Çimili Hakkı Efendi zor zamanda ayakta idi

Dönemin 'tek parti’sine üye olarak kaydını yaptırır. Ve medresesinde 500’ün üzerinde hafız yetiştirir..

Çimili Hakkı Efendi zor zamanda ayakta idi

Ahmet Fevzi Efendi

1901–1973 yılları arası Konya’da geçmiş verimli ömür. Dönemin büyük şahsiyetlerinden Derbentli Mustafa Efendi’nin ifadesiyle “O bir hafız fabrikasıdır”. Siz tarihlere dikkat ettiğinizde bunun farkını anlayacaksınız.

Çimili Hakkı Efendi, ilk tahsilini babası Ahmet Fevzi Efendi’den alır. Yolu İstanbul’a düşer. İstanbul’da Ayasofya imamı Hafız İdris Efendi’den kıraat dersleri alır. Sesi güzeldir. Ankara’da dönemin Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi ile tanışır. Onun ticaretle uğraşmasına gönlü razı olmaz ve ona “Türkiye’de açılacak ilk Kur’an kursuna” öğretici olmasını teklif eder.

Medresede 500’ün üzerine hafız yetiştirdi

Konya Bulgur Tekke Kur’an Kursu’na öğretici olarak atanır. Ancak aynı dönemlerde kendisi gibi ilim tahsili yapmış dostları resmi idare ile sıkıntı içindedir. Zira Kur’an okumak yasak, ezan Türkçe…

Hakkı Efendi, böyle bir dönemde Türkiye’nin ilk Kur’an Kursunda resmi görevlidir. Kendince farklı bir yöntem bulur. Dönemin ‘tek parti’sine üye olarak kaydını yaptırır. Başına fötr şapkasını geçirir. Ve medresesinde 500’ün üzerinde hafız yetiştirir. Bu dönemde başlı başına bir ekoldür.

Çimili Hakkı EfendiOnun bu tercihi zaman zaman farklı algılamalara neden olsa da, zaman içinde anlaşılmıştır ki, mevcut idare ile dişe diş mücadele eden âlimler gibi değişik bir yöntem tercihinde bulunmuştur. Bu gün Konya’da bu hafızlık geleneğini devam ettiren birçok hocanın hocasıdır.

Bu dönem sadece okutanlar için sıkıntı değildir. Aynı zamanda okumaya gelen gençler için de sıkıntıdır. Zira okuduklarının maddi bir değeri yoktur ve bunu hayatlarında değerlendirebilme imkânları kapalıdır. Ama buna rağmen sadece hafızlığını bitirenler bu kadardır.  Hafızlığını bitiremeyenleri de sayarsanız, kendisi için söylenen “hafız fabrikası” deyimi yerine oturmaktadır.

Aksekili’nin gözlerini yaşartan manzara

Daha sonraki dönemde zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ah­met Hamdi Akseki, bir hafızlık dua me­rasimi dolayısıyla Konya’ya gelmiştir. Merasimden sonra hep birlikte Bul­gur Tekkesi’ne gidilir. Orada Hakkı Efendi, öğrencisi Ahmet Küçük’e bir Kur’an-ı Kerim okutur. Diyanet İşleri Başkanı, Kur’an-ı Kerim’i sakalından yaşlar akarak dinler. Sonunda da tebrik ve teşekkürlerini bildirir.Çimili Hakkı Efendi

Allah’ın kitabının okunması ve okutulmasının devamı konusunda gayretlerini sarf eden tüm Kur’an sevdalılarını rahmet ve minnetle anıyor, Yûnus Emre’nin diliyle “Âşıklar ölmez, ölen hayvan imiş” diyoruz.

Bulgur Tekke'de huzurla dolu namaz

Bugün cami olarak kullanılan bu Selçuklu eseri mekâna ne zaman namaz kılmak için gitsem, bana ayrı bir huzur veriyor. Binlerce Kur’an âşığına ilim beşikliği yapan bu mekân okunan ayetlerin nuru hürmetine olmalı ki ayrı bir huzur bahşediyor insana.

Yolunuz Konya’ya düşerse Bulgur Tekke’de, kulağınıza değilse bile, gönlünüze gelen Kur’an sesleriyle namaz kılmanızı tavsiye ederiz.

 

Haşim Akın yazdı

Bulgur Tekke CamiiÇimili Hakkı Efendi
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 11:58
YORUM EKLE

banner19

banner13