Bu vakfın GAYE'si nedir?

1994'te onun öncülüğünde kurulan vakfın isminde bile ilim aşkı hissedilir. Adını, Osmanlının yetiştirdiği son alimlerden olan Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi hazretlerinden almıştır.

Bu vakfın GAYE'si nedir?

Cevat AkşitHepimiz tanırız o güler yüzlü tonton dedeyi... Kâh Kanal 7'deki ''Hayat Dersleri'' nden, kâh tv5'teki ''Süleymaniye Dersleri'' nden... Evet, Cevat AKŞİT hocamızdan bahsediyorum. Kendisi profesördür ama Anadolu’da yaşayan bir köylüden farklı değildir konuşması. Herkesin anlayacağı dilden konuşur ve daima tebessüm eder. Aynı zamanda ehl-i takvadır. Anlattıklarını, bizzat kendisi de yaşamaya çalışır. Hocamız, günümüzde birilerine yaranmak için dine uygun olmayan fetvalar veren hocalar görünce hem üzülür hem de çok kızar. Halbuki ''İlim adamının tek gayesi Allah'ın rızasını kazanmak olmalı.'' der her zaman. Bu olumsuz gidişatı görünce ''Neler yapabiliriz?'' in derdine düşer ve bir vakıf kurar:''Gümüşhaneli Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı (GAYE)''

1994'te onun öncülüğünde kurulan vakfın isminde bile ilim aşkı hissedilir. Adını, Osmanlının yetiştirdiği son alimlerden olan Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi hazretlerinden almıştır. Böylelikle vakfın ismini söylerken bile bizlere gayesini hatırlatmış oluyor: Ehl-i sünnet itikadına uygun alimler yetiştirmek. Bu amaçla çıkmışlar yola. Vakfın sloganı ise ''Önce ilim ve edep'' olmuş. Okullarımızda unutulmuş olan edep kavramını tekrar gündemimize alma niyetinde Gaye Vakfı... Çünkü onlara göre edebi olmayan alim kibre sürüklenir. İlmi olmayan edepli kişi ise insanları yanlış yönlendirir.  

 

Gaye VakfıVakfın Faaliyetleri

Vakfın bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerin ilki, vakfın seminer salonunda her salı yatsı namazından sonra Prof.Dr. Cevat AKŞİT hocamızın halka açık yaptığı ''Mebsut'' dersleri... Hanefi fıkhının temel eseri kabul edilen, Serahsi'nin yazmış olduğu Mebsut kitabından okumalar gerçekleştirilip halkın soruları cevaplandırılıyor, az bilinen fakat önemli fıkhi hükümleri akıcı bir üslup ve esprili bir dille Cevat AKŞİT hocamız tarafından açıklanıyor. 

Gaye VakfıVakfın diğer faaliyeti ise üniversite öğrencilerine burs, yurt ve ek ders imkanları sağlaması. Gaye vakfının şu an okuttuğu 100'e yakın kız ve erkek öğrenci var. Öğrenciler, vakfın tutmuş olduğu evlerde ikamet ederler, üç öğün yemek ve okula servis imkanı da mevcuttur. Bunun karşılığında ise öğrenciden maddi bir kazanç değil sadece derslerine çalışmalarını isterler. Bu sebeple, talebelerin daha iyi bir eğitim almaları ve nitelikli bir şekilde yetişmeleri için okul derslerine ek olarak dersler verilir. İlahiyat fakültesinde yüksek lisans ve doktora yapan hocaların ders verdiği Gaye Vakfı'nda tedris edilen kitaplar ise Osmanlı medreselerinde okutulan arapça eserlerden müteşekkildir. Bu eserlerden bazıları: Emsile, Bina, Maksud, Avamil, İzhar, Kuduri'nin el-Lübab'ı, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretlerinin 40 Hadisi, Davud-u Karsi'nin Hadis Usulü, Celaleyn Tefsiri, vs.  Ayrıca, ilim taliplerinin vazgeçilmezi olan kitaplar da unutulmamış ve öğrencilerinin yararlanması için zengin bir kütüphane oluşturulmuş. 

