Balkanlarda Türkçe zevkini beraber yaşatalım

Kosova’da 17 yıldır Türkçem dergisini çıkaran, Türkçenin Balkanlarda yaşayan bir dil olarak kalması için çalışmalar yapan şair, yazar Zeynel Beksaç hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Balkanlarda Türkçe zevkini beraber yaşatalım

Kosova. Bu ülkenin adını duyduğumuzda tarihten edebiyata, kadim geçmişimizden içimizi titreten ince sızılara kadar birçok duygu bizi yoklar durur. Dünya coğrafyasında bizim için hiçbir zaman yabancı olmayan gönül parçalarımızdan bir parçadır Kosova. Günümüzde de Türkiye sevdasıyla, Türkçe sevdasıyla bizden olmaya devam ediyor Kosova. Biz gibi, bizim gibi.

Balkanlarda ana dil zevkini beraber yaşatalım

Zeynel Beksaç, Prizren doğumlu gazeteci, şair, yazar. Türkçe sevdalısı. Türkçeyi kullanmakla kalmıyor, 17 yıldır Türkçem adlı bir dergi ile hem çocuklara hem de Balkanlarda yaşayan herkese Türkçenin güzelliklerini sunmaya devam ediyor. “Balkanlarda ana dil zevkini beraber yaşatalım” alt başlığında çıkan dergide asıl hedef kitle çocuklar.

Çocuk şiirleri, öyküleri, masalları ile rengârenk bir dergi Türkçem. Zeynel Beksaç, çocukların renkli dünyasına Türkçe şiirler, masallar gönderiyor. Çocukların sadece dillerini değil kültürlerini de unutmamaları için dergide kültürel ögelere çok fazla yer veriyor.

Sadece Kosova’da ve Balkanlarda değil tüm Türk dünyasında tanınan bir edebiyat adamı Zeynel Beksaç. Bunu derginin yazarlarından da anlayabiliyoruz. Kosovalı şairlerin yanında Türkiye’den, Kosova’dan, Bosna Hersek’ten, Bulgaristan’dan yazar ve şairler de Türkçem dergisinde yer alıyor. Bu çeşitliliği görünce Zeynel Beksaç’ın bir ideali olan “Balkanlarda ana dil zevkini yaşatmak” bu dergi ile mümkün olacak görünüyor.

Dergilere de sevdalı bir isim Zeynel Beksaç. Birçok derginin çıkmasında büyük katkıları var Beksaç’ın. Doğru Yol (Esin), Çığ dergileri bunlardan bazıları. Derginin selamlama yazısında yeni sayının coşkusunu paylaştığı şu cümleler onun dergiciliğe verdiği önemi özetler mahiyette: “Türkçemiz’i sizlere ulaştırabilmek mutluluğunu tarif etmek inanın ki çok zor. Her sayı bizim için bir bayram sevinci.” Bu heyecanla çıkmaya devam ediyor Türkçem.

Rüyaları çiçek açan bir şair

Zeynel Beksaç, edebiyatın birçok alanında çalışmalar yapsa da en çok şairliğiyle tanınan bir isim. Onun şiirlerini okurken dupduru bir Türkçe selamlıyor sizi. Kosova’dan yola çıkan ve büyük bir özlemle yollara düşen bir Türkçe.

Rüyalarım Çiçek Açtı, Zeynel Beksaç’ın toplu şiirlerinin yer aldığı kitabı. 1970’den 2014’de uzanan çizgide çıkardığı kitapları bir araya getiren Rüyalarım Çiçek Açtı, çocukların düşlerine yeni yollar açan, onların hayallerine büyük umutlarla tercüman olan şiirlerden oluşuyor. Her şiirde bir çocuğun kalp atışını duymak mümkün. Kimi zaman gülen, eğlenen, kimi zaman umudu içinde yeşerten çocuklar var Beksaç’ın şiirinde: “Uçurtma bir çocuk gülüşüdür/ Yükseldikçe göklerin yüreğini çalan/ Belki de özgürlüğün en yakın arkadaşıdır

Çocuklara şiir yazmak farklı bakış açısı ve onların kalbine seslenebilecek pürüzsüz bir dil ister. Zeynel Beksaç, şiirlerini bu hassasiyetle kaleme almış. Dilimizin en güzel örneklerini onun şiirinde görebiliyoruz: “Solmayı bilmeyen / Bir çiçektir gülüşleriniz / Kokladıkça / İçimde taş yarılır

Sadece Kosovalı çocuklara değil, tüm dünya çocuklarına yazıyor şiirini Beksaç. Türkçem dergisini de aynı hassasiyetle yayınlıyor. “Türkçemiz yaşasın, çocuklar gülsün, dünya güzel olsun” Zeynel Beksaç’ın cümlelere sığınmasının temelini oluşturan ana yapılar.

Kosova’da sevdası Türkçe ve Türkiye olan bir şair Zeynel Beksaç. Türkçem dergisinin her sayısıyla ve yazdığı her yeni şiirle bu sevdaya yeni bir not düşüyor. Hem de duru, tertemiz bir not. Türkçe gibi Türkiye gibi.

 

Mustafa Uçurum yazdı

YORUM EKLE

banner36