Bir camide ancak böyle güzel etkinlikler olur!

Yusuf Ziya Paşa Camii, Malatya merkezde yer alan küçük bir cami. Burada her Pazar sabahı uzmanların katılımıyla çeşitli konularda sohbetler düzenleniyor. Üstelik etkinlikler bunlarla da sınırlı değil.. Şakir Gönülce yazdı..

Bir camide ancak böyle güzel etkinlikler olur!

 

Yusuf Ziya Paşa Camii, Malatya merkezde yer alan küçük bir cami. 1792 yılında yapılmış. Sorarsanız eğer bu caminin adını çoğu kimse bilmez buralarda. Geçtiğimiz günlere kadar ben de bilmiyordum. Bu caminin önünden çok defalar geçmeme rağmen adını geçen gün öğrendim. Adını öğrendim çünkü, caminin giriş kapısına yerleştirilmiş kocaman bir ekranda, pazar günü sabah namazından sonra bir sohbet verileceği yazıyordu. Dikkatleri çekmemesi mümkün değil. Üstelik bu haftaki konu da çok güncel: “Sosyal medyada gençlerimiz”. Sohbet edecek hoca ise bir akademisyen. Hayretle bakıyorum bir süre sürekli değişen ekrana, iyice emin olduktan sonra devam ediyorum yoluma...

Yolda yürürken bu pazar bu camiye gelip, hem sabah namazını kılarım, hem de bir haber çıkarır mıyım diye düşünüyorum. Bu sohbeti kim organize etmişse “helal olsun, ne de güzel düşünmüş” diye gıpta ile içimden geçiriyorum. Nasıl alkışlamam bu güzel organizasyonu, hem sabah namazından sonra olması, hem seçilen konunun çok güncel olması, hem de bu iş için bir akademisyenin seçilmesi... Daha ne denilebilir ki... Bu organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Hepsinden Allah razı olsun.

Belli ki birileri burada ilim-irfan adına bir şeyler yapma gayreti içerisinde

Ertesi gün camiye tekrar gittim, birkaç fotoğraf çektim. Caminin avlusunda “Oku getir kampanyası, herkese açık kütüphanemiz hizmete girmiştir” yazılı ilanı görünce, bir kez daha hayrete düştüm. Belli ki birileri burada ilim-irfan adına bir şeyler yapma gayreti içerisinde. Ama en büyük hayreti camiden ayrılırken, caminin dış duvarındaki parmaklıklara asılmış levhayı görünce yaşıyorum. Levhada “DAVET.  Pazar günleri sabah namazında tüm halkımıza, salı günleri öğlen namazından sonra bayanlara yönelik sohbetler hocalarımız tarafından verilmektedir, teşriflerinizi bekleriz.” diye yazıyor. Şimdiye kadar farkına varamadığım bu güzellikler karşısında hem çok şaşırıyor, hem de çok üzülüyorum. Neden daha önce farkına varamadım acaba...

Böyle bir organizasyon için caminin mekân olarak seçilmesi açıkçası çok hoşuma gitti. Camilerin toplumdaki yeri değişiyor anlaşılan. Yalnızca namaz kılınan, namaz bittikten sonra kilitlenen bir yer değiller artık. En azından Yusuf Ziya Paşa Camii için değil. Bu tür etkinliklerin yapıldığı başka camiler var mı bilmiyorum. Yoksa bile bu tür etkinliklerin çoğalarak, camilerin toplumdaki gerçek yerine ulaşması hepimiz en büyük dileğidir, sanırım. Darısı diğer camilerimizin başına... Ne diyelim...

Pazar günü sabah namazı...

Sabah namazını kıldıktan sonra cemaatten birinin kürsüye geçip, cemaate hitap etmesi gerçekten çok hoş. Bu sohbeti yapan kişinin bir akademisyen olması ilgiyi daha da artırıyor. Vereceği sohbetten çok bir akademisyeni camide saflarda görmek bu toplum adına bence gurur verici.

Camiye projeksiyon cihazı kurulmuş, karşı duvar da perde olarak kullanılıyor. Namazın ardından bilgisayar açılıyor ve sunum başlıyor. Caminin bu haftaki konuğu Yrd. Doç. Dr. M. Emin Babacan. Emin Babacan, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi. Sosyal bir konunun camide işlenmesi ve bu konuya Allah'ın adıyla başlanması gurumu okşadı açıkçası. Cemaatte kadın izleyiciler de var. Yaklaşık kırk dakika sürüyor bu güzel program. Çıkışta çay ve simit ikramı var. Her şey en küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Yusuf Arslan Hoca kendi gayretleriyle bu programları düzenliyor

Cami imamıyla tanıştım çıkışta, bu programı kimin organize ettiğini sordum. İmam Yusuf Arslan Hoca kendi gayretleriyle bu programları düzenliyormuş. Hem de Aralık 2011 tarihinden bu yana istisnasız her pazar konusunun uzmanı kişileri ağırlamışlar camilerinde. Medrese eğitim almış kişiler, psikologlar, sosyologlar vs. gelmiş bu şirin camiye. “Bu işi nasıl finanse ediyorsunuz hocam” diye sorduğumda ise, “Allah yardım ediyor” diyor Yusuf Hoca.

Yusuf Hoca sosyal medyayı da kullanıyor, cami adına bir hesap açmış ve buradan faaliyetlerini duyuruyor. Ayrıca cemaati sms ile bilgilendiriyor sohbetler hakkında. Çıkarken ben de numaramı bıraktım, artık mesajları bana da ulaşacak. Ulaşmasa da her hafta pazar günleri sabah namazında Yusuf Ziya Paşa Camii'nde olacağım inşallah.

Camilerin toplum nezdindeki yerini değiştiren, camileri toplumun merkezine koyan Yusuf Hoca ve Yusuf Hoca gibi şahsiyetleri buradan kutluyorum, “Allah razı olsun” demekten başka bir şey aklıma gelmiyor.

 

Şakir Gönülce yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 17:40
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13