Bir âlim daha göçtü fani dünyadan

Yürüyen Kur'an, yürüyen Sünnet, yürüyen İslâm; Suriye ulemasından Nurettin Itır Hocaefendi dün sabah vefat etmiştir.

Bir âlim daha göçtü fani dünyadan

Yürüyen Kur'an, yürüyen Sünnet, yürüyen İslâm; Suriye ulemasından Nurettin Itır Hocaefendi dün sabah vefat etmiştir. Rabbimiz kendisini rahmetine gark eylesin. Makamını âlî eylesin. Hocaefendi Ulûmu’l-Kuran ve Ulûmu’l-Hadis’te mahir olup bu dallarda birçok kıymetli eserler telif etmiştir. Kendisinden “Görüldüğünde Allah’ı hatırlatan beşer” olarak bahsedilen Nurettin Itır, Mısır’da beraber ilim tahsil ettikleri Türkiye’den pek çok ilim erbabının yanı sıra Mehmet Emin Saraç Hocaefendi’nin de yakın arkadaşıdır.

Abdülfettah Ebu Gudde’den sonra Şam’ın, belki de İslâm dünyasının ikinci büyük muhaddis alimi Nurettin Itır Hocamız, 90’lı yıllarda Türkiye’deki Hadis Enstitüsü’nde ders vermesi için davet edildiğinde Faruk Beşer tarafından 45 gün boyunca misafir edilmişti. Derslerde Buhari ve Nuhbet’ül Fiker okutmuştur. Hadis ve sünnet ahlâkının hayatına sindiği ve adeta yaşayan bir sünnet hâlinde terennüm eden mütevazi bir şahsiyettir. 50’ye aşkın eser vermiş ve en zor zamanlarda bile Suriye’yi terk etmeyerek ilmi faaliylerine, İslâm hizmetine devam etmiştir.

Eserlerinden 4 cilt olarak basılmış olan Buluğu'l-Meram, Allah Teala'nın, müellifine ve telifine bereket lutfettiği kitaplardan biridir. Gerek hadis ve gerekse fıkıh ilmi için vazgeçilmez kaynaklardandır. Asrımızın önemli hadis çalışmalarında ismi bulunan Nureddin Itr Hocamız’ın şerhiyle çok daha pratik ve yararlı hâle gelen bu önemli eser Tahlil yayınları tarafından bir kere daha Türkçe'ye çevrildi.

Nurettin Itır Hoca tarafından yazılan son kitap, "Hz. Peygamber'in Sözüne İhtimam Göstermek", Ravza Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe 11:45 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 11:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 8 ay Önce

Allah rahmet eylesin

banner26