Çeçenistan hâlâ orada, direniş devam ediyor

Maneviyat konusunda muttaki, muhlis, muhsin ve zahid hayatı yaşayan Şamil, cihad meydanlarındaki kahramanlıkları ile bir kuşağın ve gelecek nesillerin idolü olmuştur.

Çeçenistan hâlâ orada, direniş devam ediyor

 

10 Temmuz 2006 tarihi sıradan tarihlerden bir tarih gibidir. Fakat değildir. Bu tarih bir yiğit adamın vuslata erdiği tarihtir. Yaklaşık 20 senelik bir mücadelenin ardından bu dünyada olabilecek en güzel nimet ile, şehidlik mertebesi ile şerefyab olunan bir tarihtir. Cennete giden yolu bir yiğidin şahsında öğrendiğimiz tarih. Aşk, umut ve sevdanın nadiren anlamını bulduğu müstesna bir tarihtir. Emperyalizmin hainler eli ile kan döktüğü karanlık bir tarih.

Şehidliğe giden yol

Kimi insanlar özeldir. Özel olduklarını yaşamları ile, davranışları ile, duruşları ile ispatlarlar. Kendilerini adadıkları idealleri uğruna gereken her bedeli öderler. Canları pahasına yoldan dönmezler. Taht kurarlar binlerce gencin kalbinde. İmrenilecek insanlardır. Örnek ve öncüdürler. Bandajları vardır Kelime-i Tevhid’li, rütbeleri vardır omuzlarında Allahu Ekber’li. Sakalları bir başka yakışır kendilerine. Gözleri bir başka parıldar. Varlıkları insanlara güven verir. Umutturlar mazlumlar için. Her hareketleri bir başka güzelliktir. Bu özel adamlardan biridir Şamil Basayev.Şamil Basayev

Mühendislik okurken okulu terk etmesi, ‘89-‘91 yılları arasında İstanbul’da eğitim görmüş olması, Çeçenistan davasını duyurmak için kaçırdığı uçağı Ankara’ya indirmesi ile sonraki hayatında büyük bir komutan olacağının işaretini verir gibidir şehid Şamil. Dağlık Karabağ’da gösterdiği üstün mücadele ve kullandığı yöntemler ile mücadele sathının öncülerinden olacağını ortaya koydu.

Şamil, gençlik yıllarında Terek Grozni spor kulübünde kısa bir süre futbol oynamıştır. Çağın kahraman öncülerinin hemen hepsinin çok renkli hayatları olduğu gerçeği bir daha dikkatimizi çekiyor. Bununla birlikte şehid Şamil, zikir ve vird ehli olmak ile cihadın zikirsiz olmayacağını bir daha ispatlamıştır. Maneviyat konusunda muttaki, muhlis, muhsin ve zahid hayatı yaşayan Şamil, cihad meydanlarındaki kahramanlıkları ile bir kuşağın ve gelecek nesillerin idolü olmuştur. Neşeli zamanlarında mütebessim duruşu, gergin süreçlerde vakur duruşu kemalâtına işaret ediyordu.

Çeçenistan’a vefada sebat gösteremedik

Şehidler kaybedilmez kazanılır. Şehid haberleri hüzünlü düşüncelere sebep olur. Şehid Şamil’in şehadeti, ümmetin direniş ve mücadele azmini arttırmıştır. Şamil’in şehid edildiği günlerde ve akabinde dünyaya gelen erkek çocuklarının birçoğuna Şamil ismini veren ümmet, bugünlerde hâlâ direniş ve mücadelenin devam ettiği Çeçenistan’a gerekli vefada sebat etmemiştir maalesef.

Şamil BasayevÇeçen direnişi, mücadele tarihinin en fazla vefasızlık gördüğü sürecini yaşıyor kanımca. Verilen mücadelenin toprak mücadelesi olmadığını, İla-yı Kelimetullah’ın hâkim olması mücadelesi olduğunu, ümmetin hepsinin direnişi olduğunu bilmemiz ve her yerde anlatmamız ile verilen mücadeleyi destekleyebiliriz. Rus emperyalizmine karşı verilen bu mücadele, hakkın batılı zail etme mücadelesidir. “Küfür tek millettir” hükmü gereğince Ruslara karşı verilen bu mücadelede ümmet de tek bir yürek olup bütün emperyalist güçlere karşı kardeşlerini desteklemelidir.

Şehid Şamil’in şahsında Çeçen mücadelesine vefa niyeti ile kaleme alınan bu haber vesilesi ile kardeşlerimizi dualarımızın başköşesinde ağırlarız inşallah…

 

Ferhat Özbadem yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Ünal
Fatma Ünal - 11 yıl Önce

Çocukluğumda mı kaldı o Çeçen marşları.. Çeçenistan için yapılan dualar?! Marşlarımızla dualarımızla tazelenelim yeniden.. Halimizi farkedelim, irkilelim, Allah'tan inayetini isteyelim!