Bu imam Rize ile ilgili tarihî ne varsa toplamış

Genel bir kabuldür ki imamlar cenazeyi kabire kadar uğurlar, ondan sonra da mezarlıklara ancak yine bir cenaze ya da bir tören vesilesi ile gelirler. Bu durumu bozan istisna bir şahsiyet Recep Koyuncu’dur.

Bu imam Rize ile ilgili tarihî ne varsa toplamış

 

Her vilayetimizde medeniyetin sessiz şahidi mezar taşları vardır. Sessiz tanıklar, bir döneme tanıklık ederler ve gün gelip birilerinin kendilerini hatırlayacağını, arayıp bulacağını bekler dururlar.

Rize’de ise Halatçılar Mahallesi Camii imam hatibi Recep Koyuncu kendini bu işe adayarak, hem de bu işlerin karşılığının olmadığı bilerek ve büyük bir vefa ile, Rize’de bekleşen tarihin sessiz tanıklarının ellerinden tutmuş, taşları tek tek okumuş ve kitaplaştırmış. Elimizde iki eser var. Recep Koyuncu’nun da imzasını taşıyan Rize İyidere İlçesi Tarihi Mezar Kitabeleri (İshak Güven Güvelioğlu, Nebi Gümüşle birlikte, İyidere Kaymakamlığı Yay. İst. 2009, 116 s.) ve Rize Derepazarı İlçesi Tarihi Mezar Kitabeleri (Canan Hanoğlu ile birlikte, Derepazarı Kaymakamlığı Yay. İst. 2011, 256 s.).Recep Koyuncu

Rize ile ilgili kitap, dergi, mektup, vesika her ne varsa toplamış

Mezar taşları elbette olduğu yerde duruyor ancak onlarla birlikte geçmişimiz, hafızamız da unutulup gidiyor. Bunun idrakinde olan Recep Koyuncu Hoca, arkadaşları ile çalışmaya başlıyorlar, Rize ve çevresinde bulunan 4300 mezar taşını elden geçiriyorlar. Büyük bir özveriyle ve vazife saikiyle bu işi yapıyorlar. Çalışmalar bununla bitiyor mu? Hayır. Ciddi bir envanter çalışması yapılıyor, fotoğraf arşivi oluşturuluyor. Recep Koyuncu’yu bu vesile ile mezartaşları fotoğraf sergileri düzenlerken de görüyoruz.

Aynı zamanda memleketine olan sevdası onu koleksiyonerliğe de sevkediyor. Rize ile ilgili kitap, dergi, mektup, vesika her ne varsa, onlar da Koyuncu’nun gündemine giriyor. Geçtiğimiz haftalarda ise Rize’de Rize Valiliği, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize Belediyesi işbirliğiyle 'Osmanlı’dan Günümüze Rize Konulu Eserler' adlı bir sergiye de imza attı Recep Koyuncu. 1832 yılından bugüne konusu Rize olan 3000’e yakın kitap ve belge sergilenmiş sergide.

Recep Koyuncu
(+)

Öncülüğünü yaptığı bir kültür derneği: Çınar

İmam hatip Recep Koyuncu’nun 11 adet yazılmış eseri bulunuyor. Bizim tespit edebildiğimiz diğer iki eser Osmanlı Belgelerinde Rize Sütlüce Köyü (2009, 92 s.) ve Çay Bibliyografyası (2011, 112 s.) adını taşıyor. Koyuncu’nun yaptığı hizmetler bununla da sınırlı değil. Çınar Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucusu ve başkanı. Bu dernek çatısı altında pek çok kültürel organizasyonlara, yayın faaliyetlerine imza atan Koyuncu, dur durak bilmeden memleketi için çalışıyor.

Yolunu düşürenler için Rize’de görülmeye değer, kültür abidesi olabilecek evsafta birini arayanlar mutlaka Recep Hoca ile tanışmalı ve bir şekilde çalışmalarına omuz vermeli, destek olmalı. Yoksa, böyle fedakâr insanların gayretleri olmazsa, tüketim kültüründen geriye mazisiz, tarihsiz, hafızasız ve kültürsüz bir toplum kalacak.

 

Kâmil Büyüker, şehir ve medeniyete âşık, örnek bir imamı tanıttı

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2013 Cuma 12:40 Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2013, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ş.N. Zeybek
Ş.N. Zeybek - 9 yıl Önce

Maşallah ne güzel bir hizmet! Herkes bu bilinçle yaklaşsa kaybolup gitmez tarihimiz..

şemsettin özer
şemsettin özer - 4 yıl Önce

Değerli Hocamızla sohbet imkanımız oldu çayını içtik sağolsun.Kısaca her şehre bir Recep Koyuncu lazım.

Alpaslan Durmaz
Alpaslan Durmaz - 2 hafta Önce

Böyle faal ve kendini yetiştirmiş imamların dinimiz İSLAMİYETİ çok daha iyi anlatacağına inanıyorum.

banner19

banner36