Böyle bir gece az olur!

Biz Hasan Aycın'ı çizerin hası nasıl olunuru bize en harika şekilde gösterdiği için çok sevdik!

Böyle bir gece az olur!


Sanatla uğraşmayı harc-ı alem bir şey mi sanıyoruz ne?!


Bütün velilerin çocuklarına üniversite baskısı yaptığı bir çağda, hepsini bir yana itip özgün işler peşinde koşacak kaç kişi var aramızda? Dahası; okulu kazanıp, okuyup, iş sahibi olduktan sonra iyi bir işi bırakıp pazarcılık bile yapabilecek olan; bu kadar “öz”ünü önemseyen kaç kişi? Final haftasından önce sünnettir diye sakal bırakmaya karar verip kesmesi istendiğinde diplomasını almayacak kadar müstağnî kaç kişi?

Duyunca hayretten donakalmıştım. Sene 2004… Günde 300 soruyla Hukuk'a hazırlanıp sınava örtülü giremeyeceğini; girse bile yerleşemeyeceğini bilen bir kızken; n'apsam diye kıvranırken; farz bile olmayan bir ibadeti tüm dünya metaından üstün tutan birinden, Hasan Aycın'dan bahsedildi bana. “Bu sarık bu başla çıkar” diyen Üstad Said Nursî'den sonra, bizim çağa böyle adamlar bir daha gelmez sanıyordum. Bu harika bir şeydi. Artık düşünecek, kıvranacak bir şey kalmamıştı; böyle Müslümanlar hala vardı. ÖSS'ye girerken başını aç dediler, onlara uymayı seçtim; girmemeyi tercih ettim! 

Çizgide 30 yıl!

 


Evet, Hasan Aycın"dan bahsediyorum; 30 senesini çizgiye adamış bir adamdan. Müslüman camianın neredeyse bütün iyi dergilerinde çizmiş bir adamdan. Artık öyle benimsedim ki bu durumu; Hasan Aycın çizgileri derginin mührüymüş; kalite kontrol belgesiymiş gibime geliyor. Bu yüzden en çok da onun çizdiği yayınları severek okuyorum.


Aklı almıyor insanın; “Esrarnâme"nin, Gece Yürüyüşü"nün, Âsâ, Bocurgat ve Kulbar"ın da aralarında bulunduğu on beş (15) kitap!!!
İnanası gelmiyor insanın.

30. yıla tören

Cemal Reşit Rey kongre merkezinde 13 ocak Salı günü bir sergi ve program var . “Bir Çizgizar: Hasan Aycın” isimli programda, her biri ayrı bir alem olan 164 Hasan Aycın eseri sergilenecek. Sergi saat 19'da açılacak, 31 Ocak"a kadar da açık kalacak. Bu program, Hasan Aycın"ın 30. sanat yılı kutlaması da olacak. Böyle bir otuz yılın tanığı olmak isteyenler 13 Ocak'ta CRR"ye buyursun.

Güzel adamların dostları da güzel olur, arkadaşları da güzel olur!

Belki de Cemal Reşit Rey Konser Salonu hiç bir akşamında bu kadar güzel adamı bir arada göremeyecek!  

Zeynep Pekuz yazdı

Program Afişi


Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki bulduk
Zeki bulduk - 11 yıl Önce

Evet, gerçekten de böyle bu gecenin telafisi olmaz.
Kürsüye konuşma yapmak için davet edilen Hasan Aycın: Konaşabilseydim çizmezdim! dedi ve bu kısa cümle yetti de arttı bile. Tıpkı bir çizgisinin bir romana bedel olması gibi. Ama benim için en güzel tarafı, onca dost, yaren , ağabey biraradatdı... Bin yıl uğraşsam o insanları bir araya toplayamam. Fakat, "çizgisi" ile Hasan aycın bu güzelliği yapabilen ender insanlardan. Bir arada olmayı anlamlı kılan bir bahçe kurdu Çizgizâr. allah razı ols

banner19

banner26