Ciddi bir ilim adamı: Zekai Şen

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bilimsel çalışmalarıyla dünya çapında meşhur olan Zekai Şen'i Türkiye ne zaman fark eder acaba?

Ciddi bir ilim adamı: Zekai Şen

Ne zamandır bıkmış idik kibirli ve bilimsel bilginin doğruluğuna iman ile bağlanan akademisyenlerden.  Uzun zamandır üniversitelerimiz bu tarzda öğretim görevlisi barındırıyor. Bilimsel bilgiye katkıda bulunmuyorlar, fakat bilim üzerinden bilimin yetke sahibi olmayan alanları reddedebilecekleri gibi garip bir zanna kapılıyorlar. Ancak, benim amacım burda bu tarz akademisyenleri eleştirmek değil. “Profesör Doktor” olmasına rağmen odasının kapısına dahi sadece ismini yazdıracak nitelikte bir tevazuya sahip olan bir bilim adamından söz etmek gerçek niyetim: Zekai Şen.

Zekai Şen, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği, Hidrolik Anabilim Dalı’nda bir Profesör. Ben de kendisini bir İnşaat Mühendisliği öğrencisi olmam dolayısıyla tanıyorum. Kendisinden ders almışlığım da var.  

 

Zekai ŞenMühendislikte matematik modelleme esasları 

Dersin ismi şu: “Mühendislikte Matematik Modelleme Esasları”. Bu derste Zekai Hocamız, tabiatla ilgili basit görünen olayları formülize etmeyi ve grafiğe dökebilmeyi öğretiyor bizlere. Yıllarca kaziye-i muhkeme olarak öğrendiğimiz formüllerin nasıl çıkarıldığını, nereden geldiğini de öğreniyoruz. www.sis.itu.edu.tr adresinde dersin içeriğiyle ilgili de şöyle bir açıklama yapılmış: 

 “Model formasyonu. Kabuller. Matematik sorunun formüllendirilmesi. Model geçerliliğinin sınanması. Model duyarlılığının çözümlenmesi. Çözümlerin yorumlanması. Modelin karar, tasarım ve tahmin için kullanılması. Diferansiyel denklem temel fikir ve kavramları. Büyüme ve küçülme temel diferansiyel denklemleri. Değişkenleri ayırabilen diferansiyel denklemler. birinci dereceden doğrusal diferansiyel denklem ile modelleme. İkinci dereceden diferansiyel denklem modellenmesi. Diferansiyel denklem takımı ve kaotik davranışlar. Dinamik kaotik modelleme. Fraktal (kesirli) geometrisi modellemesi. Nüfus modellemesi. Karbon yaşlanması. Su ısınma ve soğuma modelleri. Yapay böbrek makinası modellemesi. Roket uçuşları. Göl modellemesi. Mekanik salınımlar. Bilgisayar uygulamaları.” 

 

Güdük itirazlara baba cevaplar!

Bu dersin şöyle bir güzel yanı var ki, Newton’ın, Pascal’ın, Einstein’in, Heisenberg’in ve daha nice batılı bilim adamının bilimsel hakimiyetini kabul etmiş zihinler, bu derste daha farklı bilim adamlarının da geçmişte yaşamış olduğunu görüyor. Zekai Hocamız, derste Farabi’den, İbn Sina’dan, Harezm’den, Kerhi’den, Battani’den ve daha birçok Müslüman bilim adamından bahsederken kendisine yutturulan herzelerin doğruluğuna inanmış bazı zavallı kimseler de çıkabiliyor. Zekai Hoca, bir denklemi garplı bir bilimcinin değil de bir Müslüman bilim adamının bulduğunu anlatırken, kendisine olmadık itirazlar yöneltilebiliyor. Bu çorak ve güdük zihni işleyişin hakim olduğu yerde bu tarz çıkışlar da anormal olmasa gerek. Her şeye rağmen Zekai hocamız kendisine sorulan soruları ciddiyetle ve vakarla en güzel bir şekilde yanıtlamasını da biliyor. 

