Başından beri Maraş'ta insanı besliyor!

Duran Boz, eli kitap tutan nice insanın, sayfaları aşina satırların beslendiği bir ağabeydir.

Başından beri Maraş'ta insanı besliyor!

 

Edebiyat öğretmenlerimiz fark eder ilkin bizi. Yahut resim öğretmenlerimiz, müzik ya da spor öğretmenlerimiz. “Evladım sende şu hususta kabiliyet var” derler ve ilk yalımı hissederiz. Bu şekilde yazmaya çizmeye başlayan insanlarız. Bir de farklı branşlarda olan öğretmenlerimiz olmuştur ve esaslı çakmağı onlar çakmıştır. İlk etkidirler ve ömrümüz  boyunca aklımızda tutarız onları. Onların farklı branşta olmaları bizi daha çok etkiler. Nice iyi yazarlar, sporcular müzisyenler bu yol ile varlık göstermişlerdir. Duran Boz

Bu minval üzre tanıdığım bir insana getireceğim sözü: Duran Boz (müstearıyla Ömer Erinç) bugün edebiyat alanında varlık gösteren onlarca gence öncülük etmiş bir emektar öğretmen. Bugün ellili yaşlarda ve en az yirmi yıldır yönlendirdiği insanların bugünkü duruşları onun ortaya çıkardığı imkanlar ve yol göstermelerle olmuştur. Lise öğretmenidir, ilahiyatçıdır. Öğretmenliği İmam Hatip Liselerinde yapmaktadır. Çalıştığı kurumlarda kitaplar çoğalır ve bu kitaplar seçkin kitaplardır. Çalıştığı kurumlarda ve alaka kurduğu kurumlarda içi kuru olmayan dopdolu etkinlikler birbirini takip eder. Maraş’ta gün gün çoğalan onlarca kütüphanenin oluşumunda katkıları vardır; bu kütüphaneler onun listelediği kitaplarla raflarını doldurur ve bu kitaplar ciddi okuyucularla buluşur. Kitapçılar Duran Boz’un listelediği kitapları getirtir ve raflarına dizer.

Kıraathane fikrini de kısaca anlatmanın yeridir: nezih ve görkemli bir kıraathane kurulması için öncülük yapmış ve bu kıraathanenin işlerliğinde emekler sarf etmiştir. Aksamayan haftalık söyleşiler ve bu söyleşilere katılan önemli yazarlar, dinleyicilerin çokluğu ve ilgisi kıraathene başladı başlayalı irtifa kaybetmeden sürmektedir. Bununla birlilikte sıradanlığı aşmış sempozyumlar ülke çapında etkili faaliyetlerdir. Bu sempozyumları yıllardır başarıyla sürdürmekte ve bunların yanı sıra kültürel ve edebi alanda kayda değer kitapların basılmasında önemli emekleri vardır.

Bir şehrin minnettarlığı bence yüzlerce insana iş istihdamı sağlayan işadamlarından ziyade böylesi kültür adamlarına olmalıdır. Çünkü, ortada bir maddi menfaat güdülmemektedir.

Bir edebiyat ve kültür dergisini eğitimli insanlara, devlet memurlarına, esnaflara, öğrencilere, işsizlere, ilgisizlere okutmak için yıllarca çantasında taşıdığını biliyorum. Bir kasap yahut fırıncı da bu dergiyi görüp okumuştur. Bu yadırganacak bir tutum ancak bu şekilde bir kültürel eylemin varlığı daha çok anlam kazanmaktadır. Halkı dikkate almaktır. Çünkü, halkın içindedir bu eyleme tepki verecek olanlar, başka yerde değildir.

Çoğu devlet memuru gibi yoksulluk sınırında yaşayan biridir o; maddi yetersizlikler içindeyken yaşantısındaki öncelikli ihtiyaçları diğerlerinden farklı sıralayan  insanlarımızdan biridir Duran Boz; devlet memuru ve evlatlarını okutan, başkalarının evlatlarının okumasında yol, yöntem çoğaltan, her düşük gelirli gibi yaşamaya çalışan, gelgelelim odasındaki kitapların maddi  değerini şehrin en varlıklı işadamının kitaplarıyla karşılaştırdığınızda çok daha zengin duran bir kültür adamıdır o.

 

Bünyamin Küçükkürtül bir ağabeyi anlattı

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2012, 15:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa köneçoğlu
mustafa köneçoğlu - 8 yıl Önce

aynen şahidim.

AHMET TÜRK
AHMET TÜRK - 8 yıl Önce

DURAN BOZ AĞABEYE BU ŞEHİR, BU ŞEHRİN İNSANLARI ÇOK ŞEY BORÇLU EN AZINDAN HAKKIYLA CANI GÖNÜLDEN HİÇ DEĞİLSE BİR TEŞEKKÜR...ÖMRÜ BEREKETLİ OLSUN!

Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 8 yıl Önce

Rasim Özdenören sempozyumunda tanıştığımız ve sadece Maraş'a değil düzenlediği etkinliklerle tüm ülkemize faydalı olan çok kibar bir kültür adamı Duran Boz ağabey. Allah kendisinden razı olsun.

BÜŞRA BOZ
BÜŞRA BOZ - 8 yıl Önce

Çizgisini örnek almak istediğim müthiş bir insandır,muhteşem bir amcadır kendisi.Hayata karşı duruşu; anlamaya çalıştığım en güzel özelliklerinden birisidir.

Cengiz Yolcu
Cengiz Yolcu - 8 yıl Önce

Şehri kuran, şehre ruh aşılamaya çalışan entelektüel bir kişilik. Kendine yetebilirliğin burçlarına tırmanarak kimseden bir şey beklemeyen yolcu. Aydınlığı, ışığı taşıma telaşındadır hep.Sezai Karakoç'tan, Nuri Pakdil'den, Mevlana'dan, Bediüzzaman'dan hareketle ruh kökünü keşfetmeye adanmış olan şair yazar Duran Boz Maraş için, Maraşlılar için mutlaka değerlendirilmesi kaıymetinin bilinmesi gerekn bir değerdir. Bereketli ömürler dilerim.

Mehmet Yılan
Mehmet Yılan - 8 yıl Önce

Okumanın değerini anlamış.Bunun önemini anlatmanın sorumluluğunu kendine dert edinmiş.Şehrimizin edebiyat zenginliğini südürmeye çalışan müstesna bir şahsiyettir.Allah sağlıklı uzun ömür versin.

Bayazıt Konuk
Bayazıt Konuk - 8 yıl Önce

Başındanberi Maraş'tan ayrılmadı. Hep Maraş'ta kaldı. Ama düşünceleri ve yaptıkları Maraş sınırları dışına taştı. Nevişahsına mahsus kişiliği ile büyük şehirlerin dikkatini Maraş'a yöneltti. Yayımladığı kitaplarıyla ve yaptığı etkinliklerle söz ettirdi. Davranışlarıyla her şehre bir öğretmen gerektiğini haykırdı. Yılmadan, usanmadan yolunda yürümeye devam ediyor. Nuri Pakdil'den öğrendikleriyle istikametini şaşırmama geyretini gösteriyor. Bize de yolun açık olsun demek düşüyor.

banner19

banner13