Cenaze namazı neden ayakta kılınmış

Milli Görüş Liderinin cenaze merasimine kaç kişi katıldı, NTV ayakta cenaze namazını nasıl açıkladı?

Cenaze namazı neden ayakta kılınmış

İlk Merasim Hacı Bayram’da

Ankara Güven Hastahanesinde hayata gözlerini yuman merhum Erbakan’ın ilk namazı bir gün sonra sabah namazına müteakip Hacı Bayram Veli Camiinde kılındı. İstanbul’a gelme imkânı bulamayan birçok devlet erkânı da buradaki merasime eşlik etti. Hacı Bayram Veli Cami’nin Erbakan için özel bir yeri olduğu, sağlığında sıkça söyledikleri arasındaydı. Son olarak parti içi kaosun lehinde sonuçlanmasıyla bu camiye şükür niyeti ile gelmişti.

Fatih Cami sabah olmadan doldu!

3.500 polis ve binlerce partili!

Cami içi ve dışında düzen, trafik, devlet erkânı ve halk güvenliği ile sorumlu 3.500 polis sabah 7 itibari ile yerlerinde hazır bulundu. Polislerin dışında belediyeye ait zabıta ve çok sayıda (bini aşkın) Saadet Partisi görevlisi bulundu. Yine aynı gün sabah 7 itibariyle Vatan Caddesi gibi İstanbul trafiğinin en mühim caddelerinden 5’i trafiğe tamamen kapatıldı. 

Ve öğle vakti...

Vakit öğleye geldiğinde cami, avlu ve avluya çıkan tüm çevre yollar, gözlerin alabildiğine insan doluydu. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Has ve Türkiye Partisi Genel Başkanları olan talebeleri tam takım cenazedeydi. Öte yandan cenazede muhalefet, asker ve eski politikacıların dışında, bazı tarikat ve cemaat önderleri de hazır bulundu. 

Namazdan sonra kısa konuşma yapan Fatih Erbakan; cihat vurgusu yaptı. Konuşmadan sonra Musalla taşından, cenaze aracına kadar gönderilen tabut elden ele dolaştı. Cumhurbaşkanı, Başbakan tabutu taşıyanlar arasındaydı. Yine o sırada Başbakanın objektiflere yansıyan fotoğrafı oldukça manidardı. 

Dikkat Çekenler

28 Şubat için bin yıl sürer diyen genelkurmay başkanının kuzeni askeri temsilen cenazede yerini alan ve Fatiha okuyanlar arasındaydı. Bu durum bazı gazetelere 28 Şubat’ın Ruhuna Fatiha başlığı attırdı. Eski başbakanlardan Tansu Çiller başına başörtü dolayarak cenazeye geldi. Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi yaşlılığının verdiği olumsuzluklara rağmen tekerlekli sandalye ile yerini aldı. 

24550Kaç kişi vardı?

Ertesi gün (2 Mart) gazeteler cenaze merasimi haberini  Türkiye Buluştu, Milyonlar Uğurladı, Milletin Kalbine Gömüldü ve Sevgi Mahşeri gibi manşetlerle verirken, katılanların milyonu aştığı bilgisini verdiler. Ancak gazeteler basıldıktan sonra, ajanslara düşen bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü helikopterden çektikleri görüntüleri inceledikten sonra cenazeye katılımın 400.000 olduğunu açıklamış. Bu bilgiyi esas alan ve gazetesinde kullanan yalnızca Habertürk oldu. Biz burada rakamın özellikle kullanılmadığını düşünüyoruz. Çünkü medyamız bu tip kalabalık bulduğunda rakam telaffuz etmeyi özellikle sever. Ya düşürür ya yükseltir, ama bir rakam mutlaka telaffuz eder ve bu rakam telaffuz etmenin de bir ideolojik sebebi vardır.

En Mütevazı Kabir

Nermin Erbakan’ın da içinde bulunduğu aile kabristanı oldukça mütevazı. Turgut Özal ve Adnan Menderes gibi birçok Başbakan’ın görkemli anıtları  olmasına rağmen, halkın büyük teveccühünü kazanmış Erbakan’ın kabri kendi seçimi ile oldukça mütevazı. Bu ayrıntı da dikkatimizi çekenler arasında.

