, Asım kadar bu meselelere ter akıtmış olsun', emin olun öyle bir isim tanımıyorum.

Proje adamıdır, gençlerin abisidir, sözünün eridir.

Hasılı kelam; harbiliği, çalışkanlığı, vefası ve akıttığı terlerin güzelliği ile naif bir Anadolu delikanlısıdır Asım Gültekin.

 

Adem Özbay yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serhat Demir
Serhat Demir - 11 yıl Önce

Coğrafyamızın delikanlılarını çok güzel anlatan bir yazı. Adem Özbay memleket sınırları dışındaki coğrafyamızın delikanlılarınıda yazmalı bence. Teşekkürler.

Aslı Heysem
Aslı Heysem - 11 yıl Önce

diğer zat-ı muhteremleri pek tanımam ama Abdülbaki Kömür ve Taner Yüncüoğlu dinleyerek büyüdüğüm için yerleri benim için farklı.

Refik Şen
Refik Şen - 11 yıl Önce

Bu isimleri hep duyardım, güzel sıfatlarını da şimdi gördüm. Tespit çok doğru, Onu da Delikanlı...

Sevda
Sevda - 11 yıl Önce

Adem Özbay kadın delikanlıları da yazacağını söylemişti, onları da bekliyoruz.