Bu haber: Bunları bilelim Haberi

Dünya değişiyor.. Sadece kırmızı ışıkta geçmek değil, Faul yapmak da günah..

Bu haber: Bunları bilelim Haberi

Bunları bilelim, haberi bu. Bilsek iyi olur haberi. Ama, şu futbolcu da bizdenmiş, Hakan cami yaptıracak mı, Emre yine golden sonra secde etti, haberi değil! Emre'nin yaptığı secdeyle gözümüz açılmayacak, Hakan'ın yaptıracağı(!) camiyle Müslüman olmayacağız zaten. Emre ara ara ABD'ye gidiyormuş. Bizim ağabeylerle görüşüyormuş, Hakan da, Okan da... davasında değiliz. O işi bazı gazeteler yapıyor. “İnsanoğlu babasızdır” diyor Ece Ayhan, biz de ağabeysiziz ve mutluyuz.

Muhafazakârlaşan futbolcular değil, Müslüman olan futbolcular dikkatimi çekiyor. Tüm dünyada. Hızla artıyorlar bu Müslümanlar. 80'lerde müzik dünyasındaki artışlarına benziyor. Muhammed Ali'nin Müslüman oluşu herkesi heyecanlandırmıştı yıllar yıllar önce. "Ali öldür! öldür!" diye sokaklara dökülmüştü Afrika'da insanlar.

Şimdi böyle heyecan duymuyoruz, durumlar farklı çünkü. Neyse, işte futbolcular hayatlarının zirvesinde Müslüman oluyorlar, maçtan önce, sonra, maçta dua ediyorlar; golden sonra yere eğiliyorlar, Ramazan'da bazısı teknik direktörüyle çatışıyor ve oruca devam, diyor; biri cami yaptırmaya kalkıyor, biri sadece Müslüman olduğunu ve bununla ilgili açıklama yapmak istemediğini söylüyor... Herkes bir alem. Abi şimdi kim bunlar, bu Müslüman ve yıldız futbolcular?!

Hepsini tek tek tespit etmek mümkün değil gibi. Ama mesela bir arkadaş Fransa milli takımında 13 tane var diyor, saymış hepsini. Tespit ettiğimiz Müslüman yıldız, baba futbolculardan birkaç tanesini yazalım biz:

Henry (Barselona)

Ribery  (Bayern Münih)

Anelka  (Chelsea)

İbrahimoviç (İnter)

Kanoute   (Sevilla)

Van Persie (Arsenal)

Muhammed Diarra (Real Madrid)

Yaya Toure (Barselona)    

Valon Behrami (Lazio)

Sissokko (Liverpool)

Florent Malouda (Chelsea)

 

 

 

Bunlar kim mi? Kim olduklarını bilen bilir zaten.

 

Kısa konuşalım, işlerini çok sağlam yapan insanlar. İncelikli, zeki, güçlü futbol oynayan, hırslı, savaşkan adamlar.

Müslümanlar.

Mevkilerinde dünyada en iyi futbolcular bunlar.

En iyiler ve Müslümanlar.

Hepsinin futboluyla ilgili tek tek konuşmak isterim, ama uzatmayalım. En iyilerden sadece bazıları bunlar.

Biri, cami yaptırıyor, öteki Paris'te ayaklanan Mağriplileri destekliyor, diğeri gücüm İslam'dandır, diyor. Bir başkası; eşinden dinini değiştirecek kadar etkilendiğini söylüyor, bir diğeri oruçtan vazgeçmek yok, diyor… 

İşlerini çok iyi yapıyor oluşları ve Müslüman olmaları hoşumuza gidiyor.

 

Ali Düz, işini iyi yapan müslümanları daha bir seviyor...

    

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 14:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mansur Yılmaz
Mansur Yılmaz - 12 yıl Önce

Yağmurlu bir gün

Dışarda futbol oynuyor çocuklar

Uykularından balçık akıyor

Umulmadık goller peşinde hepsi

Ve yağmur yutuyor bütün golleri

Yağmurlu bir gün

Dışarda futbol oynuyor çocuklar

Karanlık sofralarda morfin alıyor anneleri

Ah bilseler olup biteni

Ve yağmur yutuyor bütün golleri

Yağmurlu bir günDışarda futbol oynuyor çocuklar

Gülleler taşıyorlar ayaklarında
Hırsından ağlıyor kimileri


...

O Mağripli çocuklar Paris'i yakacak olanlar! Değil mi Cahi

bera üveys
bera üveys - 12 yıl Önce

Ali müslüman oldugunda gayet bilinen bir kisiydi. Burada bahsedilen futbolcularin bir cogu zaten müslüman ailelerden geliyorlar. Sonradan müslüman olanlar ise daha genc yaslarda olmuslar. O yüzden Muhammed Ali ile ayni etkiyi yaratmiyorlar diye dusunuyorum.

Ayrica bildigim kadariyla Thierry Henry müslüman degil.

ali düz
ali düz - 12 yıl Önce

bu futbolcular da bilinen kişiler zaten. müslüman aileden gelenler de var içlerinde, ama sonuçta müslümanlığı tercih etmiş olmalarını önemsiyoruz. müslüman değilken müslüman olmalarını. verilen haberlere göre, henry 2004 avrupa şampiyonasında cuma namazına giderken görüntülenmiş.

bera üveys
bera üveys - 12 yıl Önce

Demek istedigim buradaki futbolcularin bir cogu dunya onlari tanimadan cok önce müslüman oldukariydi. Mesela Ibrahimovic Bosnak kökenli. Mesela Ribery daha genc yasta müslüman olmus. Ama Muhammed Ali dünya sampiyonlugundan sonra acikliyor müslüman oldugunu. Dogal olarak da büyük etki yaratiyor. Sanirim bu Henry nin gizlice görüntülenmesiyle ayni kefeye konamaz. Kaldi ki Henry bugun bile aciklasa yeterli etkiyi dogurur diye düsünüyorum.

banner19

banner26