Bediüzzaman'ın yazısını çevirmiş!

Endonezya'dan Ni Made Vira Saraswati kardeşimizle, kendisi, STK'sı ve ülkesi hakkında söyleşi yaptık.

Bediüzzaman'ın yazısını çevirmiş!

Geçtiğimiz hafta boyunca İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin düzenlemiş olduğu 4. Uluslararası Gençlik Buluşması’ndaydık. İstanbul ve Bursa’da geçirdiğimiz bir hafta içinde ümmetin geleceği olan gençler olarak birbirimizle kaynaştık, sohbet ettik ve aynı zamanda yaptığımız atölye çalışmaları ve toplantılarla medeniyetimizin tarihi, sorunları ve bu sorunlara uygulanabilecek çözümler hakkında kafa yorduk.

İDSB Bursa
(+)

Kısıtlı vaktimizi en bereketli şekilde değerlendirmeye çalıştık. Her fırsatta; üç öğün yemekte, otobüs yolculuklarında ve alış-verişte; birbirimizi daha yakından tanıma imkânı bulduk. Endonezya’dan Ni Made Vira Saraswati kardeşimizle de, kendisi, STK’sı ve ülkesi hakkında söyleşi yaptık. Sonra da Şubat ayında Fas’ta yapılacak olan 5. buluşmada görüşmek üzere ayrıldık. Ne diyelim, Allah aramızdaki bağların şimdi olduğu kadar sıkı kalmasını nasip etsin ve bu buluşmaların meyvesini versin.

Kendini kısaca tanıtır mısın?

Jakarta, Endonezya’da yaşıyorum. 23 yaşındayım. Uluslararası ilişkilerden mezun oldum. Şu an yüksek lisans için burs arıyorum.

STK’ndan bahseder misin? Oradaki görevin nedir ve amaçlarınız nelerdir?

“Institute of Sustainable Reform” adlı STK’da araştırmacıyım. Ben akademik işlerle uğraşmayı sevdiğim için buraya katıldım. Başta ülkemizin, sonra da ümmetin problemlerini bilmek ve bunlara çözüm oluşturmak istiyoruz. Biz yaptığımız araştırmalarla siyasi partileri bilgilendiriyoruz, üniversitelerde medya üzerine atölye çalışmaları yapıyoruz.

Ülkenizdeki dindarlara ait medyanın durumu nasıl? Takip ettiğin TV programları, gazeteler ve internet siteleri nelerdir? Ülkenizdeki müslümanlar arasında bunlardan en yaygın olanları hangileri?

Çoğu ülkede olan durum Endonezya’da da geçerli, yani medya İslam’a mesafeli duruyor. Yine de hem iyi bir yaklaşım hem de kötü bir yaklaşım mevcut.

1998’de Endonezya’da bir sivil toplum hareketi ile Soeharto rejimi indirildi. Bu olay her anlamda özgürlük getirdi, dolayısıyla medyada da. Şimdi daha objektif bir yaklaşım var ve müslümanlar medyada büyümeye başladı. Fakat maalesef pastanın büyüğü hâlâ milliyetçi partiler ve bazı işadamları tarafından yürütülüyor. Ama bu konuda bilinçli olan bazı insanlar da var ve inşallah yakın zamanda güzel şeyler yapacaklarına inanıyorum. Ben şahsen, Discovery Channel ve National Geographic’i izliyorum.

Dünya gençleri BİSAV'da
(+)

Kendi ülken ve dünyadan özellikle takip ettiğin müslüman âlim, düşünür ve yazarlar kimler?

Countenance of Western Civilization’ın yazarı Adian Husaini’ni beğeniyorum. Ayrıca Hasan El Benna’nın hayatı beni çok etkiledi. Bediüzzaman Said Nursi’yi de yaklaşık bir ay önce bir yazısını çevirmem gerektiğinde tanıdım ve onun hakkında da okumak istiyorum.

İlgi alanların neler? Müzik dinliyorsan daha çok dinî müzikleri mi yoksa popüler olanları mı tercih ediyorsunuz? Ülkeniz müslümanları arasında en çok kimler dinleniyor?

Araştırma yapmayı, film izlemeyi ve futbolu severim. İslam’ı iyi bilmediğim zamanlarda, yani liseye başlamadan önce popüler kültüre ve pop müziğe meraklıydım. Şimdi ise daha çok ilimlerle uğraştığım için daha iyi müzikleri dinliyorum. Maher Zain ilahilerini çok seviyorum ve Endonezya’daki bazı yerel müslüman müzisyenleri. Batıdan isim verecek olursam John Mayer diyebilirim. Ayrıca Suudi Arabistanlı hafızların Kuran okumalarını dinlemeyi seviyorum.

İDSB’den, Türk STK’lardan ve Türkiye’den beklentilerin nelerdir?

İDSB’den 2 ay önce haberdar oldum. Böyle bir birliğin olması beni çok mutlu etti ve şaşırttı. Hükümetlerin yapamadığı bazı şeyler var; bunları da STK’lar üstleniyor ve bu çok iyi bir hareket. Ayrıca ümmetimizin bir araya gelmesi anlamında da çok güzel bir buluşma. Özellikle gençler arasında birlik sağlanıyor ve en önemlisi de bu. Türkiye’yle ilişkilerimiz de iyiye gidiyor. Kısa bir zaman önce Endonezya Cumhurbaşkanı buradaydı. Aynı birliktelik halklarımız arasında da olmalı.

 

Hatice Meryem Gelgör konuştu

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2010, 22:57
YORUM EKLE

banner19

banner13