Abdurrahim Karakoç dua bekliyor

“Sılada sılasız kaldım suyum garip aşım garip/ Ben kendime gurbet oldum içim garip dışım garip…”

Abdurrahim Karakoç dua bekliyor

 

Garibin, garip türküsünün adıdır Abdurrahim Karakoç. Şiire, söze, şaire dair bereketli topraklar üzerinde şairler halkasına Maraş’ta dünyaya gelerek dâhil olmuş bir isimdir Abdurrahim Karakoç. Şiirleri, bestelendiği anda dilden dile yayıldığı bir şairdir Abdurrahim Karakoç.

Maraş gelince akla, art arda sıralanmaz mı şu isimler: Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Bahaettin Karakoç, Erdem Bayezit, Nuri Pakdil, Tahsin Yücel, Rasim Özdenören, Şevket Yücel ve daha nicesi ve tabi ki babadan dededen gelen şairlik damarıyla genç yaşta yüreğinden kalemine şiirler dökülen şair Abdurrahim Karakoç.Abdürrahim Karakoç

Şiirin dededen babadan ağabeyden bir gelenek halini aldığı bir evde şiire başlayan Karakoç, daha ilk şairlik evresinde iki kitaplık hacme sahip şiirlerini beğenmeyip yakmış ve şiirini yeniden ele alarak tekrar yola koyulmuş; bize Karacaoğlan’dan Dadaloğlu’ndan Köroğlu’ndan gelen gelenekle yaşayan ruhun modern sesini vermiş bir isimdir. Halk şiiri geleneğinden beslenerek aşkla yazdığı şiirleri hem nicelik hem nitelik bakımından üstünlük ve uyumluluk noktasında kendisini göstermektedir.

Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım

O, çocuk denecek yaşta marangozluk da yaptı çiftçilik de, hayatı hem yaşadı hem yazdı, bir gün bir vakit çeşme başında gönlü aşkın akan seline kaydı, sevdiğine mektuplar yazdı, cevaplar aldı. Aldı ama gel gör ki iki gönül aynı sevda kâsesine düşse de bu işin yolu yokuşa vardı. Hâsılı adı Mihriban olan şiir yakılan yeni bir aşk ağıtı oldu. İsim farklı olsa da bu şiir çeşme başında kalan sevdaya yazıldı, okundu. Karakoç bu şiiri yazalı çok oldu ama ne duyan oldu ne bilen; bir gün kasetlerde, radyolarda işitilince buldu namını şöhretini. Bu arada yeni şiir kitapları çıktı birer birer: "Hasan'a Mektuplar" "Akıl Karaya Vurdu", "Vur Emri", "Beşinci Mevsim", "Suları Islatamadım", "Kan Yazısı", "Gök Çekimi", "Dosta Doğru".

Abdürrahim KarakoçEkmek kapısı dedi, memuriyete girdi, emekli oldu. Bir ara siyaset topuzunun altında bulundu da çok sürmedi çıktı, “hayırdır üstad, bu işe giren öyle hemen çıkmıyor sen niye girdin, niye bıraktın?” dediklerinde: ”Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım.” cevabını verdi. Bir ara dindar camianın dilinden düşmeyen, Uğur Işılak’ın da bestelediği “Hak Yol İslam Yazacağız” şiiriyle ismi meydanlarda mitinglerde anıldı. Sadece estetik ve ferdi kaygılar için şiir peşinde koşanlardan olmayan şair, cemiyet, millet ve toplum için üzerine düşen misyona sahip çıkmış ve buna uygun hareket ederek şiirler ve yazılar kaleme almıştı.

Adının duyulduğu, bilindiği, tanındığı o gün bu gündür, iklim dünyamızın farklı bir desen ve renginde yer alan ve Türk-İslam medeniyetinin bir ferdi olmanın hakkını veren ve bu davaya olan inancını oğluna bu ismi vererek de vurgulayan Abdurrahim Karakoç, son günlerde sağlık sıkıntıları çekmekteydi ve en son yoğun bakımda olduğu haberi verildi. Konya da tedavi görürken rahatsızlığının artması sonucu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmış.

Allah acil şifalar, sağlık ve sıhhat versin. Seksene merdiven dayayan üstadın kendisini ifade edişindeki şu sözleri ile sevenlerinden dualar bekliyoruz: "Ne Dostlarımız kabul ettiğimiz derecede iyidirler; ne de düşman saydıklarımız, tahmin ettiğiniz derecede kötü. Beni böyle değerlendiriniz."

 

Sefa Toprak yazdı

Yayın Tarihi: 22 Nisan 2012 Pazar 23:19 Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2012, 14:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 10 yıl Önce

Allah'tan acil şifalar diliyorum su katılmamış şair Ağabey'imiz için

Bahtiyar
Bahtiyar - 10 yıl Önce

Karakoç'u lise yıllarımdan beri tanırım. Şiirlerini severek okudum severek ezberledim. Allah üstada hayırlı uzun ömürler versin...

Nezahat KARAMAN
Nezahat KARAMAN - 10 yıl Önce

“Sılada sılasız kaldım suyum garip aşım garip/ Ben kendime gurbet oldum içim garip dışım garip diyor üstad.'' Deme be üstad sana dua eden milyonlar var. :(Dualarımız Senin için, ALLAH Acil şifalar versin inşaAllah.

Abdullah Burgu
Abdullah Burgu - 10 yıl Önce

Şiirlerini okumaktan, ezberlemekten gurur duyduğum, yaşayan en büyük halk şairi, bu mukaddes toprakların yetiştirdiği güzide insana Allah şifa versin.

A Saibt
A Saibt - 10 yıl Önce

Allah Karakoç üstada şifalar versin...

kübra ablak
kübra ablak - 10 yıl Önce

şiirleriyle mest olduğum çok değerli üstadımız rabbim acil şifalar versin inş. çok geçmiş olsun.

ismail
ismail - 10 yıl Önce

Rabbim acil şifa versin. Kendisine ve şiirine ihtiyacımız ver daha.

banner19

banner26