 

Zekai ŞenZemzeme yaklaştıkça  imanım artıyor 

Zekai Şen hoca için Hidrolik Anabilim Dalı’nda demiştik değil mi? Hocanın esas çalışmaları da zaten bu alanda. Kendisi, merkezi şu an Aksaray’da bulunan Su Vakfı’nın başkanı. Ayrıca Suudi Arabistan’daki Zemzem Araştırmaları Enstitüsü’nün de yöneticisi. Bu enstitünün başkanlığını yıllardır gayr-i Müslimlerin yönettiğini ve vakfın ilk Müslüman yöneticisinin Zekai hoca olduğunu duyunca şaşırdım doğrusu. Zemzem gibi hayati bir meseleyi nasıl Müslüman olmayanların ellerine bırakabilirlerdi ki birileri? 

Neyse, konudan sapmayalım. Zekai hocanın zemzem üzerine yaptığı yorum ise çok ilginç: “İmanlı bir insandım. Zemzem kuyusu hakkında araştırmalar yaptıkça imanım daha da arttı. Zira bilimin açıklayamadığı çok fazla şey var. Bilimin açıklayamadığı noktada iman devreye giriyor.” Garip değil mi? Belirli çevreler bilimsel bilginin hükümranlığından bahsedip dine ilişkin bütün değerleri inkar ederken, bir bilim adamı çıkıyor ve bilimsel araştırmaları vesilesiyle imanının kuvvetlendiğini söylüyor. Zekai hoca, Suudi Arabistan’da yalnızca Zemzem’den sorumlu değil. Hocamız aynı zamanda Suudi Arabistan Stratejik Yer altı Suları Sorumlu Başdanışmanı. 

 

Bitirdiği Okullar 

Zekai Şen hocanın lisanstan doktoraya kadar mezun olduğu okullar şöyle: 

1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi, Betonarme ve Yüksek Mukavemet Kürsüsünden Yüksek Mühendis derecesi 

1972 yılında İngiltere Imperial College of Science, Medicine and Technology'de DIC (Diploma of Imperial College) derecesi 

1972 yılında İngiltere Imperial College of Science, Medicine and Technology'den M. Sc. (Master) derecesi 

1974 yılında İngiltere University of London'dan Ph. D. (Doktora) derecesi 

1979 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik ve Su Kuvvetleri Kürsüsünde doçent derecesi 

1983 yılında Suudi Arabistan, King Abdulaziz University, Faculty of Earth Sciences'dan hidrojeoloji konusunda profesörlük derecesi almıştır. 

Hocamızın aldığı  ödüller de şunlar 

1978 TÜBİTAK Teşvik ödülü  (Otoran isimli yöntemi için) 

1981 King Abdulaziz University, İdari görev başarısı ödülü 

1983 Aynı üniversite'nin Yer Bilimleri Fakültesi bilim plaketi 

1984 İTÜ İnşaat Fakültesi plaketi 

1985 İTÜ Rektörlüğü  plaketi 

1986 American Institute of Hydrology mührü 

1993 TÜBİTAK Bilim ödülü 

1998 YILIN ADAMI (Man of year 1998) - American Biographical Institute. 

 

Ümit yayıyor! 

Zeka hoca anadili olan Türkçe’yi bilmesinin ve çok da önemsemesinin yanında, Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Norveççe biliyor. Amerikan gavurunun bile kıymetini bildiği, dünya çapında böylesine meşhur bir gerçek bilim adamının Türkiye’de tanınmaması acıklı değilse nedir? 

