Bu şairde yok yok!

Meseller şairi Yaşar Bedri'yi sadece şair olarak mı biliyorsunuz?

Bu şairde yok yok!

Yaşar Bedri, kültür dünyamızın renkli isimlerinden birisi. O çok yönlü ve yaptığı işin hakkını veren bir sanatçı. Geçenlerde bir dostum tarafından Âh Minyatürleri isimli şiir kitabının 2004 baskısı bana hediye edildi. Bu kitaptaki şiirleri okurken, bu şiirlerin alt yapısının farklı olduğunu, çok yönlü bir şairle karşılaştığımı anladım. Şiirler bir mesele olarak görülmüş. Kimileri saf sanat anlayışı ile bunu yazarken, Bedri’nin eserleri hayatla olan derin ilişkinin bir tezahürü.

Yaşar Bedri ÖzdemirÖte yandan bu önemli isim hakkında bir çok şair ve yazarla muhabbet etme fırsatı buldum. Her birinden apayrı hatıralar anılar çıktı. Hatta öyle ki, mesela ismini vermeyeyim o isimlerden birinin edebiyata tutunmasının tek sebebi Yaşar Bedri ismiymiş. Kim bilir belki kaç isim Yaşar Bedri sayesinde bugün edebiyat yollarındalar.

Yaşar Bedri ne yaptı? Ne yapacak?

Yaşar Bedri ismi sanatçılıkta tam olarak uyum gösteren, hayatıyla sanatını eserlerini bütünleştiren bir muhtevaya sahip. Kendi biyografisini okuduğumuzda çaycı, mücellit, gündelikçi, marangoz, şair, yazar ve ressamlık yaptığını öğrenebiliyoruz. Herkesin aklında farklı bir intiba oluşabilir. Birden fazla alanla uğraşması onun bütün alanlarda orta seviyede yada onun altında kaldığı düşüncesini oluşturabilir. Ancak durum öyle değil. O motosikletiyle kendi tabirine göre avarelik yaparken, gönlündeki şiiri yazıp; zihnindeki resmi tuvale döküyor. Motosikletiyle avarelikleri hem yaşamasına mana katıyor hem de elindeki makinenin deklanşörüne basarak dizelerinin kaynağını ölümsüzleştiriyor.

Yaşar Bedri, CabülkaYaşar Bedri, Ah MinyatürleriYaşar Bedri, Adını Koyamadığım
CabülkaAh MinyatürleriAdını Koyamadığım

Yaşar BedriBu zamana kadar kimi gazetelerinin kültür sayfalarını yönetmiiş. 1975’den bu yana Bağıracağım, Azât Ettim Yürek Seni, Adını Koyamadığım, Bâbil’i Beş Gece, Yoksul, Derviş ve Uzakta, Ölüm Dağlara Oğul Bırakınca, Mu’tedil bir Siyamlı, Âh Minyatürleri, Yitik Kalyon isimlerinde 11 şiir çocuğu, Sızıdır Beyoğlu Îbranice Yazılsa da, Ressamın Güncesi adlarında 3 anlatı çocuğu, Cabülka, Yolcu ile Derviş Meseli adıyla bir roman çocuğu yani toplam 15 kitabı doğdu. Ressamlık yönünü de zikretmeliyiz. 16 kişisel resim sergisi açtı. Fotoğrafçılıkla da profesyonel olarak vukuatı bulunan Yaşar Bedri'nin Trabzon fotoğraflarından oluşan bir albümü de varmış. Görmedik ama duyduk.

Bütün bu çalışmaları yaparken tekrara düşmedi. Her seferinde onu farklı ve denenmemiş şeyleri yaparken gördük. Hece ile şiire karşı çıktı. Modern işler yaptı. Geleneksel tadları, renkleri eserlerinde mutlaka bulundurdu. O mesellerin şairi. Böylesine özüne bağlı sanatçılar az bulunur.

 

Orhan Özekinci unutmadı, yazdı..

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2011, 22:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26