Bir yardım neferinin anatomisi

O bu işlere giriştiğinde tek başına idi. Ne bir dernek ne bir grup... Tek başına. Sonra bir şey fark etti...

Bir yardım neferinin anatomisi

Yıllardır kâh Kâğıthane sokaklarında, kâh Siirt yollarında karşılaşabileceğiniz bir abiden bahsetmek istiyorum. Kendisi seneleri aşkın bir süredir İstanbul’un farklı semtlerinde ihtiyaç sahibi insanlara ufak da olsa destekte bulunmaya çalışıyor. İsmini de yazacak olursak, Fatih Elmalı Abi.

23784Yardım için yollara düşmek…

Bireysel gayretlerle başlayan bir teşebbüs, zaman içinde onlarca hatta yüzlerce insanın katkıda bulunduğu bir hale geldi. Muhtelif bölgelerde kümelenmiş ihtiyaç sahibi kardeşlerimize destek amaçlı yola çıkıldığında, Fatih Abi’nin fark ettiği bir durum o bölgelerde oturan duyarlı insanların da büyük bir şevk ile kendisine destek vermeye gönüllü olduklarıydı. Kimi insan evini açtı, kimisi deposunu kullandırdı, kimisi ihtiyaç sahibi insanların tespitini yapmaya çalıştı, kimisi de araba veya kamyonetini gönderdi.

Toplanabilen yardım ilk yıllarda sınırlıydı. Evlere birkaç torba yiyecek ve belki okul zamanı ihtiyaç maddesi verilebiliyordu. Zaman içerisinde bu destek çok şükür katlanarak büyüdü. Ne var ki ihtiyaç sahibi insanların sayısı da büyümüştü veyahut yeni tespit edilen mahallelerin ihtiyaçları ortaya çıkmıştı.

İhtiyaç sahibi çok

Bu işte gönüllülerin sayısı arttıkça ulaşılan bölge sayısı da artıyordu. Düzenli olarak 2 veya 3 haftada bir dağıtılan erzakların mahiyeti zamanla güzelleşse de daha yapılacak çok iş vardı. Mesela çocukların ihtiyaçları, hasta vatandaşlarımızın ihtiyaçları, tek başına kalmış bayanların ihtiyaçları bir erzak torbasından öte şeylerdi. Belki evlerine gidip dertlerini dinlemek, belki de düzenli olanaklar sağlamak gerekiyordu.

23785Aslında Fatih Abi’nin ön ayak olduğu bu teşebbüs sadece kendisi ile sınırlı değildi. Hepimiz çevremizde buna benzer gayretler gösteren dostlar duymuşuzdur (veya duymuş olmalıyız!). İnşallah vaktimizi daha faydalı kullanıp ilgimizi yukarıya değil aşağıda neler olup bittiğine yöneltebiliriz.

Bu mesajı duyun!

Fatih Abi’nin geçen sene Van’daki yardımlarla ilgili attığı bir e-maili Fatih Abi’yi ve derdini daha iyi anlayabilmek için ekliyorum:

“Etrafımıza yaptığımız duyuruyla, imkânlarımızı bir araya getirerek okul yardımı yaptığımız ülkemiz şehirlerden biri de Van'dı. Uzun senelerdir Van'da yardım yapıyoruz ve son iki senedir yardım edilenler arasında bu şehirdeki Afgan mülteci kampında yaşayan çocuklar da var. Son derece kısıtlı imkânlarla ve neredeyse bir gelirleri olmadan yaşamaya çalışan, savaştan kaçarak ülkemize gelmiş kardeşlerimiz bunlar.

Bu aileler dışında da, geçmiş dönemde güvenlik gerekçesiyle köylerinden şehre göçmek zorunda kalmış ailelerin çocuklarına her sene yardım ediyoruz. Bu aileler de genelde Van'ın kenar köşe semtlerinde bulunuyorlar.

23786Bu iki gurubun da yaşam şartları berbat düzeyde…

Oradan buradan bu işi dert edenlerin katılımlarıyla toplanan malzemeler olmasaydı, 'yahu ben de böyle bir güzelliğe katılmaya muhtacım, ben de daha iyi bir insan olmak için, iyilik yapmaya inanıyorum' diyen güzel insanlar olmasaydı abartmıyorum, bu sene hiç bir okul malzemesi olmayan çocuklar vardı aralarında.

Evet, aynen öyle. Bizim hayat şartlarımız ve etrafımızdaki hiç bir şeye sahip olmayan insanlar… Bizim hayata bakışımız, bizim güzel, iyi tariflerimiz, bizim değer verdiklerimiz, bizim moral dünyamız, bizim konuşmalarımız, bizim ahkâm kesmelerimiz, bizim mangalda kül bırakmaz konuşmalarımız ve etrafımızdaki inim inim inleyen zavallılar… Evet, başkasına iyilik yapmayan bütün iyi insanlara sesleniyorum!

23787İyilik yapmak için güçlerimizi birleştirebiliriz. Biz, kendimize yakışanı yapabiliriz. Bu dünyaya imzamızı iyilik yaparak atmak uğrunda akıllarımızı, takatimizi ve imkanlarımızı seferber edebiliriz. Biz, bize yakışanı yapmaktan aciz insanlar değiliz.

Bundan 8 sene önce, bir okul açılışında 1500 yoksul kardeşimize malzeme yardımı yapabileceğimiz, aklımızdan bile geçmiyordu. Ama artık biliyoruz ki, daha fazla iyilik sevdalısı ile uğraşıp daha fazlasını yapabiliriz.

Haydi, hep beraber omuz verelim, muhtaç olduğumuz şeyleri yapalım! Fotoğraflarda küçük kardeşlerimizin sevinçlerine ait bir kaç kare yakalanmış. Böyle bir güzelliğin içinde olabilmenin, yardımsız, çaresizlere küçücük de olsa iyilik yapabilmenin de bir nasip olduğunu düşünüp, nasib edene şükrederek daha fazlasını yapmayı niyaz ediyoruz. Daha fazlası için gayret sözü veriyoruz.

Bu yolda omuz veren herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Fatih

 

Ali Erdem bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2011, 22:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Abdullah
Ahmet Abdullah - 9 yıl Önce

Fatih Abi "nefer"in ötesindedir, zat-ı alileri bir fenomendir. Cenab-ı Hakk'ın nadiren yaratıp dostluğuyla bizleri taltif ve teşrif ettiklerindendir. Ahir zamanda mevcudiyetiyle Cenab-ı Hakk'ın mucizelerini apaçık göstermesinin aşikar bir delilidir. Bu muhterem zatta ilk bakışta en cahil kimse bile esma-i İlahiye'nin en az beşini görür, seyreder...

Okuma bunları Fatih abi:)

banner19

banner13

banner26