Bir kültür hareketinin kitap Otağ'ı idi!

68 Kuşağı’nın, şu an tarihi yazılmamış hareketlerinden birisidir Yeniden Milli Mücadele… Bu hareketin ses getiren bir de yayınevi vardır: Otağ Yayınevi..

Bir kültür hareketinin kitap Otağ'ı idi!

 

 

68 Kuşağı’nın, şu an tarihi yazılmamış ama en tesirli, sürekliliği devam eden hareketlerinden birisidir Yeniden Milli Mücadele… Bu hareketin ses getiren bir de yayınevi vardır: Otağ Yayınevi.

Bir kültür hareketinin kitap Otağ’ı

Hepsi 20’li yaşlarda gençlerden oluşan, kendileri küçük ama idealleri, ufukları çok büyük olan bir grup insan, 60’lardan itibaren memleketin kötü giden seyrini değiştirmeye azmetmişler. Bunu da yayınlarla, neşriyatla yapmışlar.Otağ Yayınevi

Bugün geriye dönüp baktığımızda yakın tarihimizde fikir, aksiyon, idealizm anlamında iz bırakabilmiş çok az hareket görürüz. Bir kuşağın sokaklara çekilmek suretiyle, sağ-sol diyerek kırdırıldığı, rüzgâr ekenin fırtına biçtiği dönemlerde, bir hareket çıkıyor ve diyor ki “bu iş yeniden bir milli mücadele ile düzelir”. Bunun yolu düşmanın fikirlerini öğrenmek ve çürütmekten geçiyor idi. Bunun vasıtaları olarak da kendi eserlerimizi doğru okumak ve bu okumalardan sonra yeni şeyler söylemek ve yeni eserler vücuda getirmek zorunda idik. Bunun neticesi olarak yeni bir yayınevi kurulmuş; bu yayınevine Otağ adı verilmişti.

Bir zamanların ses getiren yayınları Otağ’da

Otağ yayınevi çok geniş bir yelpazede yayın yapmış. İnanç meseleleri, milli meseleler, esir Müslüman milletlerin meseleleri (Kıbrıs, Doğu Türkistan), kültür sanat ürünleri hep bu yayınevinden eserlerle vücut bulmuş. Şimdilerde her çıkan yayının çok satanlar listesine girmesi kıstas kabul ediliyor, ancak o devirlerde televizyonun, internetin, cep telefonunun vs. vasıtaların olmadığı zamanlarda sadece süreli yayınlar vasıtasıyla (Yeniden Milli Mücadele, Pınar, Gerçek vd.) bu yayınlar dağıtılıyor ve yüzbinler basıyor imiş.

Bu hikâye değil, yaşanmış bir tarih ve tecrübelerin çıkarımıdır. Yine şimdilerde büyük sermaye gruplarına ve holdingleşmiş cemaatlere yaslanarak çıkan yayınlar, yayınevleri gibi de değil o dönemin şartları. Hepsi 20’li yaşlarda dediğimiz gençlerin sermayeleri, ceplerindeki harçlıkları ve inanç ve kararlılıkları.

Tarih yazmak için zengin olmak değil, önce iman ve azim; sonra tevekkül

Kimler, neler yazdılar, tarihe kayıt düştüler peki? Bugün artık pek çok çoğunu sahafların eski kitap köşelerinde bulabileceğimiz eserlerin bazılarının isimlerini fikir vermesi açısından zikretmem yeterli olacaktır.

1.İslâm İnancının Temelleri, Ömer Nesefi, Haz. M. Seyyid Ahsen, 1971, 302 s.

2.İlmi Gerçekler Işığında Darvinizm, A. N. Field, John N. Moore, Abdüllatif Metin, Terc. Haluk Avanoğlu, 1976, 174 s.

3.Komünist İhtilale Karşı Tedbirler, Aykut Edibâli, 1972, 144 s.

4.Millet Düşmanlarının İhanet Planları (Belgeler), Haz. Kemal Yaman, 1974, 240 s.

5.Beynelmilel Sermaye ve İhtilaller, Kemal Yaman, Henry Coston, 1974, 255 s.

6.Millî Mücadelede Kadroların Vazifeleri, Aykut Edibâli, 1970, 136 s.

