Böyle dernek olur mu?

Genç Gönüller Derneği geçmişin CV, geleceğin ise kariyer olarak görüldüğü bir dünyaya isyan ediyor…

Böyle dernek olur mu?

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Lütfi Sunar’ın Üsküdar Genç Gönüller Derneği’nde konuşması olduğunu öğrenince kendisini dinlemek için Genç Gönüller Derneği’ne gittim. Derneğin kapısını genç bir arkadaş açınca doğru yere geldiğimi anladım. Henüz Lütfi Sunar’ın konuşmasına biraz daha süre vardı. Dernekte bu genç arkadaşlarla sohbet etme fırsatını yakalamış oldum böylece.

Necip Fazıl Mete isminde bir arkadaşla tanıştım. Ömer Lütfi Mete’nin yeğeniymiş kendisi. Ortaokula gidiyor. Şiir yazıyor. Bir defter dolusu şiir yazmış kendi demesine göre. Oku bakalım o halde bir şiir diyorum. Okuyor iki dize bir şiir. Şiir şöyle: “Hak ol dedi de oldu cihan / Hakk’ın yarattığına olmaz suizan” Sonrasında konuşmamıza devam ediyoruz arkadaşlarla. Bir çoğu kitap okumaktan nefret ediyormuş. Counter oynamak varken niye kitap okuyacaktık ki, diyorlar. Sonrasında Genç Gönüller Derneği’nde çok sevdikleri bir şey olmuş kitap okumak.

Genç Gönüller DerneğiGenç gönüllü arkadaşlarla sohbetimiz sürerken Genç Gönüller Derneği başkanı Hüseyin Türkan Bey geliyor. Onunla tanışıyoruz. Hüseyin Türkan aynı zamanda İlke Yayınları’nın editörlüğünü yapıyor. Dernek üzerine konuşmaya başlıyoruz. Derneğin misyonunun ‘okulun ve ailenin eksik bıraktığı sosyal yapıyı onarmak veya onarmaya yardımcı olmak’ olduğunu öğreniyorum Türkan’la sohbetimizden. Ama ufak bir sitemi var Türkan’ın. O da derneğin bu misyonunun toplum tarafından çok anlaşılmaması. Aileler çocuklarının SBS’de başarılı olmasını ya da okul derslerinde yüksek notlar almalarını nihai hedef gibi görüyorlar çünkü. Böyle ailelerle derneğin misyonu çok uyuşmuyor. Dernekteki gönüllü abiler dersler konusunda da yardımcı oluyorlar genç gönüllülere ama derneğin temel manifestosu asla bu değil.

Genç Gönüller ne yapar?

Genç Gönüller Derneği gönüllüleri ile haftanın belli günlerinde bir araya gelir. Her yaş grubunun bir sorumlu gönüllüsü vardır. Bu gönüllü kademe abileri öğrencileriyle vakit geçirir, onlara bazı görevler ve ödevler verir. Bu ödevler içerisinde kitap okumak ve yazı yazmak gibi çalışmalar vardır. Zaman zaman bazı sorumluluklar da yüklenir genç gönüllülere… Bu sorumluluklar içinde benim en dikkatimi çeken şey orta okul yaş grubundaki öğrencilere seyyar satıcılık, berber çıraklığı gibi görevler yüklemektir. Dernek yetkililerinin bildiği bazı berber dükkanlarında çıraklık yapan genç gönüllüler böylece hayata bir adım önde başlamış oluyorlar. Sosyal hayatın en merkezinde bir yerde buluyorlar kendilerini. Anne ve babalarına olan bakış açıları ve teşekkür duyguları böylelikle gelişiyor… Zaten derneğin amacı da çok net yapan öğrenci değil, teşekkür etmesini bilen sosyal insanlar yetiştirmektir.

Genç Gönüller DerneğiDerneğin manifestosu…

Genç Gönüller Derneği misyonuna uygun sloganlara sahip bir dernek. Bu sloganların içini de doldurmaya çalışıyor bir yandan. “Bir iyilik yap, fakat kimseye söyleme” diyor mesela. İlgilendiği öğrencilere yardımlaşmayı, ibadet etmeyi, kitap okumayı, teşekkür etmeyi öğretirken bir yandan da bunun söylemsel tarafını boş bırakmıyor. Yaptığı şeyin farkındalığına varan gençler yetiştirmek istiyor.

Lütfi Sunar’ı başka zaman dinleriz artık…

Biz Genç Gönüller Derneği Başkanı Hüseyin Türkan Bey’le sohbetimize devam ederken derneğin küçük salonunda da Lütfi Sunar konuşmasına devam ediyordu. Niyetimiz Lütfi Sunar’ı dinlemekti fakat Hüseyin Türkan’la sohbetimizde vaktin nasıl geçtiğini fark edemedik. Lütfi Sunar’ın konuşmasının sonuna yetişebildik. Konuşma bittikten sonra Lütfi Sunar’ın öğrencilerle yakın diyaloğu dikkatimi çekti. O sırada ikram edilen pastalardan birini yerken yere düşüren bir genç gönüllünün pastasını bir diğer arkadaşı yerden alıp kaldırınca anladım ki Genç Gönüller Derneği amacına ulaşmaktadır…

 

Besim Bal genç gönüllerden gençleri çok sevdi, arkadaş oldu

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2011, 22:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 10 yıl Önce

her şehirde yayılmasını dilerim..

ali haydar ergün
ali haydar ergün - 10 yıl Önce

seminer olduğunu bilmiyordum bilseydim gelebilirdim

aysunur elçin
aysunur elçin - 10 yıl Önce

rabbim sonuna kadar yardımcınız ümmetse ahirete kadar yanınızda olsun iiiiinşalllaah her zaman destekçiniz islam sizin ellerinizle doğru anlaşılabilecek inş.allaha emanet olun

çocuklarımın böyle bir ideal ileyetişmesini nasıl sağlayabiliriz size ulaşabilme imkanımız olmazsa...

Mahmut Ünal
Mahmut Ünal - 10 yıl Önce

İletişim Bilgilerimiz

Adres
Kefçedede mahallesi Halk caddesi No:53/3 Doğancılar - Üsküdar

Telefon / Faks
(0216) 495 00 68 / (0216) 495 00 69

E-posta
[email protected]

Web
www.gencgonuller.org.tr / www.gencgonuller.com

Facebook
http://www.facebook.com/gencgonuller

patates ağacı
patates ağacı - 9 yıl Önce

kardeşimi göndereyim de biraz kendine gelsin.

banner19

banner13

banner26