Amerika'daki Güzel Oluşumlar

Chicago/ABD merkezli bir oluşum olan IMAN'ın açılımı The Inner-City Muslim Action Network (IMAN)..

Amerika'daki Güzel Oluşumlar

IMAN Center

 

Chicago/ABD merkezli bir oluşum olan IMAN'ın açılımı The Inner-City Muslim Action Network (IMAN). Oluşum temel olarak gönüllülük esasına dayalı. Dini amaçları temel alan toplumsal hizmetler sunmak, insanlar arasında adalet ve merhamet sağlamaya çalışmak gibi amaçları olan bir oluşum.

 

1995'te kurulmuş ve kısa sürede Chicago'da hatrı sayılır bir yaygınlığa erişmiş. Bu yaygınlıklarını sağlamalarının en büyük etkeni ise ırkçılık ve milliyetçiliğe rağmen peygamberi bir iştiyak ve aşk ile sosyal düzene ve insan ilişkilerine yaklaşmaları.

 

 

IMAN, çalışmalarını 3 ana başlık altında yapıyor; doğrudan hizmetler, organizasyon ve sosyal adalet, sanat ve kültür.

 

Doğrudan hizmetler diyebileceğimiz alanda grup, ihtiyacı olanların temel ihtiyaçlarını giderme, onlara sağlık hizmetleri sunma gibi çalışmalar da bulunuyor. Bunun yanında topluluğa üye olanların daha iyi ilişkiler kurmalarını sağlamak amacıyla toplantılar düzenleniyor ve yine topluluk bünyesinde seminer, bilgilendirme türünde çeşitli çalışmalar yapılıyor.

 

Organizasyon alanında grup Chicago'nun en etkin topluluklarından biri denebilir. Özellikle çalışan ailelerin üzerinde önemli etkileri var. Grubun ayrıca United Congress of Community and Religious Organizations'da temsilcisi bulunuyor.

 

Sanat ve kültür alanı ise grubun neredeyse en meşhur olduğu alanlardan biri. “TAKIN' IT TO THE STREETS” 

 

İsmiyle düzenledikleri programlar gayet doğal ve etkileyici. Bu program spor turnuvaları, artistik şovlar, forumlar...gibi aktiviteler içeriyor. Bu “festivale” 2007 yılında 10.000'e yakın insan katılmış ki, bu rakam Chicago için gayet hatrı sayılır bir rakammış.

 

TAKIN' IT TO THE STREETS

 

Haricinde grubun “community cafe” isminde bir organizasyonu var ki, bu organizasyonda müslüman ve gayri müslim birçok yazar, sanatçı vs. bir araya gelerek konuşuyor tartışıyor ve fikir alışverişinde bulunuyorlar.

 

Merkezin sitesi: http://www.imancentral.org/

Bu site yardımıyla merkez ile ilgili daha geniş bilgilere ulaşabilir; aynı zamanda aylık çıkardıkları e-bültene üye olabilirsiniz.

 

 

Mehmet Erken, haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 17:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26