banner17

Ali Celep önemli bir iş yapıyor!

Geçende 'şiir üzerine konuşan bile kalmadı nerdeyse, yazan ise daha az' demiştik. Ali Celep iste o azın azı adamdan biri!

Ali Celep önemli bir iş yapıyor!

Ali Celep ve Kertenkele

Kahvehanede bile durum iyiye gitmiyor evet. Hele dergilerde, kitaplarda işler iyice kesat, şiir konuşması bakımından. Şiiri konuşan, gerçek anlamda söz söyleyebilen kimse yok nerdeyse. Özellikle büyük şehirlerde çıkan ve geniş kesimlerce bilinen edebiyat dergilerinde yaprak kımıldamıyor.

Kertenkele dergisi
(+)

Burada bir taşra dergisinde, Kertenkele'de yazan Ali Celep'in ‘Bugünün Türk Şiiri Üzerine Konuşmalar'ı hemen dikkat çekiyor. Ama öyle ‘koyunun yokluğunda keçiye Abdurrahman Çelebi deme’ durumu yok bu işte. Ali Celep sözü belki biraz fazla uzatıyor, muhtemelen kimseye çatmamak için çoğu kere gereğinden fazla pozitif durma gayreti sergiliyor ve hakkında yazdığı eser ve isimlerin listesi bir programa göre tasarlanmış izlenimi bırakmıyor ama yazdıklarında her şeyden önce samimiyet ve feraset var. Samimiyet çok önemli değil. Soğuk ve uzak bir üslubu da olabilirdi. Şairleri kayırmasa, haklarında olumlu olma gayreti sergilemese daha iyi belki hatta. Ama ferasetine diyecek yok. Şiir konuşmak kendi başına bir iş değil çünkü. Şiirden anlamak da gerekiyor ve Ali Celep'in şiirden anladığını hemen görebiliyorsunuz konuşmasında. Bu yüzden konuşmanın bir anlamı oluyor, yoksa boş laf edebilir herkes.

Sadece konuşmuyor Celep

Ali Celep iki yazı dizisini birlikte götürüyor Kertenkele'de. Biri şu dediğim ‘Bugünün Türk Şiiri Üzerine Konuşmalar’. Burada ilk kitapları merkezinde özellikle muhafazakâr çevrenin 1980 sonrası şairlerinin şiirlerini inceliyor. Bunlar akademik inceleme değil. Katı bir teoriye de yaslanmıyor Celep. Daha çok, şairin yapmak istediklerini tespit edip ne kadar başarılı olduğunu ölçmeye çalışıyor. Yazılarına “konuşma” demesi zekice kurgulanmış bir mizansen sağlıyor. Böylece Celep kendini akademik zorlama yahut teorik katı disiplinin sıkıntılarından kurtarmış, serbest kılmış oluyor. Özgür düşünce başı boşlukta, serbestiyette daha kolay ortaya çıkar. Konuşma, yazıdan daha fazla imkân verir yeni ve yenilikçi düşüncenin ortaya çıkmasına.

Fakat sadece konuşmuyor da Ali Celep. Öyle olsa sözleri yavanlaşmaya, sığlaşmaya, öğüt vermeye veya atıp tutmaya dönerdi. Tam tersine, şiir üzerine düşünme edimini elden bırakmıyor Celep. Konuşma diyor yazdıklarına ve hakikaten de konuşuyor, ama konuşmanın bitip yazının, teorik eleştirinin geldiği yerler de var ki sonraki kuşaklar için kalacaksa Ali Celep'in şiir konuşmalarından bu kalacaktır.

Ali Celep
(+)

‘Şiir İşleri’nin başarılı olduğunu söyleyemeyiz, ama…

Diğer yazı dizisi ‘Şiir İşleri’. Burada Ali Celep dergilerden genellikle çok bilinmeyen veya üzerinde fazlaca durulmamış isimlerin şiirlerine eğiliyor. Ben diğer diziyi daha önemli ve başarılı buluyorum. Belki kitap seviyesine gelmiş şiirleri incelediği içindir, bilemem. Dergilerden şiir seçip haklarında konuşmak daha riskli ve hata yapma ihtimali daha yüksek bir iş. Bu dizideki konuşmaların hepsinin çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. En azından ben diğerleri kadar bir şeye benzetemedim bunları. Ama iki işe yarıyor bunlar, kesinlikle. Birincisi, hakkında konuştuğu şair ve şiiri hatırlatıyor, tezkire oluyor. İkincisi, bunlar hakkında düşünmek isteyeceklere başlatıcı hamle sağlamış oluyor.

Şiiri konuşan adamın işi zor. Ali Celep'in yazılarını beğenenler de beğenmeyenler de akıllarına eseni söyleyeceklerdir, söylemeye başlamışlardır da. Ben söylüyorum işte. Bir yazar için yazdıklarının anlaşılması, dikkat çekmesi ne kadar güzelse, yapmak istediklerini bırakıp bunlarla uğraşmak da o kadar çileli bir işe dönüşür. Ali Celep'in ne yapması gerektiğini, nasıl durması gerektiğini filan söyleyecek değiliz. O zaten kimsenin yapmaya cesaret edemediğini, yahut kıyamadığını, çünkü kendini feda edemediğini yapıyor: Şiiri konuşuyor. Böylece hem kendisi geleneğe eklenebilecek bir halka oluyor, hem de kayıp halkayı tamir etmek için Türk şiirine yardım ediyor.

 

Hakan Arslanbenzer ‘şiiri konuşalım’ dedi   

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2010, 22:25
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 9 yıl Önce

Türkiye'de kendi alanında sıkı iş çıkaranlara ve ya çalışanlara verilen en anlamlı ödül, sessizlik süikastidir. Ali Celep'in de kaderi aynı olacak yani yok sayılacaktır ve ya görmezden gelinecektir. İşinin ehli olanlar ise, arslanbenzer gibi, iyilik dayanışmasına devam ediyorlar

haşim güngör
haşim güngör - 9 yıl Önce

ali bey bilgisine ve görgüsüne güve ndiğimiz ve inandığımız bir kalemdir. mesaisini merkeze yoğunlaştırıp ustalara bakışta açılımlar sağlarsa hem bizi, hem türk şiirini hem de kendini açacaktır. bekliyoruz. kimsecikler üzülmesin ayrıca. ali bey gibi değerler zayi olmaz.

ali celep
ali celep - 9 yıl Önce

Kadir Gecemiz tüm İSLAM alemine hayırlar getirsin inşallah.

orhan tepebaş
orhan tepebaş - 9 yıl Önce

Ali Celep Kertenkele dergisinde çok büyük işler başardı büyük emeği var.Ama insanlar emeğe değil kendini övenlere değer veriyorlar artık.Ali Celep;halis niyetli,adaletli ve derinlikli bir yazardır.Tek endişem bu sükut suikastının yazarımızı frenleyebileceği ihtimali.

banner19

banner13

banner20