Bedevi bir aileden 40 yıllık Libya yöneticiliğine…

"Henüz 27 yaşındayken iktidara “kansız” bir darbe ile gelmiş olan Kaddafi’nin emperyalizm karşıtı bir politikası vardı. Kaddafi, petrol zengini bu çöl ülkesini tam 42 yıl elinde tutmayı başardı ve muhaliflere göz açtırmadı." Arzu Neslihan Akcan yazdı.

Bedevi bir aileden 40 yıllık Libya yöneticiliğine…

Muammer Kaddafi, her ne kadar 1969 yılında darbe ile Libya’da iktidara gelmiş olsa da hukuk sisteminin temelini şeriat olarak görmüş ve “İslâmi Sosyalizm”i” Libya halkına tanıtmıştır. Orduyu güçlendirmiş, petrol endüstrisini kamulaştırmış, sağlık ve eğitim gibi alanlarda sosyal projeler yürütmek için devletin artan gelirlerinden kullanmıştır. Libya’yı 1977’de nihayet sosyalist bir devlete dönüştürmeyi başarmıştır. Tüm bu başarıların imzası, iyi bilinen bir Libya devlet başkanına ait: Muammer Kaddafi.

Henüz 27 yaşındayken iktidara “kansız” bir darbe ile gelmiş olan Kaddafi’nin emperyalizm karşıtı bir politikası vardı. Kaddafi, petrol zengini bu çöl ülkesini tam 42 yıl elinde tutmayı başardı ve muhaliflere göz açtırmadı. Muhaliflere yapılan sözde baskılardan dolayı insan hakları örgütlerinin eleştirilerine maruz kalmış hatta 1200 mahkûmun 3 saatte asıldığı iddiaları, gündemde uzun süre yer almıştır.

Öldürülen 270 kişiye 10 milyar dolar

Dış politikasını önce Arap Birliği’ne sonra da Afrika Birliği’ne kaydıran Kaddafi, bir terör örgütüyle veya radikal gruplarla bağlantısı olduğu noktasındaki iddialarla sürekli suçlanıyordu. Bu gruplardan özellikle Kolombiya’dan FARC ve İrlanda’dan da IRA vardı. Pan AM şirketine ait bir yolcu uçağını İskoçya’nın Lockerbie Kasabası’nda düşürmekle itham edilen Kaddafi, başta bu iddiaları reddetse de sonrasında kabul etmiş ve ölen 270 kişinin ailesine 10 milyar dolar ödeme yapmıştır. Ayrıca Kaddafi’nin ülkedeki bütün kitle imha silahı programlarını kaldıracağını taahhüt etmesi de Libya’yı Batılı ülkelere yakınlaştırmıştır.

Darbeyle geldi, darbeyle gitti

Kaddafi, ülkesini bir diktatör gibi değil de halkıyla beraber yönetmeyi istemiş bir liderdir. Çok fazla muhalife sahip olması nedeniyle 2011 yılı Şubat ayında muhalifleri tarafından başlatılan ayaklanmanın ardından Kaddafi, göstericilerin yakalanacağı sözünü verdi. İsyan, bu konuşmayla ateşlendi ve 20 Ekim’de Kaddafi, muhalif güçlerce vurularak öldürüldü. Kaddafi’nin ölüm haberinin ardından Trablus ve çevre bölgelerden pek çok Libyalı, arabalarıyla korna çalarak şehir merkezine ilerlediler. Kaddafi’nin ölümünden sonra muhalefetin iddiasına göre, Libya’nın geleceğine yine Libyalılar karar verecekti. Bu iddialardan yıllar sonra bile Libya halkı, ülkenin geleceği hakkında bir daha hiçbir şekilde söz sahibi olamadı.     

Arzu Neslihan Akcan

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2022 Perşembe 13:30 Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2022, 16:54
YORUM EKLE

banner19

banner36