Gaye VakfıAğırlıklı olarak ilahiyat fakültesinde okuyan öğrencilere hizmet veren bu vakıf, nitelikli alimler yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bütün bu yaptıklarından da amaçlarının gerçekten Allah rızası olduğu hissediliyor. Ne diyelim, Rabbimiz böyle vakıfların hem sayılarını hem kalitelerini artırsın ve İslam ümmetinin ihtiyacı olan alimlerin yetişmesine vesile kılsın. 

İletişim:Merdivenköy mah. İmam Ramis cad. No:39/A   Sarayıcedit-Kadıköy/İSTANBUL

tel: 0216 350 52 59 

http://www.gayevakfi.org/

 

Şeyma Derbeder bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2009, 06:12
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 10 yıl Önce

Sahray-ı ceditteki bu vakıf kaliteli gerçekten. özellikle ilahyatta okuyan arkadaşlar için sunduğu ilim hizmeti muhteşem.. Rabbim bu yöndeki hizmetleri arttırsın.

merve
merve - 10 yıl Önce

başta sayın hocamız Cevat Akşit'ten ve tüm hoca ve arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Allah sayılarını çoğaltsın. Gaye Vakfının eski öğrencilerinden biri olarak ifade etmeliyim ki üzerimdeki haklarını ödemem mümkün değildir. sadece ders zamanı değil sonrasında da vakfın kapısı tüm öğrencilere her zaman açıktır. gaye günleri unutulmaz. Rabbim böyle güzel ortamlardan daha çok istifade edebilmeyi nasip etsin.

ali
ali - 9 yıl Önce

4 yıldan daha uzun bir süreydi vakıfta geçirdiğim zaman hepsi birbirinden güzel birbirinden dolu. Alllah bu yolda hizmet eden herkesten razı olsun. Gaye Vakfı'nı, oradaki arkadaşları ve abilerimizi unutmak mümkün değil.

ş-a-m-i-l
ş-a-m-i-l - 9 yıl Önce

gaye vakfına olan sevdamız günü birlik değil ALLAH'A ŞÜKÜR. GAYE miz hocamızın gayesini gerçekleştirmek olsun. ehli sünnete sahip çıkalım inşaallah. sayıda önemli ama asıl önemli olan kalite. ve kalilte GAYE VAKFINDA. RABBİM BİZLERİ HOCAMIZIN YOLUNDAN AYIRMASIN. SELAM VE DUA İLE...

ism
ism - 9 yıl Önce

İŞİN İÇİNDE OLAN ARKADAŞLARINDA ÇOK İYİ BİLECEĞİ ÜZERE, SALİH VEYA SALİH OLMAYAN NİYETLERLE MÜSLÜMANLARA KOLAYLIK VE MODERN İSLAMİYET LAKIRDISI ALTINDA DİNE ZARAR VEREN DİN ADAMLARININ ! İSLAMİYETE ZARAR VERMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN EHLİ SÜNNETE BAĞLI DİN ADMLARI YETİŞTİRME GAYESİDİR GAYE VAKFI. BİR SOHBETTE YETİŞTİRİLMEKTE OLAN ÖĞRENCİLERİ GÖSTEREREK, HOCAMIZIN BİR CAMİİ İMAMINA SOYLEDİĞİ ŞU SÖZ, GERÇEKTEN UMUT VERİCİDİR. "HOCAM BİR TANESİ BİR ÜNİVERSİTEYE YETER". . yetecek inş. öyle değ

ahmet
ahmet - 8 yıl Önce

Sene 1994 Gaye vakfı kuruldu ve ben denizde bu güzel ve maneviyat çoşkusuna katıldım ama yıllar sonra İstanbuldan ayrıldık daha hala hocaefendi ile geçen o güzel günler bizi şahlandırıyor İnşAllah Anadoluda da bu güzelikler yaşanır diyorum RABBİM Gaye vakfını ve Muhterm hocaefendimizi başımızdan eksil etmesin ALLAH cc emanet olun.

banner19