Bu Meydan'da Yaşar Kaplan vardı

"Aylık Dergi.. Ardından Bu Meydan... Sonra Hüner. Ve Vakit'teki yazıları.. Bir gün darbecilerden bahsetmişti.. Ve sonra... Yıllardır yok!" Şevket Şimşek yazdı.

Bu Meydan'da Yaşar Kaplan vardı

Üzerimdeki hakkını  yok saymak nankörlük olur benim için.

İlk defa Kudüs gecesi için Denizli’ye Dilipak ile geldiklerinde görmüştüm ve ortaokuldaydım. Programa izin verilmemiş, arbede çıkmış, ağabeyimizingömleği yırtılmıştı. Bugün gibi hatırlıyorum. Daha sonra izin verildiğinde mikrofonu eline almış, ‘kusura bakmayın, yedek gömleğimiz olmadığı için..’ diyerek konuşmasına başlamıştı.

Yaşar KaplanBu Meydan ve Hüner dergileri!

Önce Bu Meydan dergisine abone oldum okudum sonra Hüner dergisine.

Üniversitede ise Vakit'te okudum yazılarını. Bir gün Vakit'i okumuş, kantine bırakmıştık. Tarih 10 Nisan 1994. Yazısının başlığı ‘Sistem yeni kurbanlar istiyor’ idi ve ülkücü gençliğe yönelik uyarıcı, düşündürücü kaliteli bir yazıydı. Bir müddet sonra kantine tekrar gittiğimde gördüm ki gazetenin ilgili sayfası yok edilmişti.

O yazıyı arşivime koymak için 5-6 km yol yürümüştüm.

Kitaplarını imzalarken ‘Hocam bir kitabını alacağız, hangisini alalım’ diye sorduğumda ‘Devrim ve Terbiye’yi alın cevabını almıştım. Kitabı şöyle imzalamıştı. ‘Sevgili Şevket Şimşek için okumanın hakkını vermeleri dileğiyle’  Az, öz ve etkileyici…

Bana göre büyük sanatçı kitaplarını okuyup bitirdikten sonra zihnimizde orijinal cümleleri kalan sanatçıdır. İşte benim zihnimde ondan kalan ve güvenle yürüyebileceğimiz sağlam bir düşünce koridoru oluşturduğunu düşündüğüm cümleler…

Yaşar Kaplan

Unutamadığım cümleleri

"Bütün fanatikler düşünceden korkar."

"Mücadelesinin üslubunu önemsemeyenler davasını önemsemeyenlerdir."

"‘Daha İslami’liğin önemli belirleyicilerinden birisi ise, düşüncelerin çarpışmasından ve zamana karşı verilen mücadeleden sonra ayakta kalabilmektir."

"Bazı Müslümanlar, meseleyi hiç kavramamış gibi, niçin düşmanı bırakıp da kendimizle uğraşıyoruz diye soruyorlar. Oysa dine yıkıcı darbeler indirenler düşmanlarımız değil, biziz.

"Birliği sağlamanın tek yolu, bağnazlıkla savaşmaktan ve aydın kişiler yetiştirmekten geçmektedir."

"İslamı anlamış olmanın da, İslamı yaşamaya başlamış olmanın da ilk belirtisi, mü’minlere bütün kusur ve yanlışlarına rağmen (gereken yerde gerektiği kadar eleştiri ve uyarı hakkımız mahfuz olmak üzere) Allahın hatırı için muhabbet duymaktır."

"Yazarlar ikiye ayrılır. Sistematik yazanlar, yazdıkları birbirinden kopuk olanlar. Derin düşünenler, sığ düşünenler. Okuyucusunu sürekli geliştirenler, okuyucusunu yerinde saydıranlar. Yazmayı hak edenler, henüz iyi bir okuyucu bile olamamış yazarlar."

"Hakkın söylenmesinden bütün saltanat heveslileri rahatsız olurlar."

Kardeşi  İbrahim ile üniversitedeyken, babası ile kendi evinde tanışmıştım. Babası, ilerleyen yaşına rağmen diri bir İslami bilince sahipti. Tırafik kazasında vefat ettiklerinde cenazesine katılamamış olmasına çok üzülmüştüm.

