Bir münevver daha göç etti!

Duydunuz mu Gai Eaton ölmüş? Belki onu başka bir isimle biliyordunuz . Hassan Abdul Hakeem diye..

Bir münevver daha göç etti!

Haberiniz oldu mu?Gai Eaton

Duydunuz mu Gai Eaton ölmüş, duydunuz mu ? Belki onu başka bir isimle biliyordunuz . Hassan Abdul Hakeem diye biliyordunuz belki, ölmüş. 89 yaşındayken, birkaç  yıldır sağlık sorunlarıyla boğuşuyorken zaten, ölmüş.. 

Agnostik bir ailede doğmuş  olan Gai Eaton, muhakkak huzurlu ölmüştür; biliyordu çünkü gideceği yeri..

O arayıp bulanlardandı, O kendi bulunca; yazarak anlatarak aramayı teşvik edenlerdendi aynı zamanda... Gai Eaton ölmüş ve benim içimde bir sızı.. Müslüman bir coğrafyada bana tekrar dinimi bulmamda yardımcı olan insanlardan biri Gai Eaton, ölmüş.  

Kalenin Kralı, Gai EatonSıradanlaşan hayatta sıradışı olmak terörist olmak gibi!

Muasır medeniyetler seviyesine çıkmaya çalışırken biz bütün ülke olarak, Gai Eaton bana diyordu ki, Medeniyetin en tepesinde İslam var, onu bul.. Gai Eaton’ı okumaya başladım sonra, Bilimselciliği ve Batı medeniyetini alaya alan tavrı beni etkilemişti gerçekten.

Ne diyordu Eaton, “İngiltere’de insanlar Kraliçe’nin soylu olmasından, üstün olmasından rahatsız, onlara göre herkes eşit ve sıradan olmalı ve sonra bakıyorum ki flörtlerinden ayrılıyorlar nedenini soruyorum bana 'çok sıradanlaştı ilişkimiz o da sıradan biriymiş' diyorlar. Peki siz zaten herkesin sıradan olmasını istemiyormusunuz?”   

Tekrar bulmak üzere aramak!

Bir gün otobüste giderken evime ve Gai Eaton okuyorken; biri yaklaşıp sormuştu: İslam'la ilgili bir kitap okuyorsunuz ama yazarı batılı, bunun yerine bizden birisinden okusanız daha iyi olmaz mı ? Hayır demiştim, ben Doğu’da yani ülkem’de tıpkı Batılı biri gibi kaybettiğim İslam'ı arıyorum ve en iyisi onu hiç bilmeyen biri gibi tekrar bulmak. 

Gai Eaton ölmüş, gelenekselciliği (tradisyonelizm) en güzel anlatan adam ölmüş ardında İslam ve İnsanlığın Kaderi, Beşerin Kumdan Kaleleri ve İslamı Hatırlamak gibi mükemmel kitaplar bırakarak. O tam olarak moderniteyi anlamış ve kitaplarında mimariden, bilime,  politikaya kadar hemen hemen her alanda moderniteye reddiyelerini yazarak gitmiş.  

Islam And The Destiny of Man, Gai EatonAgnostik bir ailede doğup, Hristiyan olarak başladığı yaşamı Hinduizm üzerinden İslamı bulmasıyla kemale ermiş ve son olarak bize yapacağı en güzel şeyi yaparak 2010 ocak’ın da o güzel hayatını  yazıp yayınlayarak ( Bir Kötü Başlangıç ve İslam Yolu ) aramızdan ayrılmış..  

Duydunuz mu Gai Eaton ölmüş ? Ama belki siz onu Müslüman adıyla biliyorsunuz Hassan Abdul Hakeem.. Biliyor musunuz peki o ne demiş?

 “Çağımızın fikir babaları, fikir liderleri bize birbirimizin eline su dökmek için geldiğimizi söylerler, yani  toplum için, birimiz hepimiz hepimiz birimiz için. Goriller gibi yani, birbirinin sırtını kaşıyan goriller gibi. Müslüman ise dünyaya kulluk için geldiğini söylerken, insan ile hayvan arasındaki farkı ortaya koyar ve insanın biricikliğini ve görevini teşhis eder. Gelenekçi doktrine göre, hayvan varlığı zamana hapistir, insan varlığı zamanla mahdut, sınırlı, kısıtlı değildir.”  

Gai Eaton yok artık ama o yaptıklarıyla, yazdıklarıyla bize nasıl zamanla sınırlı olunmayacağını, nasıl var olunabileceğini öğretiyor hala.. 

Önde Gai Eaton ortada Martin Lings
(+) Önde Gai Eaton ortada Martin Lings

 

Şerif Çakmak  rahmet diledi 

Yayın Tarihi: 01 Mart 2010 Pazartesi 14:34 Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2010, 16:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bilal medeni
bilal medeni - 12 yıl Önce

rabbimiz rahmetiyle muamele etsin kendisine.

Abdullah Fakir
Abdullah Fakir - 12 yıl Önce

Gelenekselci ekolün temsilcilerindendi. Ahmet el Alavi Hazretleri'nin yolundaydı. Mekanı Cennet Olsun.

banner19

banner26