Ankara'da Rıfkı Ağabey vardı!

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezinin emektarlarından Rıfkı Kaymaz vefat etti..

Ankara'da Rıfkı Ağabey vardı!

Bir yanımız daha eksildi

Rıfkı Kaymaz 

Bir haber gelir, seviniriz. Çoğaltır bizi bu haber.

Bir haber gelir, yıkılırız. Eksiltir bizi bu haber. 

Bu gün bir haber düştü  mail kutuma: Rıfkı Kaymaz öldü.

Eksildi bir yanım daha.

Eksildim biraz daha.

“Dostlarla ayrıldı yollarımız bir bir  
Gittikçe artıyor yalnızlığımız…”

Diyor ya Cahit Sıtkı, aynen öyle. 

Kartvizit defterimi elime her alışımda Erdem Bayazıt’ın kartını görür, efkârlanırım.

Ölüm gelir yapışır.

Bakü’de Çocuk Edebiyatı  Kongresi’ne katılmıştık geçen yıl.

Orada çekilmiş fotoğraflara bakınca İbrahim Canan hoca hüzne boğardı beni.

Bunların yanına şimdi Rıfkı  Kaymaz da eklendi.

Orada üç gün birlikte olmuştuk.

Kısa sürede kaynaşıvermiştik sanki uzun zamandır birbirlerini tanıyan insanlar gibi.

Ruh akrabalığı böyle bir şey olsa gerek.

Şimdi onunla da yollarımız ayrıldı.

“Gittikçe artıyor yalnızlığımız”

Bize albümdeki birkaç  fotoğraf ve unutulması zor anılar kaldı.

Rıfkı Kaymaz da gelip geçti bu dünyadan.

Mekânı cennet olsun.

Allah’ın rahmetine nail olsun diyorum ve ekliyorum:

“Neylersin ölüm herkesin başında” 

 

Mustafa Oğuz fatihalarla andı

 

Kaymaz'ın cenazesi bugün (24 Şubat Salı) kindi namazına müteakip Karşıyaka Camii'nden kaldırılacak. 

Şair, yazar ve eğitimci, Türkiye Yazarlar Birliği eski Genel Sekreteri  Rıfkı Kaymaz, dün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Cenazesi ikindi namazına müteakip Karşıyaka Camii'nden kaldırılan Kaymaz’ın âni vefatı edebiyat camiasını üzdü. 22 Şubat 1950, Erzincan doğumlu olan yazar yazılarında Abdullah Çınar, Yunus Taner, M. Refik Selimoğlu, Fatih Emre gibi müstearlar kullandı. Erzincan Kurtuluş İlkokulu, Merkez Ortaokulu, Erzincan Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi TDE Bölümü (1972) mezunu. Bir süre Hürsöz gazetesinde yazı işleri müdürlüğü (1972) yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra, Seydişehir Mahmut Esat Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı (1972-76). Kısa bir süre Sümerbank Genel Müdürlüğü'nde uzman olarak çalışıp yeniden  öğretmenliğe döndü. Ankara liseleri ile Ankara Polis Koleji'nde (1985-90) edebiyat öğretmeni, Ankara Polis Akademisi Türk Dili Okutmanı (1990-98), TBMM'de Milletvekili Danışmanı (1997) olarak görev yapıp emekli oldu (1998). Daha sonra Ankara’da özel okullarda öğretmen ve idareci olarak çalıştı.

Ortaokul sıralarında başladığı Erzincan bakır el işlemeciliği  çıraklığını ustalaşarak geliştirdi. Bu el sanatını, lise ve fakülte yıllarında da sürdürdü. İlk sergisini, Erzurum Halk Eğitim Merkezinde "Bakır Üzerine El İşiyle Türk-İslâm Tezyinatı" adıyla açtı (1972). Bu tür çalışmalarını yurtiçi ve dışında açtığı sergilerle sürdürdü. Geleneksel bakır işleme sanatına hat ve süsleme açısından katkılarda bulundu.