Milli Gazete 3. Erbakan sayısı

Milli Gazete pazartesiden itibaren sadece Erbakan yayınına bugün de devam ediyor. İlk gün okuyucularına siyah renkle çıkan gazete, içeriğinde sadece Erbakan ve vefatı ile ilgili gelişmelere yer veriyor.

Gaflar bitmiyor

Pazartesi günü  Erbakan’ın vefat ettiği hastanenin önünde olaya ilişkin açıklamalar yapan spikerin Muhsin Yazıcıoğlu da burada deyip sözünü düzeltmediği gafını bir çok gazeteci ve spiker devam ettiriyor. Dikkat çeken bir gaf ise, bir spikerin ‘halk avluya sığmadı, cenaze namazı ayakta kılınmak zorunda kaldı’ anonsu oldu.

 

Mehmet Emir Bahadıroğlu dikkat etti

Yayın Tarihi: 03 Mart 2011 Perşembe 16:16 Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2011, 08:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice hiranur tüfekci
hatice hiranur tüfekci - 11 yıl Önce

Başta Kabe-i Muazzama ve birçok İslam devletinde gıyabi kılınan namazlar ondan ziyade cenazeye, Kabe-i Muazzama'nın eşsiz sesi Abdurrezzak Hocamız ve mübarek bir çok isim iştirak ederken, dikkat çekilen tek olayın rakamlar olması gülünç, komik... Çok ayrıntıca... Hepsini geçiyorum insanoğluna bak ya hu..!! demekten de kendimi alamıyorum :) ayakta kılmak, rakamlar, saatler, kabir vs... pehh....

güven dirgi
güven dirgi - 11 yıl Önce

emin çölaşan abilerinin yolundan gidiyorlar,allah ıslah etsin ula hiç kılmadın anladık ta hiç mi duymadın cenaze namazı nasıl kılınır allah allah..

mehmet ökmen
mehmet ökmen - 11 yıl Önce

Mücahid Erbakan diye çağırdığımız gönlümüze nakşettiğmiz o alim gitti bırakın cahiller öyle bilsin elbet onlara bunun da hesabı sorulacak.Cenaze namazını kılmayı bilmeyenlere cumhuriyet mitiglerine katılan onlarca kişye yüzbin diyenlerein Merhumun cenaze namazına 400.000 kişi demelrini beklemek te olmaz.Allah onları ıslah etsin

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

Hatice Abla düştüğümüz gülünç durumu gözlerimizin önüne serdiğin için sana tapmak isterdim ama kâfir olurum diye korkuyorum.

Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 11 yıl Önce

Bu yazının tek amacı, müslüman olduğu iddiasında bulunmayan birkaç spikerin yaptığı hatayı mı belirtmekti? Yahut Erdoğan'ın manidar pozu. Pek anlayamadım, takılıp kalmışız yine ayrıntılara. Yani birkaç spiker küçük birkaç hata yapıyor diye, ki 'biz müslümanız' iddiaları da ortada değil, bu yazı mı kaleme alındı. Garip.

emin akyol
emin akyol - 11 yıl Önce

Necmettin Hoca siyaset sahnesinde ciddi değişimlere yol açmış bir başbakandır. "o gitti yolu kaldı" hangi yol? necmettin erbakan'ı hangi alim statüsüne koyuyoruz. lütfen dikkatli ifadelerle Hoca'yı yad edelim. kendisini bir mürşid bir mehdi ilan etme gibi bir çaba içine girenler frenlenmeli.

Şevki
Şevki - 11 yıl Önce

menderesin kabri de, özalın kabri de onların ölümünden sonra başkaları tarafından yaptırılmış sanırım. hatta menderesin kabri onlarca yıl sonra bugünki halini almış, güzel bir hale getirilmiş.

yarın erbakanın kabri de aynı olabilir, sevenleri o halde bırakmaz herhalde...

banner26