Amerikalı Genç Bir Vaiz: Ömer Süleyman

Genç ve dinamik bir vaiz olarak hem Amerika’da hem de dünya çapında, bilhassa gençler nezdinde büyük teveccüh kazanan Ömer Süleyman, esasında Kuzey Amerika’dan internet ve yeni medya yoluyla tüm dünyaya sesini duyuran, aktüel meselelere değinmeleri sebebiyle söyledikleri ilgi ile takip edilen ve genç jenerasyonun dilini yakalayabilen vaizler/hatipler dalgasının bir parçası. Deniz Baran yazdı.

Amerikalı Genç Bir Vaiz: Ömer Süleyman

Serüveni hâlihazırda 2 yılı bulmuş olan ve inşallah daha nice yıllar süreceğe benzeyen “Dünyaca Ünlü İslami Kanaat Önderleri” dosyamıza en son katkımı Haziran ayının sonunda yapabilmiş ve İngiliz mühtedi aktivist Abdürrahim Green’den bahsetmiştim. 5 ayı aşkın suskunluğumu, ABD’de ciddi popülariteye sahip olan ve ünü gitgide artan genç bir vaiz için bozuyorum: Ömer Süleyman (Omar Suleiman).

Genç ve dinamik bir vaiz olarak hem Amerika’da hem de dünya çapında, bilhassa gençler nezdinde büyük teveccüh kazanan Süleyman, esasında Kuzey Amerika’dan internet ve yeni medya yoluyla tüm dünyaya sesini duyuran, aktüel meselelere değinmeleri sebebiyle söyledikleri ilgi ile takip edilen ve genç jenerasyonun dilini yakalayabilen vaizler/hatipler dalgasının bir parçası. Malum, daha önce kimisinin portreleri ve etkinlikleri Dünya Bizim’de yer almış olan bu isimler son yıllarda ülkemizde de oldukça görünürlük kazandılar. Süleyman da Wikipedia’daki tanımıyla bir “spirituality and Da’wah specialist”. Türkçeye çevrildiğinde “maneviyat ve dava uzmanı” gibi anlamsız bir kavrama tekabül eden bu sıfat, öte yandan bizlere bu genç vaiz dalgasının mahiyeti ve gençliğin nasıl bir ihtiyacını karşıladıkları konusunda çok şey anlatıyor diye düşünüyorum.

Süleyman’ı Amerika ve dünya çapında ünlü kılan şey

Süleyman, muadili birçok vaiz/ hatip/ hoca gibi çeşitli kurumlarla ilişki içerisinde. Öncelikle, ABD’nin en önemli İslami araştırma merkezlerinden olan Yaqeen Institute for Islamic Research’ün başkanı. Önemle not etmem gerekir ki benim de yayınlarını (Şu yazıyı özellikle tavsiye ederim: https://yaqeeninstitute.org/en/justin-parrott/jihad-as-defense-just-war-theory-in-the-quran-and-sunnah ) takip ettiğim Yaqeen Institute gerçekten kaliteli işler ortaya çıkarabiliyor. 

Müslümanlara yönelik bir sosyal yapı olan Muslims Understanding and Helping Special Education Needs’in kurucusu ve Faith Forward Dallas’ın eşkurucusu olan Süleyman, “Inspiration Series” projesinin de eşkurucusu.

New Orleans doğumlu olup buradaki Jefferson Muslim Association’da imamlık yapmış olan Süleyman, sosyal hizmetler, farklı inanç grupları arasındaki etkileşim çabaları ve Müslümanlar için toplumsal adalet gibi konularda yaptığı çalışmalarla da bilinmekte. Öyle ki bu çabaları, 2010 yılında New Orleans Şehir Konseyi tarafından ödüllendirilmiş. Ayrıca not etmek gerekir ki Süleyman’ın bu çabaları sadece Amerika ile sınırlı kalmıyor. Örneğin, henüz 2017’de Suriye-Ürdün sınırındaki bir mülteci kampını ziyaret etmiş ve Helping Hand for Relief and Development isimli yardım kuruluşu ile koordinasyon hâlinde bir yardım kampanyası düzenlemiştir.

İslam hukuku alanında lisans eğitimini, İslami finans ve politik tarih alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Süleyman, doktorasını İslami düşünce ve İslam medeniyeti konusu üzerine yapmaktadır. 2000 yılından itibaren ABD’den başlayıp BAE, Ürdün gibi Arap ülkelerine ve Malezya’ya uzanan bir eğitim macerası olmuştur. Dolayısıyla, akademik yönü de kuvvetli olan Süleyman, New Orleans’ın ardından taşındığı Dallas’taki Valley Ranch Islamic Center’da öğretim üyeliği de yapmakta. Daha önceleri Miskah University, Bayyinah Institute ve Islamic Seminary of America gibi Amerika’da etkili birçok İslami eğitim kuruluşunda da öğretim faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Ancak tekrar not etmek gerekir ki Süleyman’ı Amerika ve dünya çapında ünlü kılan şey bu yoğun eğitim ve aktivizm faaliyetleri kadar, sosyal medya ve interneti etkili bir şekilde kullanıp yukarıda zikrettiğim “Inspiration Series” gibi çalışmalar yapması da olmuştur.

Nouman Ali Khan ile davalık olmuş

Süleyman’ın adını son zamanlarda duymamızı sağlayan iki spesifik olay daha mevcut: Bunlardan birincisi, Mart 2017’de IŞİD’in “mürted imamları öldürün” başlıklı propaganda listesinde Süleyman’ın adının yer almasıydı. Kendisi de bu tehdide, “Bu zehrin kınanması gerektiğine inanıyorum. Benim dinimi esir alıyorlar.” diye karşılık verdi.

İkinci hadise ise Süleyman’ın bir diğer Amerikalı vaiz Nouman Ali Khan’ın ismi etrafında patlak veren skandala müdahil olmasıydı. Son okuduğumuz bilgilere göre, Nouman Ali Khan, Süleyman ile davalık dahi oldu.

Facebook’ta 1 milyonu aşkın takipçisi olan Süleyman’ın, Twitter hesabında da çeyrek milyona yakın takipçisi mevcut. Bunu da ekleyip yazıyı sona erdirelim: https://twitter.com/omarsuleiman504

Deniz Baran

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı 15:27 Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 13:37
banner25
YORUM EKLE

banner26