Şiir ve yazılarını İttihad, Bugün, Yeni Devir, Millî Gazete Doğu (Erzincan) gazeteleri ile Adımlar (1972), Tohum, Hareket, Çile (Diyarbakır), Millî Gençlik, kurucusu olduğu Muştu (1976-80), Hisar, Mavera, Türk Edebiyatı, Millî Eğitim, Yeşilay, Genç İstikbal, Irmak, Rahmet, Tokat Kümbet,  Kültür-Edebiyat (1986-87) ve Gençlik (1992-98) dergilerinde; çocuk edebiyatı alanındaki ürünlerini Can Kardeş, Diyanet Çocuk dergilerinde yayımladı. Ankara'da Hedef, Birlik, Arifan radyolarına programlar hazırladı.

Erzincan'da çıkan günlük Doğu gazetesinde köşe yazıları, dörtlükleri (Salihoğlu imzasıyla) yayımlandı. Vahdet gazetesinde (Genç Kalemler), Zaman ve Vakit gazetelerinde (Duvar Gazetesi), haftalık Tutanak ve Yeni Dönem gazetelerinde kültür-sanat sayfaları hazırladı. Çocuklara yönelik yazı ve şiirleri Mavi Kırlangıç, Can Kardeş, Kıvılcım, Diyanet Çocuk, Adak Çocuk gibi çocuk dergileri ile MEB'in ilk ve ortaöğretim Türkçe kitaplarında yer aldı. Türkiye Yazarlar Birliği'nce yayınlanan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı'na çocuk edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulundu. Arkın Çocuk Edebiyatı Şiir Yarışmasında Anneciğim şiiriyle üçüncülük ödülü aldı (1974). Gökyüzü Yayınları Çocuklara Yönelik Şiir Yarışması’nda Sevginin Gülleri eseriyle mansiyon (1987) kazandı. Türkiye Millî Kültür Vakfı Hicret konulu şiir yarışmasında ödül, Trabzon Belediyesi Naat Yarışmasında birincilik (1996), İstanbul Tuzla Belediyesi Gül Şiirleri Yarışmasında mansiyon (1998), Türkiye Diyanet Vakfı Çocuk Şarkıları, Güfteleri Yarışmasında mansiyon (1999) aldı. Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği Derneği kurucuları arasında yer aldı. Bu derneğin ve Türkiye Yazarlar Birliği'nin Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

“Muştu isimli ilk kitabından sonra Sıla Türküsü ismiyle ikinci kitabını yayımlayan  Rıfkı Kaymaz, bu eserde ismiyle müsemma olarak Erzincan’la ilgili şiirlerini bir araya getirmişti. Kaymaz’ın şiirleri, birkaçı hariç, hepsi dörtlüklerden oluşuyor. Hecenin geleneksel söyleyişine bağlı bir şair o. On birli ölçü, şiirinin değişmez kuralı gibi. Kafiyeyi de rahat bir şekilde en güzeliyle kullanıyor.” (Mehmet Törenek) 

 

Eserleri:

Şiir: Muştu (1983), Sıla Türküsü - Erzincan'da Bir Kuş Var (1998).

Çocuk Şiiri: Küçük Çeşmenin Tatlı Suyu (2000), Sevginin Gülleri (2002).

Araştırma- İnceleme: Bütün Yönleriyle Erzincan (M. Buyruk ve H. Özdemir'le, 1982), Osmanlı  Padişahlarının Tuğraları (2000).

Antoloji - Ansiklopedi: Günümüz Yazarlarından Seçme Hikâyeler (B. Coşkun, S. Er ile, 1987), Mehmet Akif ve Gençlik (Abdullah Çınar adıyla, 1987), Günümüz Şairlerinden En Güzel Çocuk Şiirleri (1995), Gençlik Kültür Ansiklopedisi (2 cilt, S. Er, E. Kücet ile, 1996), Bir Demet Şiir (çocuklar için küçük seçki, 2001), Şiir Defteri (2003), Öykü Yağmuru (2004), Öykü Sepeti (2004). Ayrıca ders kitapları vardır. 

