Annelerimiz sadece hanımlara mı örnek?

Annelerimiz hazerâtı, bizlerin birçok sorusunun cevabı ve birçok müşkilimizin de çaresiyle mücehhezdir.

Annelerimiz sadece hanımlara mı örnek?

 

Hazret-i Peygamber aleyhisselam Efendimiz’in hanımları ayetle sâbit olduğu üzre, mü’minlerin anneleridir. Fazlasıyla nisyana terk etmiş durumdayız onları. Gerçi onları hatırlamıyorsak kaybeden biz oluruz. Zira onlar, bizden çokça şerefli bir toplulukça anılıyordur zaten. Buna inancım tam.

Onlar vahyin sahilinde nice günler geçirmişlerdir

Annelerimiz hazerâtı, bizlerin birçok sorusunun cevabı ve birçok müşkilimizin de çaresiyle mücehhezdir. Onlar vahyin sahilinde nice günler geçirmişlerdir. Yanlış bir yorumlamayla maalesef annelerimizin yalnızca hanımlara örnek olduğu intibâ’ını uyandıran birçok lakırdıya denk geldim. “Asr-ı Saadet’ten ümmetin erkekleri, başta Hûlefâ-i Râşidîn ve diğer büyükleri, yani sahabe efendilerimizin erkek olanları örnek alsın. Ümmetin hanımları da Asr-ı Saadet’ten Efendimiz aleyhis selamın hanımlarını ve diğer büyük hanımları örnek alsın.” kabilinden cümleler duydum.Hattat Davut Bektaş'tan Ya Muhammed

Bu görüşe katılmakla beraber eksik kalacağını düşünüyorum. Çünkü Asr-ı Saadet’ten bize naklolanlar (bazı ilmihal bilgileri dışında) eril-dişil bir dil değildir ki. Ne yazık ki Kur’an mealleri de dilin imkânsızlığından dolayı sanki eril bir lisana sahip. Vahyin dili Arapça değil Rabb’cadır derler. Bu yüzden vahyi Arap dilini bilenler değil, Allah’a yakın olanlar gerçek manasına agâh olurlar.

Peki, annelerimizin hepimize örnek olacak yönleri hangisi diye bir soruya ne deriz? Annelerimizin şahıslarında ön plana çıkan hususiyyetlerini sıralarız.

Hz. Hatice annemizin, kınayanın kınamasına aldırmayışını söyleriz. Çünkü Efendimiz’le arasındaki yaş farkını gözetmeden, O’ndaki peygamberlik emarelerine binaen evlenme teklifi etmişti. Bu o zamanda eşine rastlanır bir şey değildi. Bundan başka malını Allah yolunda cömertçe harcaması “infak nasıl yapılır”ın cevabı niteliğindedir.

Hz. Sevde annemiz de sadakayı çokça vermekle bilinir. Bir defasında Emir’ül Mü’minin Hz.Ömer, kendisine bir torba dolusu gümüş dirhem gönderir. Annemiz bunların tamamını hiç bekletmeden dağıtır.

Annelerimizi tanımayışımız onlardan uzaklığımız sebebiyledir

Bu iki annemizin başka hususiyetleri ve diğer 10 annemizin hayatımıza numune alabileceğimiz birçok hususiyetleri mevcut. İrfan nazarı bu hususiyetlerden birçok manalar devşirecektir. Bunun için annelerimizi yakından tanımalıyız.

Ne yazık ki isimlerini dahi sayamıyoruz annelerimizin. Bu neyle açıklanır bilemeyeceğim. Fakat bir açıklama gelecek olsa bile mazeret kabul edilemez.

Annelerimizi tanımayışımız onlardan uzaklığımız sebebiyledir. Bulunduğumuz konumlardan ve yerlerden ana kucağına hicret etmenin vakti gelmeli artık. O ana kucakları vahyin kucaklarıdır. Ehl-i Beyt-i Mustafa’nın muhabbeti üzerimize farzdır. Ve Ehl-i Beyt-i Mustafa denince akla ilk gelecek isimler Efendimiz hazretlerinin hanımlarıdır.

Annelerimiz hakkında etraflıca bilgi edinebileceğimiz bir kitap söylemek gerekirse, Çamlıca Yayınları’ndan çıkan Prof. Dr. Ziya Kazıcı’nın Hz. Muhammed’in (s.a.v) Aile Hayatı ve Eşleri bu konuda iyi hazırlanmış bir eser.

Hâsıl-ı kelam “şarkıya dön, eve dön, annene dön Müslüman.” Kendimize, kendi özümüze dönmek için.

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:14
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13