Şimdi yurtdışındaymış

Haber kaynağım beni yanıltmıyorsa değerli ağabeyim şimdi yurtdışında ekonomik işlerle uğraşıyormuş. Kendini iyi yetiştirmiş bir mütefekkirin ekomik işlerle uğraşıyor ya da uğraşmak zorunda kalıyor olması benim canımı acıtıyor.

Hemen hemen bütün kitapları kütüphanemde yerini almış durumda. Bir şeyler yapmak isteyenlerin Yaşar Kaplan’ın kitaplarını okumalarında fayda var diye düşünüyorum.

Düşüncenin Temel Dinamikleri 1’i elde etmek için epey uğraşmıştım. 2.’sini hararetle bekliyorum.

Yaşar Kaplan'ın yine yazıya dönmesini istemek, Müslümanların ondan istifadesini sağlamak mümkün olsa keşke.

Bunları ilgili yayın organlarının yöneticilerinin ve Yaşar Kaplan'ın duyması için bağırmış olmak niyetiyle yazdım… 

Şevket Şimşek 

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2023 Pazar 09:00 Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2023, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Said Ramazan
Said Ramazan - 13 yıl Önce

Hakkı var elbette. Ama bir de Ençok da zulmettiklerinin yani eşinin ve çocuklarının ondaki hakkı var...

esra türkân
esra türkân - 13 yıl Önce

babamın kitaplığında DGM mühürlü bir demokrasi risalesi vardı. ortaokuldaydım. kitabı elimde gördüğünde, sen onu anlayamazsın, dedi. çok dokundu tabi bu bana. günlerce elimden düşürmeden okudum anlamak için. ama emin olamıyorum bir türlü, hala da anlamamış olabilirim.

erbay yüce
erbay yüce - 13 yıl Önce

ben de yaşar kaplan ın kitapları ve günlük yazılarıyla iyi bir 'düşünce eğitimi' verdiğini ve bıraktığı boşluğun doldurulamadığını düşünüyorum. özledim.

mehmet yerli
mehmet yerli - 13 yıl Önce

hatırlatmsından dolayı Şevket Şimşek kardeşimizden Allah Razı olsun.YAŞAR KAPLAN hocamıza ve ş.şimşek arkdaşımıza buradan selamlar. Allah-a emanet olunuz..aminn

ENES YOLDAŞ
ENES YOLDAŞ - 13 yıl Önce

BANA YAPTIĞI İYİLİK (YOKSA KÖTÜLÜK MÜ DEMELİYİM) YAŞAR KAPLAN'I OKUDUKTAN SONRA BİR ÇOK YAZARI OKUYAMAZ HALE GELDİM. AÇIL SUSAM AÇIL KİTABINI YENİDEN OKUDUM. KALİTE...

adil
adil - 13 yıl Önce

sistemi en iyi tarif eden bir kitab! lisedeyken o kitab yüzüne takibata uğrattılar :) ne bozmuştum hocaları, m.e.b'den müfettişleri. :)))) hala zevkle anlatırım o anıyı

kenan altıner
kenan altıner - 13 yıl Önce

hakkaten milletine ve islama adanmış bi hayat; yaşar kaplan.kalemini ve davasını satmamış bi yazar. ülkesi için karşılıksız çalışan derin düşünce ve fikir adamı. yıllar önce hiç korkmadan ve her türlü baskıya rağmen karanlık odakları ve gladio'yu işaret edebilmiş ve gün yüzüne çıkmasına vesile olmuş bi aydın. şu an vatanı dışında ikamet etmek zorunda bırakılmış, davalarla ve sipariş hükümlerle elinden kalemi alınmaya çalışılmış ancak yinede satın alınamamış adam gibi adam YAŞAR KAPLAN.

mehmet kahraman
mehmet kahraman - 13 yıl Önce

Yaşar Kaplan beyi sizin sayenizde tanımıştım. bir akşam üzeri kalep ve kelepçe kitabı ile. aydınlanmak okumakla başlar demişti yaşar bey. yarım kaldı okumalarım. sonra küstüler hayata o değerli insanlar. ve kaybeden biz olduk.


banner19

banner36