 

Hakkında: Rıfkı Kaymaz ile Bir Konuşma (Yeni Devir, 1.11.1981), Mehmet T. Ümit / Yeni Devir (17.11.1983 - 21.7.1983), Mustafa Arafatoğlu / Rıfkı Kaymaz’dan Bir Muştu Daha (Yeni Devir, 4.11.1983), Serhan Güzel / Sanatçıyla Sohbet ‘Rıfkı Kaymaz’ (Millî Gazete, 18.3.1983), Mustafa Ruhi Şirin / Çocuklarla Elele Geleceğe Yürümek (Zaman, 9.6.1990),  Hekimoğlu İsmail / Bir Serginin Ardından (Zaman, 19.9.1990), B. Uğur Akdere / Rıfkı Kaymaz'ın Hayatı, Sanatı, Eserleri ve Çocuk Edebiyatındaki Yeri (lisans tezi; Gazi. Ü. Eğitim Fakültesi, TDE Bölümü, 1999), Mehmet Törenek / Bir Şehri Şiirlerle Anlatmak: Sıla Türküsü (Rahmet dergisi, Kasım 1999), Zanaattan Sanata (Anadolu Gençlik, Mart 2002).

 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2010, 18:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Eryiğit
İbrahim Eryiğit - 11 yıl Önce

Rıfkı Kaymaz'la çok uzun zamana yayılan dostluğumuzun kareleri geliyor şimdi gözümün önüne de, onun hep güler yüzü ve huzurlu duruşu dolduruyor kareleri. Allah'tan rahmet diliyor, onsuzluğu yaşamanın hayatımızda hep bir eksiklik olacağını belirtmek istiyorum. Selam ve dualarımla...

Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 11 yıl Önce

Rıfkı abi, tanıdığım en cana yakın abiydi. Ankara'nın soğuk yüzünü ısıtan bir insandı. Onu bir daha dünya gözüyle görememek fena bir şey... Rabbim rahmetini ondan ve bizden esirgemesin...

mustafa özçelik
mustafa özçelik - 11 yıl Önce

Kardeşimiz, dostumuz Rıfkı Kaymaz'a Allah'tan rahmet diler, siteye koyduğunuz yazıdan dolayı teşekkür ederim.

nuh tufan
nuh tufan - 11 yıl Önce

mekanı cennet olsun.

vural kaya
vural kaya - 11 yıl Önce

yolu açık olsun. rahmetle anıyorum.

Durdu ŞAHİN
Durdu ŞAHİN - 11 yıl Önce

Sanata, edebiyata, kültüre hizmetleri çoktu.

İyi insan, iyi dost, iyi şairdi.

Günün adamı değil gönül adamıydı.

Vefalıydı.

Allah rahmet eylesin.

Mekanı cennet olsun.

Amin!

yusuf turan günaydın
yusuf turan günaydın - 11 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. Rıfkı Bey'le 2009 Ramazanında Kocatepe fuarındaki TYB standında sık sık bir araya gelip fuar süresince sohbet etmiştik. Üzerinde çalıştığı eserler vardı; Erzincan meşahiri konulu çalışmasını sanırım tamamlayamadı. Üreten, yazan hemen herkesi kaderi; yazılacak çok şey olacak ama ömür yetmeyecektir. Onun dervişane tavrını gösterebilen ne az insan var etrafımızda... İyi bir insan olduğuna bütün tanıdıkları gibi ben de şahitlik ediyorum.

Ahmet Faik Sabuncu Denizli Emekli Edebiyat Öğretmeni
Ahmet Faik Sabuncu Denizli Emekli Edebiyat Öğretmeni - 2 yıl Önce

Rıfkı Hocam öldü kaldı eseri.
Arkasında bıraktı Hak aşığı nefesi.

banner19

banner13

banner26