Bulunmayan kitabı buldum!

Onu karşımda görünce nasıl da sevindim. Sonra içini açıp bakınca da üzüldüm, değişik duygulara daldım.

Bulunmayan kitabı buldum!

Şiir okumak için günümüzde kullanılan kolay ve uygun yol, şiir yayınlayan internet siteleri, bir nevi “e-antoloji”ler. Buna rağmen ben şiiri kitaptan okumayı tercih ediyorum hala. Nasıl internet üzerinden gazete, dergi, kitap okunmuyorsa, şiir okumak da o ölçüde zor geliyor bana.

Cahit Koytakİşte bu yüzden Cahit Koytak’ın şiirlerini okumak için bir şiir kitabını edinmeye karar verdim. Şanslıyım ki, yakın zamanda yeniden basıldı kitapları.

Ama ben satın almayıp kütüphaneden edinmeyi tercih ettim bu seferlik. Kütüphaneye başvuracaksam, iki seçenek vardır önümde: Ya üniversite kütüphanesi ya da Halk Kütüphanesi.

Üniversite kütüphanesindeki aramam boşa çıktı, Cahit Koytak’ın hiçbir kitabı bulunmuyordu. Halk Kütüphanesinde ise tek bir eseri vardı, İlk Atlas.

Yıllardır rafta bekleyen kitap

Kitabın yeni değil, eski baskısı vardı rafta. Yani 1990 yılında Yazı Yayınları tarafından basılanı.

İnternette okuduğum onca yazıya bakılırsa bu kitabın elden ele dolaşması, defalarca okunması gerekiyordu. Yakın zamana kadar piyasada ve hatta sahaflarda bile bulunmuyordu çünkü.

Cahit Koytak, İlk AtlasKitabı elime aldığımda ise fikrim değişti. Kitabın hangi zamanlarda okurlar tarafından alındığını gösteren liste, duyduklarımı yalanlar cinstendi: Kitap şimdiye kadar sadece üç defa raftan alınmıştı, 1995, 1999 ve 2005 yıllarında.

Kitap kütüphaneye 1992 yılında girdikten sonra 3 yıl rafta beklemiş, sonra üç okur tarafından okunmuş, alındığı günkü temizliğiyle rafa tekrar yerleştirilmiş.

İlgisizlik mi yoksa ben mi yanlış anladım?

Kitabı elime aldığımda ilk gözüme çarpan buydu. Şiire olan ilgisizlik olarak tanımlıyorum ben bunu. Aziz Nesin’in dediği gibi; her üç gençten dördünün şair olduğu bir ülkenin bir şehrinde, kütüphanenin tozlu raflarına hapsedilmiş Cahit Koytak’ın İlk Atlas’ı çok manidar. Şiir okumadan şair olan bir nesil görüyor şu anda bu ülke, daha doğrusu şiir yazdığını zanneden bir nesil…

Bu kadar güzel şairler çıkan bu topraklarda şiire hak ettiği değer verilmeli ve İlk Atlas kitabı da görüldüğü yerde alınmalı!

 

İsmail Kaplan buldu haber yaptı

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2011, 12:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abbas yolcu
abbas yolcu - 9 yıl Önce

selam tabi olana

kitap aranırsa bulunur.geçenlerde, evet isyan ve cinayetler kitabı ile tahanın kitabı ve sesler i bir kitapcıda bulmustum.çok da ucuza aldım.

gidenlerin yerine koydum.
hele dergiler kimsenin umurunda değil.bir deneme dergisi, bir gelişme dergisi bir yenisanat dergisi bir çağa kiyam dergisi bir zamanlar bunlarda vardı.
kitaplar ve dergiler kolleksiyon için değil.söyleyiş tarzımızın izleri olarak bakarsak yolumuzu aydınlatan sokak fenerleri olarak görürüz.

selam

buşra,
buşra, - 9 yıl Önce

vay be,
*evet isyan ve cinayetler kitabı,
*geçenlerde,
*bir kitapçıda,
*çok da ucuza..
küçük dilimi yutmak üzereyim.aman allahım.yazıklar olsun o kitapçıyı yalnız bırakan okur bozuntularına.

suavi yazgıç
suavi yazgıç - 9 yıl Önce

hatta yeni baskı yapmış. yeni basıkıda ilave şiirler var. eski baskı hala kıymetli ve biricik ama yenisi de 'ilaveli'.

İshak Kadim
İshak Kadim - 9 yıl Önce

Bahsi geçen Evet, İsyan ile Cinayetler Kitabı'nı acaba hangi kitapçıda buldunuz? Yazarsanız çok makbule geçer. Ve şey, ben 2002'den beri Satranç Dersleri'ni arıyorum da, sağda solda göreniniz oldu mu?

banner19

banner13

banner26