Ben böyle evlat istemem!

Bediüzzaman'ın talebelerinden Zübeyir Gündüzalp'i yazdı Cihad Kaya.

Ben böyle evlat istemem!

Zübeyir Gündüzalp Kurtuluş Savaşı’nın en buhranlı günlerinde Konya’nın Ermenek kazasında doğduğunda, ismi Ezan-ı Muhammedi ile beraber üç kez “Zevyer” diye söylenmiş aslında kulağına. Üstadıyla tanıştıktan sonra, Üstad Bediüzzaman Said Nursi kendisine cennetle müjdelenen 10 sahabeden biri olan Hazreti Zübeyir ismini uygun görmüştü. Konya postahanesinde telgraf muhabere memuru iken Nur’larla tanışmış Zübeyir Abi. Nice büyükler gibi o da karşılaşacağı eziyetleri göğüslemesi için gönlü zengin insanların ellerinde büyütülmüş Allah’ın lütfuyla.Zübeyir Gündüzalp

Küçük yaşlarda yolda bulduğu çürümüş ve ezilmiş elmayla eve geldiğinde dedesi, “Nereden buldun onu” diye sormuştu. Küçük Zevyer’in, “Sokakta yerde buldum, ezilmişti, kimse yemez diye aldım.” cevabı üzerine hiddetlenen dedesi, “Senin olmayan o elmayı götür yerine, ben böyle evlat istemem!” demişti.

Üstadı ilk ziyaret

Gündüzalp, Üstadını ilk defa 1946'da Emirdağ'da ziyaret etmiş. İlk ziyaretinde heyecandan titrerken gözyaşlarını tutamayarak ağlıyormuş. Üstad, "Keçeli, neden ağlıyorsun?" diye onu bağrına basıp dua etmiş. Üstadının ikazı üzerine dışarı çıkıp yüzünü gözünü yıkamış, tekrar Üstadın huzuruna kabul edilmiş. Ayrılık zamanı gelince Zübeyir Gündüzalp, Üstadına, "Memuriyetten ayrılıp, yanınızda hizmet etmek istiyorum" demiş, Bediüzzaman, bu fedakârlığa çok memnun olmuş; cevaben, "Vazifene devam et, Konya'da daha çok hizmet edersin. İnşaallah, ileride alırım seni yanıma" demiş.

Yanında olayım da…

Konya’da dört yıl daha kalmış ve bu sırada çocuk gelişimi ile alakadar bazı makaleler de yazmış Zübeyir Abi. Nihayet 1948 senesinde Bediüzzaman’ın Afyon’da tevkif edildiğinin haberini almış. O günden sonra Risale-i Nur hizmetinin aşkıyla çalışıp durmuş hep. Üstadı tutuklandıktan sonra özellikle karakola gidip, “Ben de Risale-i Nur yazıyorum.” deyip, üstadın yanında kalabilmek için kendisini ihbar etmişti.

Zübeyir Gündüzalp

Kardeşim; bu “göre” kelimesini inanmayanlar kullanır. Sen nesin?

Şimdilerde nasıl da çok duyar olduk bu cümleleri; “Bana göre şu doğru değil. Bana göre böylesi daha güzel.” Bize göresi değildir önemli olan. Allah’a göresi neyse doğrusu da odur. Allah’a göre olan da Kur’an’da yazılmıştır.

Fazlasıyla hassastı Zübeyir Gündüzalp. Sıradan bildiğimiz bu kelimeler onu öfkelendirirdi: “ ‘Göre’ dediğine göre, peki sen nesin? Sen tarafsız bir müsteşrik misin? İnanan, iman eden bir ehl-i iman, Avrupalıların içimize attığı bu yanlış kelimeyi kullanmaz! Böyle yanlışlar Nur risalelerinde hiç bulunmaz. Meselenin aslı, doğrusu, en güzel şekli ve Risale-i Nur’lardan öğrendiğimiz ise şöyledir: “Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak şöyle ferman buyurmaktadır! Peygamberimiz şöyle emretmektedir!”

Zübeyir GündüzalpSöz Gayretullah’a değecekse eğer orada durmalı!

Bir zaman Zübeyir Abi Ankara’dayken bir kendini bilmez, “Siz hizmetin paralarını yiyorsunuz!” şeklinde, o gönlü de ruhu da engin insana karşı bağırmıştı. O esnada Zübeyir Abi celâlle ve hiddetle elini kaldırmış ve şöyle demişti: “Ben hizmetin parasını yemişsem Allah beni kahretsin, değilse diyeni kahretsin, diye dua edeceğim; kaldır elini!” dedi. Bu sefer münasebetsiz adam elini kaldıramadı, kaçıp gitmişti. O da biliyordu ki o dua kabul olacaktı.

Zevyer öldü, Zübeyir hâlâ yaşıyor

Üstadıyla tanıştıktan sonraki hayatının beş-altı ayını Eskişehir'de ve nihayet büyük kısmını İstanbul’da iman hizmetiyle tüketmişti Zübeyir Gündüzalp. Merhum, 2 Nisan 1971 yılında ruhunu Rahman’a teslim eyledi. Milyonlarca insanın elleri üstünde na’şı taşınarak Eyüp Sultan kabristanına defnedildi. Allah ona rahmet eylesin.

Bu güzel insanın cenazesini merhum Osman Demirci Hoca yıkamış, orada bulunan kardeşlere birer maşrapa su döktürüp şöyle demişti: “İşte şimdi talebe medreseden mezun oldu…”

0 sene oldu gideli. Adını yazmak bana düştü Zübeyir Abi.

 

Cihad Kaya andı

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 14:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin
yasin - 10 yıl Önce

kalemine sağlık kardeşim

hercaist
hercaist - 10 yıl Önce

allah razı olsun, hatırlamak iyi geldi..

fatih nigde
fatih nigde - 10 yıl Önce

ALLAH razı olsun l
kardeşim kalemine sağlık....

banner19

banner13

banner26