Dedik ya, aslında çok da üzülmemek gerekir. Böylesine koyu bir sefaletin hakim olduğu bir ortamda nasıl bir gelişme beklenebilir ki? Türkiye’ye dair bütün ümitlerimizin azalmasına rağmen Zekai Şen hoca bize ümit veriyor. Haliyle, tavırlarıyla ve düşünceleriyle henüz her şeyin bitmediğini ve yapılabilecek daha bir sürü şeyin olduğunu hatırlatıyor. İslam tarihinin cins kafaları olan İbn Rüşd, İbn Tufeyl, el-Harezm, el- Cabir gibi pek çok Müslüman felsefe ve bilim adamının geleneğini yaşatıyor bugün Zekai Şen hoca. Derslerinde bu isimlerden sık sık bahsetmesi ve felsefeye vurgu yapması İslam Filozoflarının geleneğinin de sahipsiz kalmadığına delalet ediyor. İnşaallah ileriki günlerde Zekai hocanın Türkiye’de nüfuzu artar da bazı samimi bilimsel gelişmelere şahit olabiliriz. 

Zekai hocanın özgeçmişi için:   //zesen.tripod.com/Ozgec.html 

Not: Hocanın özgeçmişinde İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde çalışmaktadır yazıyor ama bu bilgi eskidir. Şu an hocamız İnşaat Fakültesindedir. 

 

Melih Koşucu memnuniyetle anlattı

melihkosucu89 at hotmail.com

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2009 Pazartesi 08:38 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2009, 07:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emre Ayhan
Mehmet Emre Ayhan - 11 yıl Önce

Melih kardeşimize, böyle bir değeri görünür kıldığı, bizlere farkettirdiği, haber yaptığı için teşekkür ediyorum. Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak önemli, mühendislik formasyonu bunun için var. Hele bir de donanımını uzmanlık alanının dışında görünen konularda da zenginleştirdiğin zaman (bu edebiyat olur, felsefe olur, sanat olur, farketmez) Zekai Hoca gibi oluyorsun; birileri ısrarla görmezden gelse-yok saysa da, kadir kıymet bilenler var hala şu dünyada çok şükür.

Zeynep Güran
Zeynep Güran - 11 yıl Önce

Tüm bu ilimlerin yanında hocamız tam bir gönül insanı. Okulda baba yerine koyabileceğiniz nadir insanlardan...

Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 11 yıl Önce

melih kardeş eline sağlık. zekai hocayı tanıttığın için. zekai şen'in altınburç yayınları'ndan çıkan "batmayan güneşlerimiz" kitabını da buradan önermiş olalım.

çok teşekkürler.

mehmet salih yıldırım
mehmet salih yıldırım - 11 yıl Önce

her ne kadar melihle bize iyi notlar vermiş olmasada gerçekten çok hoş bir insan.eline sağlık melih...

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

Bırak şimdi Salih reis, sen aldın bb yi bir de iyi not vermedi diye konuşuyorsun hala :)

mehmet salih yıldırım
mehmet salih yıldırım - 11 yıl Önce

yaktı adam sınıfı daha ne olsun ama ne olursa olsun baba insan elini öpmeye gidelim melih birgün :)

muhsin akgün
muhsin akgün - 10 yıl Önce

arkadaşlar zekai hocann iletişim adresini bilen arkadaş var sa bana ulastırabilir mi [email protected] tesekkür ederim ...

Sevim Baykar
Sevim Baykar - 9 yıl Önce

Zekai Hocayı 2 yıl önce Temel Parçacık Fiziği dersinde Hocam Fatih Külahçının bize anlatmasıyla tanıdım.Küçük çaplı bir araştırma yaptım.Büyük başarıları olduğunu gördüm.Tebrik mesajı attım kendısıne ve tabiki cevap vermeyeceğini düşündüm.Günler sonra mailmi açtığımda olağanüstü mütevazi mesajı inan beni duygulandırdı.Önemli bir bilim adamı olmasının yanıda inanılmaz mütevazi bir insan.Yolumuza ışık tutması için böyle değerli insanlar ihtiyacımız var...


banner26