7.Düğüm, (Milli Hikâyeler Demeti:2), (12 Hikâye ve 12 farklı isim yer alıyor) 1974, 144 s.

8.Eyfel’de Karnaval, (Milli Hikâyeler Demeti:8) Mehmet Akif Ak, 1976, 200 s.

9.Çatallı Köy, (Milli Piyesler Demeti:1) Ali Yörük, 1974, 112 s.

10.Kanlıdere, (Milli Hikâyeler Demeti:1), (9 Hikâye ve 9 farklı isim yer alıyor), 1973, 136 s.

11.Five O’clock Tea-Beş Çayı, (Millî Piyesler Demeti:2) Yaz. Aykut Edibâli, Oyun: Mehmet Taşdiken, 1976, 128 s.

12.Çorak Toprak Yeşerdi, (Milli Şiirler Demeti: 2), 1974, 144 s.

13.Yüzyılların Şarkısı, Necati Akyan, (Milli Şiirler Demeti: 5), 1976, 205 s.

Eserler sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Ermeni meselesi, Kıbrıs Meselesi, Doğu Türkistan meselesi de diğer başlıklardan bazıları.

Kimlerin hikâye ve şiirleri yok ki…

Hikâyeler ve şiirler demetlerinin içeriğinde bugün aşina olduğumuz pek çok ismin o fırtınalı üniversite yıllarında yazdıkları hikâye ve şiirler mevcut. Kimler yok ki: Hüseyin Gülerce, Ahmet Efe, Muhammed Nur Doğan, Ahmet Taşgetiren, Cafer Marangoz, Hasan Erden, Abdullah Yıldız, Gömülü Çoban (Faik Eryıldız), Mehmet Ali Taşçı, Mehmet Taşdiken, Abdullah Yaman, Murat Erdoğan, Ertuğrul Şakar, Salim Demirezen, Yusuf Ziya Özkan, Mehmet Akif Ak, Mustafa Koçak vd.

Otağ Yayınevi büyük bir vazife ifâ eyleyip yayın sahnesinden çekildi. Bugün adı geçen yazarların büyük kısmı hayatta. Siz siz olun, tarih yazmış bu isimlerle bulduğunuz yerde konuşun ya da onları konuşturun.

 

Otağ Yayınevi'nden çıkan bazı kitapları galerimizde ziyaret edebilirsiniz.

 

Kâmil Büyüker yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 14:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekin Osmanoğlu
Tekin Osmanoğlu - 7 yıl Önce

Yeniden Milli Mücadele dergisi okurları her kökten her desen ve şehirden bir araya gelmiş binlerce genci bir ashab kardeşliğiyle buluşturmuş ve her biri Devlette ve Özel hayatlarında bir çok başarılara imza atmış. Her topluluk gibi bu toplululuğa da saygı duyulur.

IBRAHIM KOC
IBRAHIM KOC - 7 yıl Önce

MILLET DÜSMANLARININ MILLET EVLATLARINI KLIKLERE AYIRIP BIRBIRINE KIRDIRDIGI O KARANLIK DÖNEMDE,SILAH VE KARDES KAVGASI YERINE ILIM,KÜLTÜR VE SAN'AT ALANINDA HUMMALI BIR CALISMA BASLATAN VE MILLET EVLATLARININ MILLI KÜLTÜRLE DONATILMASINDA MÜCADELE ERLERININ OTAGI OLAN YAYINEVI OTAG YAYINEVI OLMUSTUR.OTAG YAYINEVI BU MILLETIN YABANCI KÜLTÜRLER KARSISINDAKI PARATONERI OLMUSTUR.

Hâbil Arabacı
Hâbil Arabacı - 7 yıl Önce

Yeniden Milli Mücadele.. İslam'ı ırka indirgemiş bir hareket.. Hazzetmem..

mehmet ergin
mehmet ergin - 2 yıl Önce

yazarları tanıttın eski günlere gittim dinamik gençlik günlerine teşekkürler.benim bir ricam olacak ''ırmaklar şiirinin'' tümünü kime ait olduğunu oşiiri nerede bulabilirim.sevgiler

banner19

banner13