Asrın Türküsü'nü yazdı

Mustafa'nın hayal dünyası o günlerde de çok genişti. Çizgi romanlarda gördüğümüz silahların aynısını ağaçlardan yapar ve tıpkı çizgi romanlardaki gibi oyunlar oynardık.

Asrın Türküsü'nü yazdı

Mustafa Oğuz, namı diğer hayaller ülkesinin özgür ruhlu şairi ve yazarı. Onu ilk tanıdığım ve hatırladığım 1978 ‘li yıllardı. Akdeniz’in şiirin bir ilçesi olan Erdemli’nin sahil şeridinde yer alan Tırtar Köyü’nde okulların tatil olmasıyla birlikte yazın aşırı sıcaklarına ve rutubetine dayanılmadığı için Mut ilçesine bağlı Ballı Köyü’ne yaylaya çıkardık. Yaylamız Mut’a bağlı, Toros dağlarının en yüksek kesiminde, 1000 metrelik derin vadilerden oluşan derelerin şırıl şırıl aktığı yeşillikler içerisinde bir yerdi. Yayladaki köy hayatımızın en renkli tarafını Mustafa Oğuz’u tanımam oluşturmuştu. Bir gün evlerine gittiğimde odanın birinde yüzlerce kitap gördüm. Hayatımda ilk defa bu kadar kitabı bir arada görmenin heyecanı içerisinde kitaplara baktığımda çok çok şaşırmıştım. Çünkü bu kitapların tamamı Teksas, Tommiks, Zagor, Kızıl Maske, Kara Murat, Tarkan vb. çizgi roman kitaplarından oluşmaktaydı. Bu kitaplardan sayesinde ben de çok okudum. Mustafa’nın hayal dünyası o günlerde de çok genişti. Çizgi romanlarda gördüğümüz silahların aynısını ağaçlardan yapar ve tıpkı çizgi romanlardaki gibi oyunlar oynardık.

Mustafa OğuzAyrıca yayla günlerinde daha sonraki yıllarda güzel anılarımız vardır. Her akşam üstü köyün çayırında yapılan iddialı futbol maçlarının da anılarımızda ayrı bir yeri vardır.

 

Buca Eğitim Fakültesi günleri

Hatırladığım kadarıyla benden birkaç yaş büyüktü. Sonra lise yıllarında zaman zaman görüştük. Daha sonra Mustafa Oğuz, 09 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı  bölümünü kazandığını biliyorum. Ve o yıllarda hayatımdaki  ilk edebiyat dergisi Kırkikindi’yi bana hediye ettiğini hatırlıyorum. O zaman bu dergiden ve Mustafa’nın dergilerde yazı ve şiirler yazıyor olmasından çok etkilenmiştim. Mustafa Oğuz ile üniversite sonrası yaklaşık 15 yıl hiç görüşemedik. Bu süreçte bende İstanbul’a okumak için gelip daha sonra buraya yerleştim. Bu geçen zaman hem Mustafa Oğuz’a hem de bana çok şey katmış olmalı ki ikimizde farklı alanlarda da olsa yazı hayatının içerisinde yer aldık.

 

DergahŞimdi komşuyuz

Hayaller ülkesinin özgür ruhlu şairi ve yazarı Mustafa Oğuz ile şu an İstanbul’da yürüme mesafesinde komşuyuz. 2006 yılından bu yana zaman zaman görüşerek fikir teatisinde bulunuyoruz. Sonradan öğrendiğim kadarıyla Mustafa Oğuz, fakülte yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Kırkikindi Dergisi’ni çıkarmış. Bu ilk çıkardığı dergiyi bana hediye etmesi güzel bir duyguydu. Yazı ve şiirleri, ilk kez bu dergide yayınlanmış. Yurtiçinde ve dışında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptığı için görüşememişiz. 2002’de Gonca dergisi yayın ekibinde yer alarak  ve editör olarak görev yaptık. Yitik Düşler dergisi ekibinde yer almış. Yazı ve şiirleri, Zaman Gazetesi ile Kitap Zamanı, Hece, Yedi iklim, Dergâh, Kayıtlar, Kırkikindi, İkindiyazıları, Kardelen, Lamure, Ardıç, Ayvakti, Dergibi, Martı, Bir Nokta, Kitap Postası, Yağmur, Sühan, Gonca, Ailem ve Yitik Düşler gibi dergilerinde yayınlanmıştır.

 

Yedi İklimTürkçe Olimpiyatları

Mustafa Oğuz, yazı ve şiirlerinde bir insanın iç derinliklerinde patlayan volkanın sesini en iyi yansıtan genç şairlerimizden biridir.

Hatırlarsanız 2009 yılı içerisinde  gerçekleştirilen 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda değişik yarışmaların yayında şiir okuma yarışması da yapılmıştı. Şiir yarışmasında zirve şu şekilde oluşmuştu: Arif Nihat Asya’nın Naat adlı şiiri ile Arnavutluk’tan Adeila Selimaj birinci olmuştu.. İkinciliği ise Mustafa Oğuz‘un ‘Asrın Türküsü’ adlı şiiri ile Endenozya’dan Anisa Fitria Dewi almıştı.

Sizi Mustafa Oğuz’un 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda Şiir dalında ikinci olan “Asrın Türküsü” şiiriyle baş başa bırakıyorum.

9695
Mustafa Oğuz, Anisa Fitria Dewi

Asrın Türküsü

Asrın en çalımlı türküsünü söyledik
Dünyanın kalbini tutarak
Denizler aştık
Çöller dağlar
Sınırların kalkışını gördük
Devlerin çöküşünü
Nakarat olduk
Asrın en gür türküsüne

Koro:
Zamanı bize sorun
Çocuk kalplerini bize
Anne olmayı baba olmayı
Çile çekmeyi sabretmeyi
Sevdanın en karasını
Cesaretin büyütülmesini
Ölümün küçültülmesini
Tarihi ve zamanı bize sorun

Bizler oturunca ölürüz
Toprak o gün çağırır bizi
Aslına dönmeye çürümeye
Ve güllere gübre olmaya
Biz oturunca ölürüz
Oturunca konuşur etlerimizi yer
Kokuşuruz diye korkar
Oturmadan
“Bir Çift Yürek” olmak için dünyada
Koşarız durmadan
Tıpkı siz gibi
Aştık geldik kıtaları denizleri

Koro:
Zaman aktıkça
Dünya dönüp ışıttıkça güneş
Deniz sırları fısıldayıp
Yağdıkça arza yağmur
Dağlar atılmadıkça pamuk gibi
Dağ dağa kavuşmadıkça
Kavuşacağız biz insana
And olsun
İnsana ve zamana
And olsun
Tarihe ve mekâna

İzlemek için: http://www.dunyabizim.com/video.php?id=67

 

Mehmet Mazak bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2009, 09:23
YORUM EKLE

banner19

banner13